Rok szkolny 2016/2017 - Szkoła Podstawowa nr 225 im. Józefa Gardeckiego w Warszawie

Idź do spisu treści

Menu główne:

Rok szkolny 2016/2017

Agendy > Świetlica

Najważniejsze wydarzenia świetlicowe w roku szkolnym 2016/2017

Podsumownie roku szkolnego w świetlicy

21. 06. 2017r.  w naszej świetlicy odbyło się uroczyste  podsumowanie roku szkolnego. Mieliśmy okazję wysłuchać wierszy oraz piosenek w wykonaniu klas: 2b, 2c, 3e i 4b, nawiązujących do lata oraz zbliżających się wakacji. Po krótkiej części artystycznej zostały wręczone dyplomy oraz nagrody najbardziej aktywnym i wzorowym w zachowaniu uczniom. łcznie nagrody otrzymało 138 uczniów. Ten rok minął nam szybko dzięki dużej ilości ciekawych zajęć, konkursów, koncertów oraz uroczystości w których mieliśmy przyjemność brać udział podczas pobytu w świetlicy. Podsumowanie świetlicowego roku szkolnego zakończyło się życzeniami udanych, pełnych przygód, a przede wszystkim  bezpiecznych wakacji.  Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców Świetlicy.  


  

Dzień dziecka

02.06. 2017r. celebrowaliśmy w naszej świetlicy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wszystkie dzieci wzięły udział w zawodach sportowych na wesoło. Uczniowie rywalizowali w swoich grupach wiekowych. Zawodom towarzyszyły bardzo duże emocje, atmosfera była sympatyczna i radosna. Na zakończenie każda grupa otrzymała pamiątkowy dyplom za udział w zawodach oraz pozowała do pamiątkowej fotografii. Na dzieci czekała jeszcze jedna niespodzianka - ogromny, słodki lizak. Wszystkim dzieciom życzymy szczęścia i radości oraz spełnienia wszystkich marzeń.


Konkurs czytelniczy „W świecie poezji Wandy Chotomskiej

Ostatnim konkursem, który został zoragnizowany w naszej świetlicy to konkurs czytelniczy, który był przeznaczony dla uczniów klas II-IV.
Konkurs obejmował II etapy. W etapie I uczniowie pod kierunkiem wychowawców poznawali wybrane przez organizatorów zestawy wierszy W. Chotomskiej. Następnie wychowawcy przeprowadzili w swoich grupach turnieje znajomości przygotowanych utworów i metodą eliminacji wyłonili 4 osobowe zespoły. Zespoły te reprezentowały swoje grupy w II etapie konkursu. W finale wykonały szereg punktowanych zadań związanych z treścią przeczytanych wierszy. Wszystkie drużyny znakomicie poradziły sobie z konkurencjami, różnice w punktacji były naprawdę niewielkie.

Niżej wyniki konkursu:
Klasy II
: I miejsce - IIc, II miejsce - IIe, IIf, IIb, III miejsce - IId, wyróżnienie - IIa
Klasy III
: I miejsce - IIIa, II miejsce - IIIb, III miejsce - IIIc, IIIe, wyróżnienie - IIId
Laureatom gratulujemy!!! Wszystkie nagrody ufundowała Rada Rodziców Świetlicy.
Lista laureatów

Ciekawe zawody naszych rodziców spotkanie czwarte.

30 maja 2017 roku podczas zajęć świetlicowych klasa Ib kolejny raz miała przyjemność wysłuchania ciekawostek dotyczących zawodów Rodziców. Tym razem odwiedził nas tata Kalinki, który wprowadził dzieci w świat bankowości. Uczniowie mieli szansę zaznajomić się z historią pieniądza
począwszy od handlu wymiennego, a na kartach kredytowych skończywszy. Poznały również jaką wartość mają monety i banknoty. Dzięki swojemu uśmiechowi i otwartości na małych słuchaczy Pan Wojciech stworzył bardzo przyjazną atmosferę. Dzieci słuchały wykładu oraz oglądały wyświetlaną prezentację z ogromnym zaciekawieniem. Na zakończenie przeprowadzony został quiz sprawdzający zdobytą podczas spotkania wiedzę. Za dobre odpowiedzi dzieci zostały nagrodzone upominkiem.

Marzycielska Poczta

W dzisiejszych czasach nieliczni korzystają z tradycyjnej poczty. Pisanie listów jest zdecydowanie mniej popularne niż jeszcze kilka lat temu. To niby tylko mały skrawek papieru,  a jednak można na nim przemycić tak wiele radości i pozytywnej energii. Taki cel przyświeca "Marzycielskiej Poczcie". W tym  roku w naszej świetlicy po raz pierwszy odbyła się ta ogólnopolska akcja. Dzieci z pomocą nauczycieli i rodziców przygotowały niepowtarzalne listy, laurki i kartki dla chorych dzieci. Po zapoznaniu się z ich profilami każdy miał możliwość wyboru adresata z którym chciał się skontaktować. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi zainteresowaniami, ulubionymi naklejkami czy kartami kolekcjonerskimi. Każdy starał się stworzyć niepowtarzalną kartkę. Dzieci z naszej szkoły bardzo zaangażowały się w tą wujątkową akcję. Pomoc chorym dzieciom przyniosła im wiele satysfakcji i radości. Tak powstały nasze pierwsze paczki, na pewno nie ostatnie. Nasze listy trafiły do Wiktorii, Martynki, Nikoli, Irminki, Karolinki, Mateusza, Krystiana, Krzysia, Tobiasza, Julii, Nikoli i Moniki. Mamy nadzieję, że nasze listy dodadzą sił mały bohaterom w walce z chorobą.

Konkurs plastyczny pt. „WIELKANOCNY ZAJĄCZEK ”

W kwietniu w naszej świetlicy zorganizowany został konkurs plastyczny pod hasłem ”Wielkanocny zajączek". Do organizatorów wpłynęło 98 prac,  nagrodzonych zostało 57 uczniów. Komisja przyznała 7 miejsc pierwszych, 8 miejsc drugich
, 15 miejsc trzecich oraz 27 wyróżnień. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy, którym nie udało się zająć miejsca otrzymali słodką nagrodę pocieszenia. Wszystkim świetlikom bardzo dziękujemy za udział, a laureatom serdecznie gratulujemy!!!Wszystkie nagrody ufundowała Rada Rodziców Świetlicy.

Lista laureatów konkursu

Wielkanocny koncert kapeli góralskiej

W dniu 4 kwietnia br. w
naszej świetlicy odbył się w koncert kapeli góralskiej. Było to jedyne w swoim rodzaju widowisko  muzyczne, przedstawiające tradycję wielkanocną i niezwykle ciekawą kulturę górali z Beskidów. W trakcie koncertu uczniowie mieli okazję zapoznać się z brzmieniem takich instrumentów jak: fujarki, gajdy, rogi oraz posłuchać muzyki góralskiej. Kapela zagrała najbardziej znane góralskie melodie takie jak: "Hej bystra woda" czy  "W murowanej piwnicy". Mało jest dźwięków tak porywających do tańca, jak góralski folklor. Kiedy Górale zaczęli grać, nogi same zaczęły wystukiwać rytm. Niektórzy chłopcy tańczyli “Krzesanego” z ciupagami. Na zakończenie dzieci zostały symboliczne „polane” wodą. Było sporo nauki, zabawy i śmiechu. Występ bardzo się wszystkim podobał. Okazało się także, że góralskie tradycje związane z Wielkanocą są jeszcze bardziej kolorowe, niż te, które znamy.

Ogólnopolski konkurs plastyczny NASZĄ PASJĄ JEST SZTUKA pt. „Pan Kleks i jego świat”

Już po raz drugi nasza świetlica brała udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Naszą pasją jest sztuka”. W tym roku prace plastyczne należało oprzeć na wybranym przez uczestnika fragmencie książek: „Akademia Pana Kleksa”, „Pan Kleks w kosmosie” lub „Triumf Pana Kleksa”. W naszej szkole do konkursu przystąpiło łącznie 47 uczniów (24 z oddziałów przedszkolnych i klas I oraz 23 uczniów z klas II – III). Dnia 30.03.2017 r. w Szkole Podstawowej nr 342 w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu. Nasi wychowankowie również zostali docenieni. W kategorii oddziałów przedszkolnych i klas nagrody zdobyły: Aleksandra Goliasz z kl. 0c zajęła miejsce II, a Dominika Gawrońska z kl. Ib otrzymała wyróżnienie. W kategorii klas II – III Liliana Szpak z klasy IIf zajęła III miejsce.  Nagrody osobiście odebrała Liliana z mamą. Dziewczynkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Ciekawe zawody naszych rodziców – spotkanie trzecie.

W dniach 30 marca oraz 6 kwietnia grupę VI (klasa Ib) odwiedził mecenas Artur Zalewski (tata Lenki), który odbył aplikację sędziowską i zdał egzamin sędziowski, a obecnie pracuje w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Posiadając wielorakie doświadczenia z sal sądowych przedstawił dzieciom różne zawody prawnicze. Podczas pierwszego spotkania dzieci miały możliwość wysłuchania informacji o tym, na czym polega praca prawnika, dowiedziały się, jak wygląda proces kształcenia, aby zdobyć ten zawód. Uczniowie zapoznali się również ze strukturą sali sądowej oraz obejrzeli różnego rodzaju kodeksy. Drugie spotkanie miało charakter praktyczny. Pan Artur zaprezentował dzieciom togi obrońcy, prokuratora oraz sędziego. Następnie spośród uczniów klasy Ib wybrano reprezentantów: świadkowie, prokurator, obrońca. Została odegrana scenka, w której Borys jako obrońca bronił oskarżonego przed zarzutami prokuratora Mikołaja. W toku postępowania zostali przesłuchani świadkowie, a wyrok zapadł po naradzie sędziego (Pana Artura) i ławników, którymi byli pozostałe dzieci z klasy Ib. Po wysłuchaniu wszystkich stanowisk stron i zeznań świadków szczęśliwie uniewinniliśmy oskarżanego Pana Misia – naszą świetlicową maskotkę. Po zakończeniu tych niezwykle ciekawych spotkań, uczniowie zostali nagrodzeni za aktywność imiennymi dyplomami. Ponadto każde chętne dziecko miało możliwość ubrania się w togę i wykonania pamiątkowego zdjęcia.

Pokaz mody ECO FASHION

W  piątek 24.03.2017r. w naszej  świetlicy  po raz pierwszy odbyła się impreza  "POKAZ MODY  ECO FASHION " , promująca wartości ekologiczne. Modelki i modele, wybrani poprzez głosowanie dzieci spośród wychowanków świetlicy prezentowali  w ykonane  w  świetlicy   stroje z surowców wtórnych takich jak worki foliowe, słomki do picia napojów, butelki, papier pakowy itp. Prezentacja odzieży odbyła się w dwóch turach.  O  godzinie 13.00 wystąpiły przed swoim audytorium dzieci z czterech oddziałów przedszkolnych, mianowicie 0a, 0b,0c,0d oraz klasa Ib (sześciolatki), a także uczniowie klas II-IV, uczęszczający do szkoły na pierwszą zmianę. Później o godz. 14.00 wystąpiły dzieci starsze z klas II-IV zarówno pierwszo, jak i drugozmianowe. Prezenterką była wychowawczyni świetlicy pani Małgorzata Rębosz. Przedstawiała modeli, opowiadała o strojach. Wychowankowie świetlicy dokonywali prezentacji strojów poruszając się w rytm muzyki po wybiegu usytuowanym na środku sali gimnastycznej. Wśród kreacji można było zobaczyć ekologiczne torby, kapelusze i inne nakrycia głowy, sukienki, fraki ale także strój piłkarski czy propozycje zbliżone do kostiumów karnawałowych. Uczniowie bardzo chętnie włączyli się w przygotowania do tego wydarzenia. Mamy nadzieję,  że  podnieśliśmy świadomość ekologiczną naszych wychowanków.

Zajęcia w ZWPEK ciąg dalszy...

Podczas dwóch ostatnich spotkań pt. „Przygoda z historią” w ZWPEK przy ul. Brożka 1a dzieci mogły choć na chwilę cofnąć się do czasów, kiedy papier stanowił podstawę korespondencji. Chociaż współcześnie ręczne pisanie listów odchodzi w zapomnienie, uczniowie klas II b oraz II f mieli możliwość poznania tego, w jaki sposób dawniej ludzie porozumiewali się ze sobą mimo znacznej odległości. Po wykonaniu własnoręcznie papieru czerpanego mogli napisać wiadomość piórem do wybranej osoby. Następnie listy, jak to dawniej robiono, zostały zapieczętowane, aby mógł je odczytać tylko adresat
.

Ciekawe zawody naszych rodziców - spotkanie drugie

23.03.2017 w grupie VI (klasa Ib) odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Ciekawe zawody naszych rodziców”. Tym razem zawitała do nas mama Dorotki, która opowiedziała nam o swoim zawodzie wykonywanym kilka kilometrów nad ziemią. Pani Anna przy użyciu niezbędnego ekwipunku przygotowała dla dzieci instruktaż bezpieczeństwa, który obowiązuje na pokładzie samolotu. Uczniowie zapoznali się z głównymi zadaniami, za które odpowiedzialna jest stewardeesa podczas lotu. Pytań do naszego gościa nie było końca. Dzieci z zaciekawieniem słuchały kompetentnych odpowiedzi. Na zakończenie każdy otrzymał pamiątkowy dyplom oraz książeczkę i kredki, jakie rozdawane są małym pasażerom podczas podniebnych lotów. Za tydzień czeka nas kolejna magiczna podróż, która pozwoli nam na zapoznanie się z tajnikami innego zawodu. A jaki to będzie zawód? O tym już wkrótce
.

Międzyszkolny konkurs plastyczny „KOT MÓJ PRZYJACIEL”

Przed feriami zimowymi dzieci z naszej świetlicy zostały zaproszone do wzięcia udziału w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Kot mój przyjaciel”. Konkurs zorganizowała świetlica SP nr 148 przy ul. Ożarowskiej. Do konkursu zgłoszono 144 prace. Jury złożone z nauczycieli naszej świetlicy wybrało po jednej pracy z każdej grupy wiekowej (oddział przedszkolny, klasy I, klasy II, klasy III). Finał konkursu oraz wręczenie nagród laureatom miało miejsce 10.03.2017r. w SP nr 148.
Nasze laureatki to:
Aleksandra Goliasz  II miejsce
- oddział przedszkolny
Kalina Bieniek       wyróżnienie
- klasa I
Urszula Grońska     II miejsce
- klasa II

Ponieważ regulamin konkursu zakładał możliwość przesłania tylko 4 prac z naszej placówki nauczyciele świetlicy wraz z panią kierownik podjęli decyzję o szkolnej edycji konkursu. Do rywalizacji przystąpiło 140 kotów różnej maści i wielkości. Przyznano łącznie 35 nagród i wyróżnień w 4 kategoriach wiekowych: oddział przedszkolny, klasy I, klasy II, klasy III. Pozostali artyści otrzymali słodki upominek za udział w konkursie. Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!! Wszystkie nagrody ufundowała Rada Rodziców Świetlicy.

Lista dzieci nagrodzonych

Ciekawe zawody naszych rodziców


W
marcu w grupie VI (kl. 1b) rozpoczął się cykl spotkań z rodzicami „Ciekawe zawody naszych rodziców”. Na pierwsze spotkanie zaprosiłyśmy mamę Krzysia, która wykonuje zawód stomatologa. Dzieci miały możliwość zapoznania się z podstawowymi zasadami dbania o zęby – nie tylko teoretycznie. Po instruktażu słownym nadszedł czas na praktykę. Każdy uczeń otrzymał od Pani stomatolog zestaw narzędzi, które posłużyły do badania naszych świetlicowych pluszaków. Dodatkową atrakcją było obejrzenie filmów: „Bajka o myciu zębów”oraz „Dr Ząbek i legenda Zębolandii”. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali dyplomy za udział w zajęciach, kalendarz „Mycia Zębów” oraz pastę. Dzięki profesjonalnemu przygotowaniu zajęć przez Panią Katarzynę dzieci były zachwycone. Niebawem czekają nas atrakcje związane z innymi zawodami wykonywanymi przez Rodziców uczniów klasy Ib. Już nie możemy się doczekać!

„Przygoda z historią” w ZWPEK

Od kilku lat systematycznie
nasi uczniowie uczestniczą w zajęciach w Zespole Wolskich Placówek Edukacji Kulturalnej przy ul. Brożka 1a. W tym roku szkolnym uczniowie klas drugich uczęszczają na zajęcia „Przygoda z historią” do ZWPEK. Podczas spotkań dzieci mają możliwość zapoznania się z ciekawostkami historycznymi z różnych epok. Wykonywaliśmy już między innymi fibulę, która w czasach starożytnych służyła do spinania szat, zapoznaliśmy się z podstawowymi elementami uzbrojenia rycerza walczącego podczas potopu szwedzkiego. Mieliśmy również możliwość poznania tajników powstawania papieru czerpanego. Co nas czeka na kolejnych spotkaniach? O tym dowiemy się już niebawem.

Konkurs plastyczny „ZIMA BIAŁA ZIMA”

W styczniu i lutym dzieci z naszej świetlicy wzięły udział w konkursie plastycznym „Zima biała zima”. Zadaniem dzieci było samodzielne wykonanie pracy zgodnie z tematyką konkursu pod kierunkiem nauczycieli świetlicy.
Do konkursu zakwalifikowano 165 prac uczniów klas 0-IV. Członkowie jury postanowili przyznać 40 nagród oraz 35 wyróżnień w 5 kategoriach wiekowych-oddział przedszkolny, klasy I, klasy II, klasy III, klasy IV. Dla pozostałych uczestników przygotowano nagrody pocieszenia. Wszystkie nagrody ufundowała Rada Rodziców Świetlicy.

Lista laureatów

Lekcja biblioteczna w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 36

Dnia 2 marca 2017r. uczniowie klasy Ib pod opieką pani Marty Mergner już drugi raz gościli w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 36 przy ulicy Redutowej w Warszawie. Tym razem Panie Bibliotekarki przygotowały dla nas lekcję dotyczącą nadchodzącej wiosny. Po rozmowie na temat pierwszych oznak cieplejszej pory roku oraz po przeczytaniu wierszy o tematyce wiosennej, dzieci przystąpiły do wykonania prac plastycznych. Były to oryginalne żabki wykonane metodą origami z kół. Wszyscy wykonywali je z ogromnym zaangażowaniem oraz z uśmiechem na twarzy. Miejmy nadzieję, że wiosenny temat z lekcji bibliotecznej pozwoli na szybsze przywołanie wiosny na naszą warszawską Wolę
.

Podsumowanie  konkursu muzycznego pt.: „Kolędy i pastorałki”


Co roku, tradycyjnie w naszej świetlicy został zorganizowany konkurs muzyczny „Kolędy i pastorałki”. Przesłuchania rozpoczęły się 15 grudnia 2016r. i trwały do 12 stycznia 2017r. Łącznie jury przesłuchało 24 zespoły oraz 35 solistów. W każdej kategorii wiekowej przyznane zostały nagrody za zajęcie I,II i III miejsca, wyróżnienia oraz nagrody pocieszenia. Laureaci, którzy stanęli na podium oraz laureaci wyróżnień zostali obdarowani dyplomami i nagrodami książkowymi. Łącznie nagrodzono 59 uczniów. Wszystkim uczestnikom konkursu życzymy dalszych sukcesów! Nagrody ufundowała Rada Rodziców Świetlicy.


Spotkanie autorskie z p. Łukaszem Wierzbickim

We wtorek 10 stycznia 2017r. do naszej świetlicy zawitał niezwykły Gość. Podróżnik, dziennikarz, biograf, a także pisarz - Pan Łukasz Wierzbicki. Spotkał się z uczniami klas trzecich i czwartych, aby opowiedzieć o swoich książkach.  Pierwszą napisał w wieku 6 lat. Zainspirowany opowieściami swojego dziadka odszukał i opracował przedwojenne reportaże Kazimierza Nowaka z wyprawy do Afryki, które zostały opublikowane w książce pt. „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd". Na podstawie tych opowiadań powstały opowiadania dla dzieci, zebrane w książce pt „Afryka Kazika". Autor przedstawił prezentacją multimedialną dzięki której młody czytelnik mógł poznać niezwykłego podróżnika, który w latach trzydziestych przemierzył Afrykę
na rowerze.

Następnie opowiadał dzieciom o niedźwiedziu Wojtku, który towarzyszył żołnierzom z Armii Andersa od kwietnia 1942 roku do listopada 1947 roku. Prezentował archiwalne zdjęcia oraz krótki film przedstawiający zabawę misia z żołnierzami. Opowieść o misiu Wojtku została opisana w książce pt. „Dziadek Niedźwiadek. Historia prawdziwa". Zachęcił także do czytania jego najnowszej książki pt. „Machiną przez Chiny". W miłej atmosferze, dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści Pana Łukasza.
Spotkanie odbywało się w przemiłej, radosnej atmosferze, pełne salw śmiechu, ale i chwil refleksji... Pan Łukasz swoje opowieści ubarwił humorem i talentem aktorskim, angażował zebranych uczniów. Zachęcał dzieci do poszukiwania przygód oraz poznawania historii poprzez czytanie książek, a nade wszystko do realizacji swych marzeń, nawet tych, które w danym momencie wydają się być bardzo odległe lub wręcz niemożliwe do spełnienia. Na zakończenie uczestnicy mogli zakupić książkę z autografem pisarza.
Spotkanie autorskie było zainicjowane przez bibliotekę i świetlicę szkolną w ramach akcji promującej czytanie.

„Figle słowne i takie tam”. Spotkanie autorskie z p. Barbarą Szelągowską i p. Moniką Jędrychowską

W poniedziałek  9 stycznia 2017r. uczniowie  klas drugich i trzecich  brali udział w  spotkaniu  z p.
Barbarą Szelągowską, autorką książek dla dzieci oraz ilustratorką, p. Moniką Jędrychowską. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Figle słowne i takie tam…”. Odpowiedni dobór utworów (wierszy, zagadek i krótkich opowiadań) pań zachęcał dzieci do czytania rozwijającego umiejętności poznawcze. Uczniowie obejrzeli też film, który  przedstawiał różne techniki tworzenia ilustracji, jak również prezentował możliwości programów graficznych do tworzenia rysunków. By zaangażować bezpośrednio uczniów w spotkanie, autorki zaprosiły dzieci do udziału w quizie, w czasie którego rozwiązane zostało  na tablicy 18-literowe hasło. Na koniec goście odpowiadali na pytania uczniów, dotyczące ich pracy. Następnie  każdy uczestnik dostał książkę z dedykacją i autografem od autorki i ilustratorki. Spotkanie autorskie było zainicjowane przez bibliotekę i świetlicę szkolną.

Charytatywny Kiermasz Bożonarodzeniowy

Tradycyjnie w grudniu, kilka dni przed przerwą świąteczną
w świetlicy odbył się Charytatywny Kiermasz Bożonarodzeniowy. Uroczyście otworzyła go Pani Dyrektor oraz Pani Kierownik świetlicy. Uczniowie podczas zajęć świetlicowych przez kilka tygodni własnoręcznie przygotowywali ozdoby świąteczne, między innymi można było podziwiać i zakupić: choinki, bombki, magnesy, zawieszki choinkowe, świeczniki czy kartki świąteczne. Kiermasz cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci, rodziców i nauczycieli.
Dzięki zaangażowaniu i ofiarności wielu osób
zebraliśmy 3300zł. Pierwszy raz udało nam się zebrać aż tak dużą kwotę. Pieniądze te zostaną przeznaczone na leczenie 4-letniej Kingi, która cierpi na młodzieńcze zapalenie stawów. Serdecznie dziękujemy osobom, które przyczyniły się do zorganizowania akcji, a także wszystkim naszym Gościom i całej społeczności szkolnej, wychowawcom świetlicy oraz Rodzicom za pomoc w przygotowaniu, hojność oraz zainteresowanie.                                                          
                                                                                    
                                                                        

Jasełka w świetlicy


Tradycją naszej świetlicy są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów. Nie inaczej było w tym roku. 20 grudnia 2016 roku w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się wszyscy uczniowie
wraz z wychowawcami. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. Widzowie mogli przenieść się w czasy narodzin Jezusa w Betlejem oraz w świat lubianych i dobrze znanych wszystkim postaci z bajek i baśni. Przy szopce pojawili się tacy bohaterowie jak: Dziewczynka z zapałkami, Calineczka, Pinokio, Sierotka Marysia, Jaś i Małgosia, Pszczółka Maja, Kopciuszek i Smerfetka. Każdy składał Jezusowi swoje dary, a wszystko przy akompaniamencie znanych pięknych, polskich kolęd. Po przedstawieniu Pani Wicedyrektor Barbara Tłoczek złożyła bożonarodzeniowe i noworoczne życzenia wszystkim zebranym w sali gimnastycznej. Później w salach dzieliliśmy się opłatkiem składając sobie wzajemnie życzenia. W taki sposób przeżyliśmy kolejne Boże Narodzenie, wierząc, że "Cicha noc, święta noc, pokój niesie ludziom wszem..."

Mikołaj w świetlicy

Dnia 02.12.2016 roku naszą świetlicę odwiedził Święty Mikołaj i jego pomocnik Elf. Wyjątkowi Goście zabrali dzieci do bajkowej krainy, gdzie mała Zuzia zamieniła się w pomocnika Świętego Mikołaja i pomogła mu w wręczaniu prezentów. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu; odpowiadały na pytania, śpiewały wspólnie piosenki, bawiły się. Mikołaj w tym roku był wyjątkowy - tańczył, śpiewał i rozbawił wszystkich. Na zakończenie spotkania wręczył każdej wychowawczyni worek z prezentami. Nie obyło się również bez pamiątkowego zdjęcia z wyjątkowym Gościem. Wszyscy w dobrych humorach udali się do sal, gdzie każde dziecko otrzymało upominek. Prezenty ufundowała Rada Rodziców Świetlicy.


Święto Pluszowego Misia

Na początku grudnia  biblioteka i świetlica szkolna zorganizowały dla wszystkich uczniów z oddziałów przedszkolnych oraz klas pierwszych Święto Pluszowego Misia. Uczniowie  przynieśli do szkoły swoje ulubione maskotki. Różnokolorowe, mięciutkie, puchate, małe i całkiem duże misie towarzyszyły dzieciom podczas lekcji i wspólnej zabawy.
W bogatej, bajkowej scenerii i misiowych strojach uczniowie  bawili się wraz ze swoimi milusińskimi. Program artystyczny na tę okazję przygotowali uczniowie z klasy 0"b" oraz aktywu bibliotecznego.  Przedstawili oni kilka ciekawostek dotyczących historii pluszowego misia oraz zaprezentowali rymowanki i piosenki o głównym bohaterze uroczystości. Zabawa została uwieńczona rozdaniem nagród laureatom konkursu plastycznego pt. „Mój przyjaciel Miś”. Do organizatorów wpłynęło wiele pięknych prac. Wśród nich znalazły się rysunki, wydzieranki, plakaty, figurki, a nawet ręcznie szyte przytulanki. Pomysłowość i precyzja wykonania prac jest godna najwyższego podziwu. Łącznie przyznano 37 nagród rzeczowych, a każdy uczestnik na zakończenie otrzymał słodkie  „małe co nieco". Nagrody w konkursie ufundowała Rada Rodziców Szkoły i Rada Rodziców Świetlicy.
Jeszcze raz gratulujemy laureatom!

Zajęcia  czytelnicze w Bibliotece nr 36

Dnia 29.11.2016 roku wychowankowie świetlicy z klasy Ib pod opieką pani Marty Mergner oraz dwójki rodziców udali się do Biblioteki Dla Dzieci i Młodzieży nr 36 przy ulicy Redutowej
. Panie bibliotekarki zorganizowały dla dzieci lekcję wprowadzającą dotyczącą funkcjonowania placówki. Zaprezentowano również księgozbiór biblioteki stworzony z myślą o najmłodszych czytelnikach. Po zapoznaniu się z wierszem J. Huszcza pt. „Skarga Książki” zadaniem dzieci było pokolorowanie sowy. Wszyscy uczniowie z zaangażowaniem wykonali pracę, nadając nawet stworzonym przez siebie sowom imiona. Po tak ciekawie zorganizowanej lekcji wszyscy wróciliśmy zadowoleni do szkoły, nie mogąc się doczekać kolejnego wyjścia do biblioteki.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Dnia 25 listopada uczniowie uczęszczający do świetlicy, obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci poznały krótką historię pluszowego misia oraz przedstawiły z imienia przyniesione przez siebie misie. W trakcie zajęć uczniowie rozpoznawali tytuły bajek o misiach, rysowali misie, oglądali wybraną bajkę o misiach np.: „Colargol” czy „Miś uszatek”. Uczniowie zrobili sobie rodzinne zdjęcie z pluszowymi ulubieńcami.

Dzielnicowy Konkurs Grafiki Komputerowej „Świat moich marzeń”

24 listopada w SP 222 odbył się finał Dzielnicowego Konkursu Grafiki Komputerowej dla Świetlic Szkolnych „Świat moich marzeń”. Naszą świetlicę reprezentowały uczennice z klasy 3d: Michalina Grudzień i Zofia Gala pod opieką p. Elżbiety Ścisło. W wykonaniu prac finałowych uczniów wspierały p. Agnieszka Janczak i p. Magdalena Stasiak. Krótką część artystyczną przygotowały dzieci z klasy IIb pod opieką p. Bożenny Krakowskiej. Dyplomy i nagrody laureatom oraz ich wychowawcom wręczyły Dyrektor Szkoły Ewa Chłosta i kierownik świetlicy Adela Koźlińska.

Świetlicowy konkurs recytatorsko – czytelniczy pt. „Wiersze śmieszne i pocieszne” dla oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych  oraz   „Wierszyki łamiące języki”  dla klas starszych


Tradycyjnie, co roku w naszej świetlicy organizujemy konkurs recytatorski. W tym roku konkurs został podzielony na dwie części - dla młodszych i starszych uczniów naszej świetlicy. W konkursie udział wzięło łącznie 118 uczniów (63 dzieci z oddziału przedszkolnego i klas pierwszych oraz 55 uczniów z klas drugich, trzecich oraz czwartych). Zadaniem uczestników było wyrecytowanie wiersza dostosowanego do swojego wieku. Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas pierwszych prezentowali wiersze „śmieszne i pocieszne” autorstwa m.in. J. Brzechwy, J. Tuwima. Uczniowie klas starszych recytowali „wierszyki łamiące języki” M. Strzałkowskiej. Jury podczas oceny uczestników kierowało się następującymi kryteriami: dostosowanie tekstu do wieku dziecka, dykcja oraz interpretacja wiersza. Uczniowie, którzy zdobyli największą ilość punktów za zajęcie I, II, III miejsca oraz wyróżnienia otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Pozostali uczniowie otrzymali nagrody pocieszenia.

Zabawa andrzejkowa

Andrzejki, to czas wróżb i zabaw. Nie mogło ich zabraknąć również w naszej świetlicy. 23 listopada br. odbyła się zabawa andrzejkowa
. W każdej grupie dzieci wróżyły sobie, aby poznać imiona przyszłych małżonków oraz nazwy zawodów. Nie obyło się również bez tradycyjnej wróżby z butami. Nasz DJ, Pan Aleksander Kluszczyński zadbał oto, aby na dyskotece nie zabrakło największych tanecznych przebojów ostatnich miesięcy. Dzięki temu wszyscy wspaniale się bawili od pierwszej do ostatniej minuty. A po wyczerpującej zabawie w sali gimnastycznej uczniowie udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców Świetlicy.

Konkurs origami „ZŁOTA POLSKA JESIEŃ”

W październiku 2016r. odbył się konkurs orgiami „Złota Polska Jesień”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I-IV uczęszczających do świetlicy szkolnej.
Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy plastycznej techniką origami z płaskiego koła. W konkursie wzięło udział 109 uczniów. Jury w składzie przyznało 35 nagród w trzech kategoriach wiekowych - klasy pierwsze, klasy drugie i klasy trzecie. Dla pozostałych uczestników przygotowano słodkie nagrody pocieszenia. Podsumowanie konkursu odbyło się pod koniec listopada.

"Pinokio" w świetlicy.

3 października 2016 roku do naszej świetlicy zawitał teatrzyk, który zaprezentował sztukę pt.: „Pinokio”. Przedstawienie oglądały dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas pierwszych. Poruszono w nim wiele istotnych kwestii dotyczących młodego człowieka m.in. tego, jak ważna jest w naszym życiu edukacja. Zabawne sytuacje oraz zaangażowanie dzieci w przedstawienie sprawiło, że wszyscy bawili się świetnie. Nasi najmłodsi dzięki spektaklowi mogli się dowiedzieć, że odpowiedzialność, życzliwość, praca oraz nauka jest drogą do sukcesu i szczęścia. Jeszcze długo po opuszczeniu sali gimnastycznej, dzieci dyskutowały na temat zachowań bohaterów przedstawienia.

Koncert  „Warzywa i owoce mają moce” – marchewkowy flet.

26 października 2016r. naszą świetlicę odwiedził  Zespół Muzyczny „Gucio i Duduś”. Artyści przynieśli ze sobą ze sobą dary jesieni i pokazali dzieciom, że można zagrać koncert np. na marchewce, pietruszce czy batacie, a przy tym doskonale się bawić.  Spotkanie miało charakter interaktywny, uczestnicy wykonywali muzyczne polecenia Dudusia i Gucia. Mali słuchacze byli przez cały czas aktywni, co sprzyja wyrażaniu uczuć, integracji oraz relaksacji po zajęciach szkolnych. Dzieci chętnie ruszały się i tańczyły. Miały okazję zobaczyć, poza zwykłymi instrumentami i te wykonane z warzyw, porównać dźwięki wysokie i niskie wydobywające się z marchewki czy ziemniaka.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego