okres I - Szkoła Podstawowa nr 225 im. Józefa Gardeckiego w Warszawie

Idź do spisu treści

Menu główne:

okres I

Wydarzenia > 2017/2018

Aukcja bombek

W grudniu
odbyła się po raz kolejny licytacja bombek wykonanych przez Dyrekcję i nauczycieli naszej szkoły. Wylicytowana kwota wynosi 2270,00 złotych. To absolutny rekord! Pieniądze przeznaczone zostaną na dofinansowanie do wyjazdów uczniów z naszej szkoły. Wszystkim Darczyńcom serdecznie DZIĘKUJEMY!

Akcja charytatywna na rzecz  Domu Samotnej Matki w Laskach

W dniach 01
18 grudnia 2017r. nasi uczniowie uczestniczyli w Akcji charytatywnej na rzecz  Domu Samotnej Matki w Laskach. Zbieraliśmy środki czystości (takie domowe np.: mleczka do czyszczenia wanny, płyny do mycia podłóg, płyn do prania czy do płukania); kosmetyki/środki czystości dla mam; kosmetyki/środki czystości dla dzieci (oliwki, puder czy mleczka do pielęgnacji skóry); pieluchy i mokre chusteczki; żywność (ale taka z długim terminem ważności: kaszki dla dzieci, olej, ryż, płatki, dżem, kawa, herbata, kakao, etc.); ubrania dla dzieci i dla mam: (choć mają jakiś zapas, na pewno nie powiedzą nie). Dom Samotnej Matki w Laskach mieści się w zacisznej okolicy, wśród domów jednorodzinnych i niczym nie wyróżniałby się na tym osiedlu, gdyby nie fakt, że mogą tam znaleźć pomoc i schronienie kobiety i ich dzieci, które znalazły się w bardzo niekomfortowej i trudnej sytuacji. Poznaliśmy dziewczynkę w wieku 9 lat, urocza, drobniutka dziewczynka, z długimi blond warkoczami, która zawsze potrzebowała i będzie potrzebować opieki swojej mamy. Dziewczynka jest niewidoma (urodziła się bez oczu), jej mama to przemiła, serdeczna młoda kobieta, drobna ale niezwykle dzielna i silna. Musi taka być, bo tylko w tym domu znalazła pomoc i wsparcie dla siebie i swojej córki. Najwięcej zebranych zostało kosmetyków dla dzieci oraz środków czystości. Bardzo potrzebnych, wręcz niezbędnych w tym miejscu. Ilośc zebranych i przekazanych rzeczy przerosła oczekiwania pani Dyrektor DSM w Laskach. Prosiła o przekazanie OGROMNYCH podziękowań i gratulacji, że małe dzieci i młodzież potrafią jednak być wrażliwi i okazac wsparcie potrzebującym. Szkoła otrzymała pisemne podziękowanie z DSM w Laskach. Warto pomagać!

Oddziały przedszkolne z wizytą w Domu Opieki Społecznej Budowlani

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, część dzieci z grup 0a i 0b odwiedziło Dom Opieki Społecznej Budowlani. Uczniowie wystąpili w koncercie świąteczno-zimowym nawiązującym do zbliżających się świąt oraz zimowej pory roku. Dzieci były zachwycone odwiedzonym miejscem oraz poznaniem wspaniałych ludzi, którzy z ogromną życzliwością i uznaniem przyjęli naszych najmłodszych uczniów. Koncert wyzwolił u seniorów wspomnienia z własnego dzieciństwa, chętnie podzielili się historiami, gdy sami jako dzieci czekali na pierwszą gwiazdkę, aby zasiąść do wigilijnej kolacji. Dzieci dowiedziały się jakie kiedyś dostawano prezenty od Świętego Mikołaja oraz czym ozdabiano świąteczne drzewko. Seniorzy podzielili się z nami swoimi dziecięcymi wierszami oraz pastorałkami, które wspólnie śpiewaliśmy. Atmosfera była wspaniała, pełna ciepła i uprzejmości. Bardzo chętnie jeszcze odwiedzimy tych cudownych ludzi w niedługim czasie.

Szlachetna Paczka

Tradycją naszej szkoły jest pomaganie potrzebującym. Kolejny już rok pomagamy w ramach akcji „Szlachetna Paczka” organizowanej przez Stowarzyszenie „Wiosna”. Zdecydowaliśmy się pomóc starszej osobie, pani Jadwidze, która jest osobą samotną i w trudnej sytuacji finansowej.
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu rodziców i uczniów udało się nam zebrać kwotę 3800 zł i  przeznaczyć ją na zakup niezbędnych artkułów: pralki, kurtki zimowej oraz bardzo duże zapasy żywności, kosmetyków i chemii gospodarczej. 10 grudnia  wszystkie zakupione artykuły zostały dostarczone przez wolontariuszy Stowarzyszenia „naszej” Pani.

Relacja z wręczenia paczki Rodzinie.
Pani Jadwiga była wzruszona nadciągającymi prezentami już od sobotniego popołudnia, gdy to kurier przywiózł jej upragnioną pralkę. Gdy następnego dnia przywieźliśmy resztę paczek, od razu dziękowała i cieszyła się z każdej sztuki żywności, którą wyjmowaliśmy, aby je ujrzała. Bardzo wzruszającym momentem była sytuacja, gdy pani Jadwiga chciała dać kolegom noszącym paczki 20 zł, aby "chociaż wróciło się im za benzynę".
Co chce przekazać wolontariusz?
Dziękuje za współpracę, dziękuję za pomoc i serce okazane pani Jadwidze. Dziękuję za spore zaangażowanie, aby zawartość paczek była dobrana idealnie a  ich wygląd wprowadzał świąteczną aurę. Dziękuję za to, że prezenty, zestaw kosmetyków, był ponad to, co wskazała pani Jadwiga. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.
Co chce powiedzieć od siebie Rodzina?
Pani Jadwiga bardzo dziękuje za paczkę, mówiła że czuje się bardzo samotna, więc tym bardziej jest jej miło, że prezenty zorganizowała cała szkoła. Zapraszała w odwiedziny, na herbatę.


Jeszcze raz gorąco dziękujemy wszystkim darczyńcom za okazaną pomoc.
Szczególowe rozliczenie i rachunki znajdują się w sekretariacie szkoły.

„Tak! On jest Królem”


W środę 20 grudnia br. w drodze do Betlejem odwiedziła nas Święta Rodzina.
Zmęczeni wędrowcy -  Maryja i Józef odpoczęli w szkole.
Mieliśmy to szczęście, że Pan Jezus narodził się wśród nas...

Jak co roku, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia cała nasza społeczność szkolna spotkała się na jasełkach, by wspólnie poczuć magię Świąt. W tym roku jasełka były wyjątkowe. W główne role wcieli się nauczyciele. Zaskoczyli wszystkich barwnymi kreacjami, olśnili strojami i własnoręcznie wykonanymi rekwizytami. I chociaż wszyscy znają dzieje narodzenia Pana Jezusa z zapartym tchem śledzili przedstawienie, a nawet spontanicznie włączali się odpowiadając na pytania przepięknych, białych aniołów. Aktorom, uczniom i zaproszonym Gościom emerytowanym nauczycielom, dopisywał wyśmienity humor. Uroczystą, świąteczną atmosferę podkreślały śpiewane przepiękne polskie kolędy i pastorałki. Zachwyt wzbudzili mędrcy ze Wschodu i ubodzy pasterze, którzy jak nakazuje tradycja przynieśli Dzieciątku dary. Hasającemu wśród publiczności diabełkowi nie udało się nikomu wyrządzić żadnej szkody. Sympatią publiczność otoczyła występującą gościnnie w roli psa pasterskiego Melusię. Na zakończenie za swój piękny występ debiutujący aktorzy zostali nagrodzeni długimi i rzęsistymi oklaskami na stojąco. Tegoroczne jasełka na długo pozostaną w pamięci.

Anioły bożonarodzeniowe - wystawa prac

Przepiękne aniołki bożonarodzeniowe, wykonane przez najmłodszych uczniów naszej szkoły, zostały zaprezentowane na wystawie. Prace można podziwiać w kościele pod wezwaniem Świętego Józefa ONMP. Zachęcamy do odwiedzenia wystawy i zapoznania się z twórczością dzieci, z której jesteśmy dumni. Dzieła zaskakują różnorodnością technik plastycznych i niekonwencjonalnym podejściem do tematu.

„Zmartwienie Wisły” przedstawienie klasy IIb

12 grudnia 2017 roku grupa teatralna składająca się z 12 uczniów klasy IIb przedstawiła spektakl pt. „Zmartwienie Wisły”. Młodzi aktorzy popisali się swoim talentem
wyrazistą polską mową oraz prawidłowym akcentem logicznym. Zadbali również o właściwą scenografię i barwne kostiumy. Widownia obdarowała aktorów gromkimi brawami.

Dnia 06.12.2017r. klasa 6b wraz z wychowawcą uczestniczyła w spektaklu operowym Czarodziejski Flet w Operze Narodowej w Sali Moniuszki. Premiera Czarodziejskiego fletu odbyła się 30 września 1791 roku w Wiedniu. Dyrygował Mozart. Operę przyjęto wspaniale. Każdego wieczoru sala była pełna. W liście do żony Mozart wyznał: „Kiedy siadam do fortepianu, żeby zaśpiewać coś z mojej opery, to zaraz muszę przerwać zbyt wielkie to robi na mnie wrażenie”. Przedstawienie bardzo nam się podobało! W trakcie przerwy zwiedzaliśmy gmach Teatru Wielkiego  W drodze powrotnej jechaliśmy zabytkowym tramwajem, w którym rozbrzmiewały kolędy grane na saksofonie. Były to niezapomniane chwile a cała wycieczka uwrażliwiła nas na piękno muzyki.

"Co tak pięknie gra?..." prezent od Marszałka Województwa Mazowieckiego


Z okazji Mikołajek otrzymaliśmy od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika niezwykły prezent – książkę pt. „Co tak pięknie gra? Poznajemy instrumenty muzyczne”. Książka ma być dla nas nie tylko miłą i ciekawą lekturą, ale także inspiracją do poznawania i rozwijania edukacji muzycznej na Mazowszu.
Wiecej informacji.

Podziękowanie za Narodowe Czytanie

Nasza szkoła
otrzymała podziękowanie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polski za udział i zaangażowanie w akcji Narodowego Czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Uczniowie otrzymali pamiątkowy egzemplarz tego arcydzieła waz z wpisem Pary Prezydenckiej.

Podziękowania Prezydenta

Koncert Mikołajkowy oraz uroczysty odbiór systemu oddymiania

5 grudnia 2017 r. zostanie zapamiętany przez społeczność naszej szkoły jako dzień, który wprowadził uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości w magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia oraz dzień, podczas którego uroczyście odebrany został nowoczesny, elektryczny system zabezpieczeń pożarowych i system oddymiania klatek schodowych, dzięki czemu szkoła jest miejscem bezpiecznym. Połączone chóry uczniów klasy 5c i 7d oraz solistki z 6c i 7b zaprezentowały wiązankę utworów świątecznych w języku polskim i angielskim oraz skecz ze św.Mikołajem i reniferem w roli głównej.  Z prezentacji Power Point wszyscy zebrani poznali historię św.Mikołaja oraz tradycję wręczania prezentów, by następnie móc wziąć udział w quizie o gościu w czerwonym stroju.  Na koniec 7c zaśpiewała a capella hiszpański utwór, a następnie wszyscy wykonali przebój „Last Christmas”.Wycieczka klas szóstych do Sejmu i Muzeum Ziemi

04.12.2017r. uczniowie klas VI a, VI b, VI c pod opieką wychowawców uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Sejmu. Głównym punktem wyjścia było serce demokratycznego państwa, czyli Parlament RP.  Uczniowie zapoznali się m.in. z historią Sejmu, jego funkcjami, organami, procesem ustawodawczym, ale też dowiedzieli się, ile zarabia zawodowy poseł czy też w jaki sposób karana jest nieobecność posła na głosowaniu. Ponadto była to okazja do zobaczenia od środka Sali Posiedzeń Sejmu i Senatu, holu głównego(tablica upamiętniająca posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, tablica upamiętniająca parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, gablota z laskami marszałkowskimi), Sali Kolumnowej i korytarza marszałkowskiego. Tego typu inicjatywa wyjścia edukacyjnego pozwala na zapoznanie się z ważnymi instytucjami życia społecznego, które najczęściej widuje się tylko na ekranie telewizora. Drugim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Ziemi PAN, pani przewodnik zapoznała uczestników  z przeszłością geologiczną naszej planety. Uczniowie śledzili zapisy istnienia życia utrwalone w skałach, poznali zjawiska geologiczne, które kształtowały oblicze planety, a także zostali zapoznani z kolejnymi okresami dziejów Ziemi. Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudziła wystawa poświęcona meteorytom pn. „Meteoryty
kamienie z nieba” prezentująca m.in. unikatowe zbiory kamieni z Pułtuska i Łowicza. Dostępne poza gablotami skały i skamieniałości, możliwość dotknięcia i sfotografowania eksponatów oraz pokazanie możliwości wykorzystania minerałów  np. w sztuce zdobniczej  - to walory muzeum. Pobyt w tej placówce dostarczył uczniom wielu wrażeń oraz cennych informacji dotyczących historii naszej planety.

Uczniowie klasy 7d z wizytą w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich

W dniu 28 listopada br. klasa 7d z nauczycielami - Ireną Dubielecką, Anną Tanajewską i Piotrem Jusiakiem była z wizytą w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, Pana dr Adama Bodnara.  Pan Rzecznik opowiadał nam o swojej pracy, czym się zajmuje i z jakimi problemami można zwrócić się do jego Biura. Rozmawialiśmy o prawach człowieka, o wolności i o tym,że nie jest ona nieograniczona- jej granice są tam, gdzie zaczyna się naruszanie spokoju i prywatności innego człowieka. Mieliśmy też możliwość zadawania pytań Panu Rzecznikowi i opisania z własnej praktyki sytuacji, które, zdaniem uczniów, mogły świadczyć o naruszaniu praw człowieka i obywatela. Pan Dariusz Supeł, zastępca Dyrektora Centrum Projektów Społecznych, obecny podczas spotkania, zaprosił nas do wzięcia udziału w prowadzonych przez Biuro Rzecznika warsztatach dla młodzieży. Spotkanie było nadzwyczaj ciekawe i pouczające, lecz także bardzo ciepłe dzięki bezpośredniości i poczuciu humoru Pana Rzecznika. Jesteśmy bardzo wdzięczni za zaproszenie i poświęcony nam czas. Na pewno jeszcze przyjdziemy, Panie Rzeczniku.

Dzień Misia 2017

24 listopada 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole niezwykłe święto
Dzień Pluszowego Misia.  Z tej okazji wszyscy uczniowie przyłączyli się do akcji charytatywnej podziel się maskotką z kolegą z Kenii. Uczniowie klas III c i VI a wraz z wychowawcami przygotowali program artystyczny dla kolegów z młodszych klas. Głównymi bohaterami uroczystości zostały postaci z wierszy Jana Brzechwy.  Korytarze wypełniły kolorowe pluszaki w kształcie ulubionych przytulanek dzieci. Był czas na piosenki, scenki teatralne i zagadki, natomiast zwieńczeniem uroczystości było rozstrzygnięcie świetlicowego konkursu plastycznego pt. „Mój przyjaciel miś” kierowanego do uczniów klas 0-IV. Wśród zebranych prac dominowały rysunki i obrazki malowane farbami, ale znalazły się również formy przestrzenne wykonane techniką orgiami oraz wycinanki z papieru i materiału. Kierując się takimi kryteriami jak staranność wykonania, wkład własny dziecka i pomysłowość komisja nagrodziła  i wyróżniła aż 62 autorów. Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za włączenie się do wspólnego świętowania. Raz jeszcze gratulujemy laureatom i zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu.

Dzień Dobrego Jedzenia

16.11.2017r. był w naszej szkole Dniem Dobrego Jedzenia.  W tym roku realizowany był pod hasłem "Na straganie". Uczniowie z klas 0-3 nie mogli doczekać się momentu przygotowywania i zaprezentowania swoich potraw. Z wielkim zapałem  klasy  prezentowały swoje poczęstunki z potrawami z jesiennych warzyw. Stoły uginały się od surówek, sałatek, przekąsek, szaszłyków, koreczków, placuszków. Rodzice uczniów jak zwykle nie zawiedli i wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością kulinarną. Każdy mógł skosztować warzywnych smakołyków i delektować się pysznościami.
Obchody Święta Niepodległości

Dnia 13 XI w ramach uczczenia 99 rocznicy Święta Niepodległości uczniowie klas IV
VII mieli możliwość obejrzenia montażu słowno muzycznego  pt.:Szabla w wykonaniu uczniów klasy 7d i koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu kl. 5c oraz duetu uczennic z kl. 7c i M.Prusak z kl. 7a. Celem uroczystości było wzbogacenie wiedzy uczniów, kształtowanie szacunku dla historii minionych pokoleń, uświadomienie małym Polakom roli wartości w życiu narodu, oraz uświadomienie młodemu pokoleniu, że Święto Narodowe jest ważne, a obowiązkiem rodziny i szkoły jest pielęgnowanie tradycji narodowych.


Musical „Robin Hood”

W środę 8 listopada klasa dwujęzyczna 7c wraz ze swoimi nauczycielkami angielskiego obejrzała w Kinie Luna musical „Robin Hood” w języku angielskim w wykonaniu aktorów z teatru z Edynburga Manhattan Children’s Theatre, która to grupa teatralna została zaproszona przez polską instytucję The English Theater Company. Manhattan Children’s Theatre to teatr objazdowy założony w 2002 r. w Nowym Jorku (stąd w nazwie słowo Manhattan) pierwotnie jako organizacja non-profit. Potem założyciele przenieśli się do Szkocji i tam teatr ma swoją siedzibę obecnie. Celem tej inicjatywy jest dostarczanie rozrywki teatralnej na wysokim poziomie dla odbiorców bez względu na ich możliwości finansowe. Czekając na musical nasi uczniowie wykonali „wirtualne graffiti”.  „Robin Hood” to barwne przedstawienie pełne humoru w stylu Monty Pythona. Znakomici aktorzy, dynamiczna oprawa muzyczna oraz animacje w tle wskazujące, jak publiczność ma się zachować (np. „Cheer!”, „Boo!”) dostarczyły naszym uczniom porcji rewelacyjnej rozrywki połączonej z edukacją językową. Wszyscy bawili się świetnie! Na pewno będziemy jeszcze organizować wyjścia na tego rodzaju przedstawienia, gdy Manhattan Children’s Theatre odwiedzi Warszawę na wiosnę.

Konkurs recytatorski "Dobre wychowanie"

W październiku oddziały przedszkolne i klasy pierwsze wzięły udział w konkursie recytatorskim „Dobre wychowanie”. Konkurs miał na celu przybliżenie dzieciom zasad dobrego zachowania oraz przyswojenia kulturalnych zwrotów używanych w życiu codziennym. Do udziału w konkursie zgłosiło się wielu chętnych uczniów. Zadaniem dzieci było nauczenie się wiersza polskiego autora i wyrecytowanie go przed komisją. W piątek – 10 listopada – zostały ogłoszone wyniki konkursu oraz odbyło się rozdanie nagród. Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach! Wszystkie nagrody ufundowała Rada Rodziców.

„Śniadanie daje moc”

Już po raz trzeci w naszej szkole klasy I-III i oddziały przedszkolne włączyły się  w akcję ogólnopolską „ Śniadanie daje moc”. Wychowawcy przeprowadzili zajęcia z dziećmi na których omawiali dlaczego należy jeść śniadanie i jakie to ma znaczenie dla naszego organizmu. Później każda klasa przygotowała poczęstunek, który był propozycją drugiego śniadania do szkoły (np. owoce, warzywa, jogurty, sałatki warzywne i owocowe, różnego rodzaju kanapki). W akcję włączyli się jak co roku również rodzice, którzy przygotowali produkty i propozycje śniadań. Na koniec wszyscy wspólnie degustowaliśmy bardzo zdrowe i kolorowe śniadania.


Podziękowania Fundacji Przyjaciele Braci Mniejszych

Takie oto podziękowanie znaleźliśmy na stronie Fundacji Przyjaciele Braci Mniejszych:
Dziękujemy społeczności szkolnej Szkoły Podstawowej nr 225 w Warszawie za przekazane nam dary. We wrześniu br.uczniowie klasy 7d prowadzili sprzedaż książek na rzecz naszego schroniska, a za uzyskaną kwotę  kupili 28 kg karmy suchej i 24 puszki  karmy mokrej dla szczeniąt. W październiku w szkole odbył się Piknik Rodzinny z wieloma atrakcjami, m.innymi z jarmarkiem rozmaitości, z którego cały dochód (1500 zł) został przeznaczony na zakup bud dla naszych psiaków. Kupiliśmy trzy nowe budy za które bardzo serdecznie dziękujemy. Podziel się!


KidSpeak


W piątkowe popołudnie 20 października 2017 r.  dobiegła końca wizyta w naszej szkole wolontariuszy z innych krajów w ramach międzynarodowego projektu KidSpeak AIESEC.  AIESEC to największa na świecie międzynarodowa organizacja studencka, której celem jest umożliwienie młodym ludziom odkrywania i rozwoju własnego potencjału. Jednocześnie dzięki różnorodności kulturowej, religijnej, etnicznej jej członków, wpływa ona pozytywnie na społeczeństwo, budując wśród młodzieży tolerancję oraz szacunek dla innych kultur. AIESEC (wymawiane ai-SEK) był pierwotnie skrótem od słów “Association Internationale des étudiants en Sciences économiques et Commerciales”. Obecnie AIESEC nie stosuje się jako skrót, ale po prostu jako nazwę organizacji. Organizacja AIESEC dostarcza młodym ludziom na całym świecie praktyczne doświadczenia poprzez umożliwienie im udziału w wymianach międzynarodowych, dzięki którym mogą poznać świat i odkryć to, co ma dla nich naprawdę znaczenie. Nasza szkoła już po raz kolejny gościła wolontariuszy z innych krajów na tygodniowych warsztatach.  W tym roku były to Kristina z Gruzji i Daniela z Kolumbii. Cele projektu KidSpeak to przede wszystkim przybliżenie kultury krajów, z których pochodzą goście oraz rozwijanie kompetencji językowych uczniów - projekt realizowany jest w języku angielskim. W tym roku po raz pierwszy uczniowie klas VII mieli możliwość uczestniczyć także w zajęciach prowadzonych w języku hiszpańskim. Tłumaczyli hiszpańskie piosenki na język angielski, a potem śpiewali i tańczyli z Danielą z Kolumbii i nauczycielami języka angielskiego i hiszpańskiego. Zajęcia prowadzone były za pomocą różnych metod, takich jak nauka poprzez gry, zabawę, inne zajęcia interaktywne oraz prezentacje. Podczas lekcji z Danielą i Kristiną nasi uczniowie mieli okazję do poszerzenia swej wiedzy z zakresu geografii, historii oraz  kultury i obyczajów Gruzji i Kolumbii. Wspaniałą pamiątką dla uczniów są ich imiona zapisane w języku gruzińskim. Kristina zapisywała je na tablicy, a uczniowie próbowali kopiować je do zeszytu. Nie było to łatwe zadanie, gdyż alfabet gruziński jest zupełnie niepodobny do naszego. Była to także doskonała okazja do praktycznego zastosowania wiedzy szkolnej.

Uczniowie mieli  możliwość swobodnie porozmawiać w języku angielskim, osłuchać się z nim, a także zadawać pytania gościom.   Był to tydzień pełen wrażeń, atrakcji i zabaw, a także co ważne - nauki w niezwykle atrakcyjnej dla uczniów formie. Podsumowaniem tygodnia KidSpeak było gromadne odtańczenie przez kilka klas na korytarzu szkolnym układu choreograficznego pokazywanego przez Danielę i Kristinę do bardzo popularnego  utworu Despacito portorykańskiego piosenkarza  Luisa Fonsiego. Zapraszamy do obejrzenia filmiku z tego wydarzenia. Po zajęciach w naszej szkole Kristina i Daniela były gośćmi w domach rodzin naszych uczniów, gdzie miały okazję poznać tradycję i obyczajowość naszego kraju. Na zakończenie warsztatów nasi goście otrzymali  serdeczne podziękowania od naszej Pani Dyrektor, oraz pamiątki, które będą się im już na zawsze kojarzyć z pobytem u nas (Kristina i Daniela natychmiast założyły na siebie bluzy z logo naszej szkoły.) Najważniejsze korzyści wynikające ze współpracy z organizacją AIESEC to podniesienie zdolności językowych uczniów, pogłębienie wiedzy dotyczącej bogactwa kulturowego innych krajów, rozbudzenie ciekawości świata oraz niezapomniane doświadczenie dla rodzin goszczących u siebie wolontariuszy.  

Dzień Chleba Żytniego

Dnia 18.11.2017r. dla klas 0-3 odbył się Dzień Chleba Żytniego. W klasach nauczyciele z uczniami omawiali temat cyklu produkcyjnego chleba „Od ziarenka do bochenka”, różne rodzaje zbóż, mąki oraz wykorzystanie mąki żytniej. Rodzice uczniów bardzo aktywnie wsparli nas przy przygotowaniu stołów. Na korytarzach wystawiono klasowe stoły z upieczonym chlebem przez rodziców, a także przekąskami z ciemnego chleba. Wszyscy mogli skosztować i delektować się pysznościami. Nikt nie przeszedł obojętnie, każdy się poczęstował! Była to wielka promocja Chleba Żytniego.

Dzień Edukacji Narodowej w oczach uczniów

14 października to dzień, w którym wszyscy pracownicy szkoły mają swoje święto. Nie zapomnieli o tym nasi uczniowie  – w podzięce za codzienny trud przygotowali wyjątkową wystawę. Była ona miłym zaskoczeniem i niespodzianką. Wzbudziła wiele pozytywnych emocji i wrażeń.

Dzień Papieski

16 października 1978 r. to data, która na zawsze pozostanie w pamięci i sercach każdego Polaka. To dzień, w którym biskup krakowski, kardynał Karol Wojtyła, został wybrany na głowę Kościoła katolickiego. 264. namiestnik Chrystusa na ziemi, Papież Polak! Pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II był niezwykły i bardzo bogaty. Nasz rodak ukazywał jak wielką wartość w oczach Boga stanowi każdy człowiek, stworzony przez Niego z miłości. Poprzez swoje liczne pielgrzymki chciał dotrzeć do każdego przekazując orędzie pokoju i miłości. Dzień Papieża Jana Pawła II został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w hołdzie papieżowi- Polakowi Janowi Pawłowi II. Równolegle obchodzony jest przez Kościół katolicki w Polsce Dzień Papieski przypadający w każdą niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego- „Idźmy naprzód z nadzieją”- zaczerpnięte z Listu Apostolskiego św. Jana Pawła II „Novo millennio ineunte” wydanego na zakończenie Roku Jubileuszowego 2000, było zaproszeniem, aby docierać do głębi nauczania Papieża- Polaka i aby zwrócić uwagę na siłę nadziei, która pozwala ludziom iść naprzód wbrew wielu problemom tego świata. Jako wyraz pamięci i wdzięczności Świętemu Janowi Pawłowi II uczniowie Szkoły Podstawowej nr 225 w Warszawie przygotowali uroczysty apel z okazji XVII Dnia Papieskiego. Podczas uroczystości dzieci przedstawiły sylwetkę Ojca Świętego i jego drogę na Stolicę Piotrową. Przypomniały również jego nauczanie i przesłanie, jakie zostawił nam nasz rodak. Podczas uroczystości nie zabrakło również pięknych piosenek o św. Janie Pawle II, a na zakończenie cała Szkoła zaśpiewała Barkę
- ulubioną pieśń Ojca Świętego.

Dzielnicowa uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej wydarzenia z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej

Dnia 16 października 2017 r. społeczność szkolna dzielnicy Wola m. st. Warszawy uczciła Pamięć Patrona Roku 2017 - Tadeusza Kościuszki. 15 października obchodziliśmy dwusetną rocznicę urodzin Bohatera. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Dzielnicy Wola m. st. Warszawa. Uroczystość rozpoczęła Msza św. w intencji poległych powstańców w kościele Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny, gdzie obecne były poczty sztandarowe wszystkich wolskich szkół podstawowych. W czasie mszy uczniowie klasy siódmej SP nr 225 przedstawili drogę życiową Patrona Roku 2017 występując w kostiumach z epoki, usłyszeliśmy też wykonany na flecie poprzecznym „Polonez”, skomponowany przez Tadeusza Kościuszkę W kościele wystawiono projekty znaczków okolicznościowych wykonanych przez uczniów. Mszę zakończyła pieśń patriotyczna „Boże coś Polskę”.

Druga część uroczystości miała miejsce u zbiegu ulic Żytniej i Wolność, gdzie znajduje się zapomniane Miejsce Pamięci Narodowej, jedyna pamiątka po Insurekcji Kościuszkowskiej w Warszawie, o czym wspominają historycy w książkach „Insurekcja Kościuszkowska w dziejach i tradycji” Tadeusza Swata oraz  artykuł „O czym mówią pomniki i kamienie” Andrzeja Stawarza [w:]„Warszawskie pamiątki Insurekcji Kościuszkowskiej”. Z okazji 200-tnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki szkolna społeczność Woli ufundowała tablicę pamiątkową. Zgromadzeni zapoznali się z historią tego miejsca Na znajdującym się tam krzyżu Mazowiecki Wicekurator Oświaty, pan Andrzej Sosnowski, odsłonił przy dźwiękach trąbki tablicę pamiątkową. Ksiądz z Parafii Miłosierdzia Bożego i św Faustyny pobłogosławił i poświęcił nową tablicę pamięci w naszej dzielnicy, którą objęło patronatem XXX LO im.. Jana Śniadeckiego. Po minucie ciszy kwiaty złożył przedstawiciel IPN dyr. Adam Siwek oraz  uczniowie. Uroczystość dzielnicową zakończyła pieśń religijna z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej w wykonaniu sióstr ze Zgromadzenia Rodziny Maryi. Wszyscy obecni, goście, delegacje szkół, mieszkańcy Woli rozeszli się przy dźwiękach „Warszawianki”.

,,Do krainy wiedzy drzwi Wam otwieramy” uroczystość pasowania na ucznia klasy pierwszej


7 października br. to był bardzo ważny dzień. Dzieci z czterech klas pierwszych zostały uroczyście przyjęte w poczet pełnoprawnych uczniów naszej szkoły. Uroczystość ślubowania słowem wstępu rozpoczęła pani Dyrektor Elżbieta Krużyńska. Gorąco powitała rodziców, krewnych, nauczycieli, uczniów, a szczególnie serdecznie klasy pierwsze. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Zanim jednak maluchy zostały przyjęte do grona społeczności szkolnej musiały przedstawić to, czego już się w szkole nauczyły. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Pierwszoklasiści pod okiem swoich wychowawców przygotowali program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Na zakończenie Pani Dyrektor życzyła pierwszakom sukcesów w nauce. Do życzeń dołączyli się zaproszeni goście. Również rodzice pamiętali o święcie dzieci. Przybyli w licznym gronie, zorganizowali "słodkie" przyjęcie. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.  


Piknik rodzinny

Sobota 7 października br. była dniem kolejnego już dorocznego Pikniku Rodzinnego. Już 3 raz spotkaliśmy się na szkolnym boisku, aby wspólnie - rodzice, dzieci i nauczyciele - bawić się i cieszyć. Było malowanie buziek, robienie papierowych kapeluszy, układanie origami i zabawy sportowe. W tym roku po raz pierwszy gościliśmy na Pikniku naszych sąsiadów - Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych i Wypożyczalnię książek z ul.Ciołka. Panie prowadziły warsztaty- robienie zakładek do książek i samodzielne przygotowanie dawno zapomnianych 'zosiek". Ponadto obejrzeliśmy pokazy judo, karate, udzielania pierwszej pomocy i tańca towarzyskiego. W pracowni biologicznej odbyła się prezentacja doświadczeń przyrodniczo-chemicznych. Ponieważ pogoda nas nie rozpieszczała i trochę zmarzliśmy, pan Aleksander Kluszczyński podniósł temperaturę, zapraszając wszystkich do wspólnej gorącej  i  szalonej zumby. O nasze podniebienia zadbała Pani Honorata Pawłowska kierująca szkolną stołówką i zespół food trucka Street Meat. Podczas Pikniku Pani Dyrektor Iwona Wrona podsumowała trwający od marca 2017 w naszej szkole projekt społeczny "Warszawa lokalnie", którego efektem była wystawa zdjęć z wizyty uczniów w Domu Pomocy Społecznej 'Budowlani". Mimo zimna, na boisku szkolnym była ciepła, rodzinna atmosfera. Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom Pikniku i zapraszamy do zabawy za rok.

Międzynarodowy Dzień Seniora

W dniu 5 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Seniora. Jest to ciche, skromne i właściwie nieznane szerzej święto, w odróżnieniu od hucznie obchodzonego Dnia Dziecka. W tym roku uczniowie klasy 3b naszej szkoły odwiedzili znajdujący się opodal szkoły Dom Pomocy Społecznej "Budowlani". Dzieci przygotowały laurki i zaśpiewały swoje ulubione piosenki. Pomogły też seniorom w układaniu bukietów z żywych kwiatów, a następnie odpowiadały na specjalnie dla nich przygotowane przez Pana Edwarda zagadki. Spotkanie zakończyło się wspólnymi tańcami i pysznym posiłkiem. Był to naprawdę niezwykły dzień - pełen wzruszeń, ciepłych słów i wycieranych ukradkiem łez. Podopieczni i pracownicy Domu bardzo serdecznie dziękowali uczniom za wizytę i zaprosili nas do siebie ponownie. Będziemy - obiecujemy.

Obchody Dnia Pamięci o Cywilnych Ofiarach Powstania Warszawskiego

W dniu 2 października br. zaplanowano apel dla klas szóstych i siódmych w związku z obchodzonym w Warszawie DNIEM PAMIĘCI O CYWILNYCH OFIARACH POWSTANIA WASZAWSKIEGO. Na szkolną uroczystość zaproszono rodzinę powstańca Jana Rodowicza ps. „Anoda”. Spotkanie z  historią rozpoczęła najpopularniejsza pieśń powstańczej Woli „Pałacyk Michla”. Następnie gość opowiadał o losach wojennych i powojennych „Anody” i jego pokolenia, ilustrując je pamiątkami rodzinnymi. Uczniowie w skupieniu i z zainteresowaniem słuchali opowieści i zadawali pytania. W tygodniu poprzedzającym spotkanie mogli zapoznać się z bohaterem uroczystości, bowiem biblioteka szkolna udostępniała chętnym album o „Anodzie” wykonany przez ucznia klasy szóstej. Spotkanie z historią zakończyła pieśń powstańcza „Marsz Mokotowa” oraz minuta ciszy za pomordowanych powstańców i ludności cywilną naszego miasta. Uczniom przypomniano, że szkoła opiekuje się Miejscem Pamięci Narodowej – zbiorową mogiłą tzw. „Rzezi Woli”, gdzie  udała się szkolna delegacja, aby złożyć kwiaty i zapalić znicz. Uczniowie klas szóstych i siódmych otrzymali zadanie sporządzenia notatki o wspomnianym wyżej Miejscu Pamięci. Uroczystości towarzyszyła okolicznościowa dekoracja.

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

W dniu 29 września br. obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Przygotowania do tego dnia trwały cały tydzień - uczniowie na lekcjach powtarzali tabliczkę mnożenia oraz wykonywali plakaty związane z tym dniem. W dniu finałowym szkoła została udekorowana wykonanymi pracami. Od samego rana matematyczne patrole sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia wśród uczniów, rodziców i pracowników szkoły. Wszystkie odpytywane osoby otrzymały cukierki oraz (o ile wykazały się znajomością tabliczki mnożenia) certyfikat mistrzowski. Mamy nadzieję, że dzień ten przyczyni się do lepszego opanowania tabliczkowej wiedzy wśród uczniów naszej szkoły.

Z wizytą w Chatce Spełnionych Marzeń

27 września br. dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z wychowawcami wyjechały na wycieczkę do Chatki Spełnionych Marzeń pod Piasecznem. Wyjazd miał na celu poznanie oraz zintegrowanie się grup w przeuroczych okolicznościach przyrody. Tematem przewodnim było Święto Pieczonego Ziemniaka. Dzieci dowiedziały się skąd przywędrowały do nas ziemniaki, jakie przygody przeżyły podczas tej długiej drogi oraz jakie są ich nazwy w różnych regionach Polski. Nasi najmłodsi uczniowie brali również udział w olimpiadzie ziemniaczanej oraz wykonali podczas warsztatów artystycznych ludziki z ziemniaków, ozdabiając je innymi darami natury - jarzębiną, kukurydzą, kwiatami, liśćmi, gałązkami świerku. Na koniec tej niesamowitej przygody dzieci upiekły kiełbaski przy ognisku oraz spróbowały pieczonych ziemniaków. To był naprawdę wyjątkowy "ziemniakowo - kartoflany" dzień!


Warsztaty laboratoryjne w BIOCEN

Dnia 20 września 2017r. uczniowie klasy 7c wraz z nauczycielem biologii i wychowawcą odwiedzili BIOCEN i uczestniczyli w warsztatach laboratoryjnych. „Zobacz DNA!”.  Uczestnicy warsztatu dowiedzieli  się, co to jest kwas deoksyrybonukleinowy, gdzie występuje i dlaczego jest taki ważny dla żywych organizmów. Uczniowie wykonali  test genów, na podstawie którego wspólnie prześledzili szereg cech zarówno budowy, jak i fizjologii swojego ciała. Dowiedzieli się również, jak zbudowane są komórki roślinne i zwierzęce. Na zakończenie  zajęć izolowali DNA roślinne. Zajęcia sprawiły uczniom wiele radości i pogłębiły ich wiedzę biologiczną.

Wystawa Miniatur

19 września 2017r. uczniowie klas 6a, 6b, 6c byli uczestnikami Wystawy Miniatur, która mieści się w unikatowych secesyjnych wnętrzach dawnego Banku Wilhelm Landau, obiektu, który uniknął zniszczenia w czasie II Wojny Światowej. Uczniowie przenieśli się na ulice przedwojennej Warszawy. W trakcie zwiedzania uczniowie dowiedzieli się, które budowle zniknęły z panoramy miasta, poznali ich historię i architekturę. W opowieści o dawnej Warszawie wplecione były ciekawostki obyczajowe. Dodatkowo uczestnicy zobaczyli oryginalny mały skarbiec oraz sejf w dawnym Banku Wilhelm Landau. Budynek, w którym znajdował się Bank powstał w 1906 roku i jest jednym z niewielu secesyjnych obiektów, który przetrwał wojnę.

Wystawa dzieł sztuki Dalego i Warhola


Klasa 7d w ramach realizacji programu języka polskiego 18 IX br. oglądała wraz z przewodnikiem unikatową wystawę dzieł sztuki Dalego i Warhola. Zaprezentowano tam ponad 120 oryginalnych prac obu artystów starannie wyselekcjonowanych z prywatnych kolekcji i fundacji sztuki, ukazujących różnice i podobieństwa w ich twórczości. Część eksponatów zaprezentowano po raz pierwszy szerokiej publiczności. Były też oryginalne grafiki, rzeźby i szkice. Na zmysł węchu działała Świątynia Zapachu Salvadora Dalego. Wielkie dzieła sąsiadowały tam ze słynnymi instalacjami i projektami komercyjnymi oraz zdjęciami, traktowanymi jako specyficzny zapis chwili. Na wystawie znajdowała się również replika wnętrz owianego sławą Factory Warhola
legendarnego nowojorskiego atelier artysty. Dla miłośników muzyki prawdziwą perełką było pozyskanie od prywatnego kolekcjonera, unikatowej i wcześniej nieprezentowanej kolekcji oryginalnych okładek płyt wielu zespołów współpracujących z Andym, m.in. Rolling Stones czy Velvet Underground. Wystawę uczniowie opuścili przechodząc przez spektakularną Bramę Chupa Chups, do których opakowanie zaprojektował Dali.


Międzynarodowy Dzień Kropki.

15 września po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. W placówkach oświatowych na całym świecie organizowane jest wiele działań związanych z tym dniem. Święto pozwala każdemu dziecku wykazać się kreatywnością i odwagą. Tego dnia dzieci z klas 0-III założyły ubrania z motywem kropki i odkrywały własne talenty. Oddziały przedszkolne i klasy I-III bawiły się wspólnie na sali gimnastycznej przy zabawach w których głównym wątkiem były kropki. Następnie każda klasa obejrzała krótki film, w którym pierwszą rolę odgrywała mała dziewczynka o imieniu Vashti. Bohaterka nie wierzyła we własne umiejętności plastyczne, więc po dłuższym czasie bezczynnego siedzenia namalowała na środku kartki zwykłą kropkę. Nauczycielka zachwyciła się pracą Vashti, dzięki czemu dziewczynka uwierzyła we własne możliwości i odkryła swój talent. W tym dniu w każdej klasie rozmawialiśmy o naszych uzdolnieniach, pasjach i mocnych stronach. Dzieci zachęcone przez nauczycieli tworzyły wymyślne prace plastyczne z elementami kropek. Na tablicach wiszących na korytarzach szkolnych mogliśmy podziwiać dzieła naszych uczniów. Dzień kropki na pewno był pozytywnym doświadczeniem dla wszystkich dzieci. Mamy nadzieję, że uczniowie będą chętnie prezentowali własne zainteresowania i odkrywali swoje jeszcze ukryte talenty.
        

Spotkanie z kulturą Japonii

12 września 2017 r. uczniów klas siódmych odwiedziła grupa 22 japońskich Przyjaciół, a wśród nich Pani Michi Nouto
japońska piosenkarka i Pan Rennon Lee światowy mistrz Zui Quan. W ramach wymiany kulturalnej, do tej pory odwiedziłam Hiszpanię, Kambodżę, Wietnam i Sri Lankę. Tym razem przyjechałam do Polski. Śpiewam piosenki o miłości i pokoju powiedziała o sobie Pani Michi.Jej piosenki były przeurocze, jak ona sama. Tłumaczyła młodzieży, jak ważny jest w życiu uśmiech i kontakt z drugim człowiekiem. Jak ważne jest okazywanie radości. Ostatnią piosenkę wykonali wszyscy: Goście i Uczniowie, a był nią utwór „Szła dzieweczka do laseczka”. Japończycy uważają ją za swoją, ich dzieci uczą się jej w przedszkolu. Treść poza pierwszym wersem trochę różni się od naszej, piosenka w wersji japońskiej opowiada o ptakach w lesie, koszeniu trawy, o jedzeniu obento (japońskie drugie śniadanie), o kwiatach kwitnących na łące oraz o złapaniu się za ręce, śpiewaniu i tańczeniu. Pan Rennon Lee to wielokrotny Mistrz Sztuk Walki.

Uważa, teorie sztuk walki są praktyczną naukę łączącą wiedzę, działanie i moralność, jakie powinny być wykorzystywane w życiu, aby ani samemu nie przegrywać, ani nie pozwalać na przegrywanie innym. Mistrz przeprowadził kilkuminutowe szkolenie dla wszystkich obecnych. Na zaciekawionych twarzach uczniów widać było, że im imponuje. Japończykom towarzyszył tłumacz, więc nie było najmniejszego problemu ze wzajemnym zrozumieniem. Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania przed Gośćmi swoich umiejętności wokalnych i sportowych. Śpiew utalentowanej uczennicy oraz pokazy karate i judo zachwyciły Gości. Jednym z ważnych punktów spotkania była możliwość zapisania swoich marzeń na kwadratowych Chustach Kokorozashi.  Powstała z połączenia chust (z dwustu krajów świata) wielka flaga zaprezentowana zostanie na stadionie podczas olimpiady w Tokio w 2020 roku. Wizytę zakończyła wymiana podarunków i pączkowa uczta. Dla naszych uczniów to było kolejne spotkanie z kulturą Japonii, w 2016 roku uczestniczyli bowiem w projekcie „Żyjemy w świecie wielu kultur Kraj Kwitnącej Wiśni” (Projekt zrealizowany był w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych). Odwiedziny Gości z Japonii, tak jak projekt sprzed roku, zaciekawiły uczniów i rozbudził w nich ciekawość świata. Takie spotkania to wspaniała lekcja, która dostarcza nie tylko wiedzy, daje też możliwość kształtowania cech, które ułatwiają porozumienie na płaszczyźnie kultur otwartość na drugiego człowieka i tolerancję.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

Dnia 4 września uroczysćie rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2017/2018.
Uczniowie wypoczęci i zadowoleni po wakacyjnym odpoczynku przywitali szkołę, kolegów oraz nauczycieli. Wszystkim naszym uczniom życzymy, aby ten rok dostarczył niezapomnianych wrażeń, nowych wiadomości i umiejętności. 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego