Rok szkolny 2015/2016 - Szkoła Podstawowa nr 225 im. Józefa Gardeckiego w Warszawie

Idź do spisu treści

Menu główne:

Rok szkolny 2015/2016

Agendy > Świetlica

Najważniejsze wydarzenia świetlicowe w roku szkolnym 2015/2016

Podsumownie roku szkolnego w świetlicy

21. 06. 2016r.  odbyło się podsumowanie roku szkolnego w świetlicy. Były podziękowania, serdeczności, wakacyjne piosenki i wiersze oraz  życzenia udanych wakacji. Nagrody nie ominęły najbardziej aktywnych Świetliczaków, którzy chętnie uczestniczyli w konkursach i czynnie brali udział w naszych mniejszych i większych przedsięwzięciach. Kolejny rok szkolny przeminął, przeżyliśmy w świetlicy wiele pięknych chwil. Nadszedł czas odpoczynku. Wszystkim Dzieciom wspaniałych, pełnych przygód, gorących i wesołych wakacji życzą Wychowawcy Świetlicy! Wszystkie nagrody ufundowała Rada Rodziców Świetlicy.

Festiwal piosenki dziecięcej

3 czerwca już po raz czwarty w naszej świetlicy zorganizowany został „Festiwal piosenki dziecięcej”. Celem festiwalu było: rozwijanie uzdolnień muzycznych, rozbudzanie aktywności twórczej, kształcenie umiejętności pokonywania własnej nieśmiałości podczas publicznych wystąpień a także odkrywanie młodych talentów. Na scenie prezentowały się dzieci z pierwszych, drugich i trzecich  klas. Usłyszeć mogliśmy największe przeboje dziecięcych piosenek takie jak:  „Kaczuszki”, „Fantazja”. Niektóre dzieci ubrane były w specjalne kostiumy, swoim charakterem pasujące do treści prezentowanej piosenki. Wszyscy bawili się doskonale śpiewając i klaszcząc.

Międzyszkolny świetlicowy konkurs plastyczny “Przepraszam, dziękuję, proszę, trzy magiczne słowa ze sobą noszę”

W maju uczniowie klas 1-3 uczęszczający do naszej świetlicy brali udział w międzyszkolnym świetlicowym konkursie plastycznym pt: „Przepraszam, dziękuję, proszę, trzy magiczne słowa ze sobą noszę”. Organizatorem konkursu była świetlica przy Szkole Podstawowej Nr 63. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu przez dziecko pracy plastycznej ilustrującej wyżej podany temat, dowolną techniką. Podsumowanie konkursu odbyło się na początku czerwca w siedzibie organizatora.
Wśród nagrodzonych znalzało się dwoje naszych uczniów:
1. Adrianna Bigos
kl. 1e – II miejsce
2. Alicja Zaborowska
kl.1d – II miejsce
Laureatom gratulujeny i życzymy dalszych sukcesów.

Dzień Dziecka

Z okazji Dnia Dziecka w
naszej świetlicy zorganizowane zostały specjalnie dla naszych uczniów warsztaty plastyczne - odlewy z gipsu. Każdy uczeń otrzymał formę z innym wzorem, do wyboru dzieci miały auta, misie, anioły lub serca. Dzieci samodzielnie robiły masę z gipsu i odlewały formę z wielkim skupieniem i uwagą. W czasie schnięcia pierwszej figurki dzieci dostały kolejne dwie, już gotowe do pomalowania według własnego pomysłu. Wszystkie wykonane w tym dniu figurki na zakończenie zostały pomalowane specjalnym lakierem, każdy uczeń otrzymał trzy figurki, które mógł zabrać ze sobą do domu. Na koniec każda z klas otrzymała prezent niepsodziankę od prowadzących - wielką figurkę słonia skarbonki. Warsztaty gipsowe dały dzieciom dużo radości i zadowolenia z uzyskanych efektów swojej pracy. Zajęcia zostały sfinansowane przez Radę Rodziców Świetlicy.

Dzielnicowy konkurs recyklingowy  „DRUGIE ŻYCIE RZECZY”

19 maja 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 351 odbył się finał dzielnicowego konkursu recyklingowego, pt. „Drugie Życie Rzeczy”, zorganizowanego przez szkolną świetlicę .Przybyli na finał uczniowie wraz z opiekunami, zostali serdecznie przywitani przez Panią Dyrektor Szkoły i Kierownik Świetlicy. W pierwszej części odbyło się przedstawienie promujące ekologiczny styl życia, następnie uroczyście odczytano wyniki konkursu jednocześnie wręczając nagrody. Na koniec miła niespodzianka dla wszystkich, słodki poczęstunek. Z naszej świetlicy nagrody otrzymały następujące osoby:


ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY
2 miejsce Mikołaj Mickiewicz kl. 0a
3 miejsce Bartłomiej Mańkowski kl. 0a

KLASY PIERWSZE
2 miejsce Amelia Szychowska kl. 1d
Wyróżnienie Maciej Połobiatko kl. 1a
Wyróżnienie Krzysztof Tymiński kl. 1c

KLASY DRUGIE
Wyróżnienie Katarzyna Dziedziejko kl. 2a
Wyróżnienie Aleksandra Musiał kl. 2a
KLASY TRZECIE
Wyróżnienie Hanna Pióro kl. 3b

Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Koncert muzyki poważnej w wykonaniu uczniów szkoły im. Grażyny Bacewicz w ZWPEK

Dnia 18.05. dzieci z grup VIII i IX (klasy 2b, 2d) wzięły udział w koncercie muzycznym w ZWPEK-u, przy ul. Brożka 1a. Dzieci wysłuchały rytmicznych i melancholijnych utworów wykonanych przez uczniów szkoły muzycznej. Wzbogaciły także swoją wiedzę z zakresu instrumentów muzycznych. Koncert bardzo się podobał, gorąco oklaskiwaliśmy młodych artystów.


Świetlicowy konkurs plastyczny pt.: „Spotkanie z martwą naturą"         

                                                                         
W kwietniu w naszej świetlicy zorganizowany został konkurs plastyczny pod hasłem „Spotkanie z martwą naturą”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów z klas II, III i IV. Do organizatorów wpłynęło 51 prac,  nagrodzonych zostało 24 uczniów. Wiedząc, jak ważne jest dla dzieci docenienie ich trudu laureaci konkursu uhonorowani zostali imiennymi dyplomami. Ponadto zwycięzcy otrzymali sportowe nagrody. Wszystkim świetlikom bardzo dziękujemy za udział, a laureatom serdecznie gratulujemy!!!


Nagrody zdobyły nastepujące osoby:

I MIEJSCE
1. Aleksandra Janik kl.2b
2. Marta Śladewska 2b
3. Trang Anna 2d
II MIEJSCE
1. Zuzanna Sałatka 2d
2. Maciej Olejniczak 3b
3. Gaja Grudzień 3c
4. Zosia Piekarniak 3b
5. Anna Pasternak 3b
6. Aleksandra Bednarska 3b
7. Julia Pawlak 3b
8. Zuzanna Gadomska 3c
III MIEJSCE
1. Dominika Galewska 2B
2. Hania Wysocka 2c
3. Maja Ajdakowska 2d
4. Michalina Grudzień 2d
5. Liliana Grzybowska 3c
WYRÓŻNIENIA

1. Maja Miłecka 2d
2. Franciszek Żerko 2b
3. Maria Janik 2d
4. Julia Chadaj 2d
5. Maciej Kubalski 3c
6. Grzegorz Szulc 3b
7. Krzysztof Janczewski 3c
8. Anna Dorywalska 3b

Wszystkie nagrody ufundowała Rada Rodziców Świetlicy.

Świetlicowy konkurs recytatorski „Poznajemy poezję Danuty Wawiłow i Natalii Usenko”


Konkurs recytatorski „Poznajemy poezję Danuty Wawiłow i Natalii Usenko” był skierowany do wszystkich uczniów uczęszczających do świetlicy szkolnej. Zgodnie z regulaminem, każdy z uczestników recytował dowolnie wybrany wiersz jednej z autorek. W etapie I wychowawcy  przeprowadzili  w swoich grupach przesłuchania uczniów zgłoszonych do konkursu. Po przesłuchaniu wyłonili 5 najlepszych recytacji, których autorzy wzięli udział w  II etapie konkursu. W etapie II jury konkursu przesłuchało wyłonione w grupach dzieci. Ocenie podlegały: interpretacja tekstu i jego pamięciowe opanowanie, kultura słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Po przesłuchaniach przyznano nagrody i wyróżnienia w 4 kategoriach wiekowych. W konkursie wzięło udział 89 uczniów. Uroczyste wręczenie nagród dla laureatów oraz nagród pocieszenia dla wszystkich uczestników konkursu odbyło się 16.05.2016.
Konkurs zorganizowały i przeprowadziły: Katarzyna Potempa, Anna Sieńko-Niedźwiadek, Monika Szymczyk, Iwona Gołębiowska-Kolasa.
Nagrody ufundowała Rada Rodziców Świetlicy.


Dzielnicowy konkurs plastyczny „Bohaterwie bajek J. Brzechwy i J. Tuwima

Dnia 26.04.2016.r. zostaliśmy zaproszeni przez świetlicę Szkoły Podstawowej nr 25 na uroczyste rozstrzygnięcie konkursu pt. „Bohaterowie bajek J. Brzechwy i J. Tuwima. W pierwszej części odbyło się przedstawienie pt. „Kopciuszek”, następnie kierownik świetlicy pani Marcela Dziak uroczyście wręczyła nagrody wszystkim laureatom. Z naszej świetlicy nagrody zdobyły trzy osoby: Zuzanna Łazarecka z klasy Ib, Vu Thuy Trang z klasy II d i Julia Pawlak z klasy IIIb, wszystkie dziewczynki zajęły II miejsce. Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Spotkanie z panią Dorotą Gellner

4 kwietnia  2015r do  naszej szkoły przybyła Dorota Gellner -autorka książek, bajek i piosenek dla dzieci. Spotkanie z pisarką było wyjątkowe, bo to szczególny dla dzieci gość. Poranek autorski rozpoczął wiersz Doroty Gellner w interpretacji uczennicy klasy IV. Pani Dorota bardzo szybko nawiązała kontakt z dziećmi. Ujmowała swoim ciepłem, uśmiechem  i otwartością  już od pierwszych chwil. Spotkanie przepełniał radosny nastrój i bajkowy klimat poezji oraz piosenek recytowanych i śpiewanych przez samą autorkę czy wspólnie ze wszystkimi. Podczas spotkania dzieci rozwiązywały również zagadki muzyczne. Przybył tez przedstawiciel   wydawnictwa Pani Twardowska, które opublikowało nowy śpiewnik z tekstami piosenek autorki                i muzyką Adama Skorupki – „Idzie kot”. To zbiór  piosenek  na różne pory roku oraz zestaw  wspaniałych  pomysłów na dziecięce  zabawy. Uczniowie mieli także możliwość zakupu płyt pt. „Muzyczne rękawiczki”. Wielu wybrało właśnie ten śpiewnik, gdyż identyfikowali się z piosenkami, które już dobrze znali i lubili. Wspólny taniec wszystkich dzieci z wyjątkowym Gościem stanowił zwieńczenie sympatycznego spotkania. Zarówno przed, jak i po jego zakończeniu pani Dorota chętnie wpisywała dedykacje do swoich płyt zakupionych przez małych wielbicieli. Spotkanie autorskie przygotowała biblioteka i świetlica szkolna.

Dzień Babci i Dziadka


W dniu 25.02.2016r. w świetlicy szkolnej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Spotkanie rozpoczęła Pani
Kierwonik, która serdecznie przywitała przybyłych gości. Następnie uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne w Koncercie Życzeń. Nie zabrakło wzruszających wierszy i pięknych piosenek z wczesnej młodości naszych babć i dziadków. Babcie i dziadkowie nie kryli wzruszenia słuchając tych  piosenek, z którymi wróciły wspomnienia.  Na zakończenie koncertu dzieci tradycyjnie już zaśpiewały swoim Babciom i Dziadkom „Sto lat”. Wszystkim bardzo się podobało, a Goście podziękowali małym artystom gromkimi brawami. Następnie dzieci obdarowały swoich dziadków własnoręcznie zrobionymi upominkami i gorącymi uściskami. Po Koncercie Życzeń goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Konkurs muzyczny "Kolędy i pastorałki"

Co roku, tradycyjnie w naszej świetlicy został zorganizowany konkurs muzyczny „Kolędy i pastorałki”. W konkursie udział wzięli soliści, duety i zespoły wokalne, które przygotowały jedną kolędę lub pastorałkę. Uczestnicy oceniani byli w 4 kategoriach wiekowych: klasy „0”, I klasy, II klasy, III, IV klasy i w dwóch kategoriach konkursowych: soliści, duety i zespoły wokalne. Przesłuchania odbyły się w grudniu i styczniu. Do konkursu przystapiło łacznie 121 uczniów. Komisja przyznała 69 nagród za I, II, III miejsca i wyróżnienia. Dyplomy i nagrody książkowe wręczyła p. wicedyrektor Iwona Wrona.  Wszystkim laureatom gratulujemy!!

Nagrody ufundowała Rada Rodziców Świetlicy.

Koncert muzyczny w ZWPEK

Dnia 27 stycznia 2016 roku wychowankowie świetlicy mogli wysłuchać koncert muzycznego, zorganizowanego przez panią Magdalenę Ornoch w ZWPEK. Dzieci z grupy VIII i IX z wielkim zainteresowaniem obserwowali instrumenty muzyczne oraz podziwiali umiejętności młodych artystów występujących na scenie. Słuchacze dali się ponieść karnawałowym rytmom utworów wykonywanych przez uczniów szkoły muzycznej.

Spotkanie z H. Ch. Andersenem

Zabierz nas do krainy baśni, niezapomniany panie Andersenie. Niechaj przez chwilę chociaż nam się zdaje, że może każde spełnić się marzenie!


Dnia 18 stycznia w naszej szkole odbył się apel zorganizowany przez bibliotekę i świetlicę szkolną podsumowujący  konkurs czytelniczy i plastyczny pt. "W świecie pana Andersena". Z tej okazji dla dzieci z klas I i II został ogłoszony konkursy plastyczny "Moja ulubiona baśń", a dla uczniów klas III i IV konkurs "Mistrz pięknego czytania". Konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Nagrody laureatom ufundowane przez Radę Rodziców i Radę Rodziców Świetlicy podczas apelu wręczyła Pani Dyrektor. Aktyw biblioteczny przygotował również część artystyczną. W baśniowej scenerii i strojach bohaterów z baśni przedstawiono życie i twórczość pana Andersena. Dzieci wysłuchały wierszy i piosenek o baśniopisarzu. Uczniowie mogli również wykazać się wiedzą na temat znajomości tytułów baśni, które rozpoznawały po przedstawieniu rekwizytu lub przeczytaniu krótkiego fragmentu prezentowanego przez zwycięzcę konkursu "Mistrza pięknego czytania". Podczas imprezy uczniowie rozwiązali także krzyżówkę, której hasło związane było z bohaterem apelu. Finałem imprezy było "małe co nie co" dla każdego dziecka.

Spotkanie autorskie z Barbarą Szelągowską

W środę, 20 styczni
a 2016r. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas pierwszych brali udział w spotkaniu z p. Barbarą Szelągowską - autorką książek dla dzieci oraz ilustratorką p. Moniką Jędrychowską. Podczas spotkania autorskiego uczniowie bawili się przy muzyce ze stonogą, odgadywali zagadki dotyczące zwierząt, poznali znaczenie słów: pisarz, ilustrator, drukarnia, księgarnia oraz utrwalały zasady korzystania z książek. Na koniec każdy dostał książeczkę z dedykacją i autografem od autorki.

Spotkanie autorskie było zainicjowane przez bibliotekę i świetlicę szkolną w ramach akcji promującej czytanie.

Konkurs czytelniczo-plastyczny „ W świecie literatury dziecięcej”


Konkurs przeznaczony był dla uczniów
naszej świetlicy. Celem konkursu było poznawanie twórców literatury dziecięcej, rozwijanie wyobraźni, współpraca w zespołach. W I etapie uczniowie mieli za zadanie  zapoznać się z treścią następujących pozycji literatury dziecięcej:
-klasy II- „Karolcia”   (Maria Kruger)
-klasy III- „Ferdynand Wspaniały” (Ludwik Jerzy Kern)
-klasy IV-V- „Bracia Lwie Serce”   (Astrid Lindgren)
Następnie wychowawcy  przeprowadzili w swoich grupach eliminacje ze znajomości treści przeczytanej pozycji i dokonali wyboru 4
- osobowej drużyny, która wzięła udział w finale konkursu. W I etapie konkursu udział wzięło 63 uczniów. W finale konkursu  drużyny  wykonały  ilustrację do przeczytanej lektury. Organizatorzy odczytali wybrany fragment książki. Zadaniem zespołów było narysowanie  dalszego ciągu zgodnie  z treścią przeczytanej pozycji literackiej. W tym etapie wzięło udział 33 uczniów-5 drużyn z klas III (17 osób) i 4 drużyny z klas II (16osób).

Świetlicowe jasełka – Awantura w Przechwałkowie

Zgodnie z tradycją kultywowaną w naszej świetlicy od wielu lat, również w tym roku uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć przedstawienie jasełkowe.
Jasełka w wykonaniu uczniów klas 2c i 2e odbyły się 18 grudnia 2015 roku. Młodzi artyści z wielkim zaangażowaniem wcielili się w swoje role przybliżając atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Przedstawienie "Awantura w Przechwałkowie" z dużą dawką humoru pokazały, jak ważne są relacje międzyludzkie i jak wielką magię niesie ze sobą noc narodzenia Chrystusa. Po przedstawieniu uczniowie wraz z wychowawcami świetlicy udali się do swoich sal, by podzielić się opłatkiem i wspólnie pokolędować.

Kiermasz bożonarodzeniowy


Tradycyjnie w grudniu, na kilka dni przed przerwą świąteczną  w świetlicy zorganizowany został kiermasz ozdób świątecznych.
Uroczyście otworzyła go Pani Dyrektor i Pani Kierownik Świetlicy. Uczniowie podczas zajęć w świetlicy przygotowali  bardzo duży wybór ozdób świątecznych wykonanych oryginalnymi technikami plastycznymi. Nie mogło zabraknąć choinek, bombek choinkowych oraz kartek świątecznych wykonanych ręcznie. Kiermasz cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci i rodziców. W tym roku udało się zebrać aż 1870,34 zł, co zresztą bardzo nas ucieszyło. Dochód zostanie przeznaczony na wyposażenie świetlicy w sprzęt audiowizualny.

Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym Gościom i całej społeczności szkolnej, wychowawcom świetlicy oraz Rodzicom za pomoc w przygotowaniu,  hojność oraz zainteresowanie.

Wyjście do pizzerii

Dnia 11.12.2015r. dzieci z klasy IIc wraz z wychowawcą świetlicy udały się do Pizzerii. Tę smaczną wycieczkę ufundowali rodzice uczniów klasy IIc. Była to nagroda dla dzieci. Za co dzieci zostały nagrodzone pozostanie tajemnicą uczniów, rodziców i wychowawczyni świetlicy. Jedno jest pewne-dzieci na nią zasłużyły. Pizza wszystkim bardzo smakowała. Bawiliśmy się znakomicie.

Spotkanie ze św. Mikołajem

4 grudnia 2015 roku w naszej świetlicy odbyło się wyjątkowe spotkanie.
Uczniów w tym dniu odwiedził Święty Mikołaj i Śnieżynka. Uczniowie klas 0 – III przywitali serdecznie Gości, przygotowując małą niespodziankę - recytację wierszy śpiewanie piosenek, a na koniec wedle tradycji poczęstowali ciastkiem i mlekiem. Śnieżynka zapoznała uczniów z magicznym zaklęciem umożliwiającym cofnięcie wszystkich złych uczynków jakich dokonali. Na koniec Święty Mikołaj obdarował dzieci wspaniałymi upominkami i razem ze Śnieżynką zaśpiewał kolędy wprowadzając wszystkich w świąteczną nastrój. Spotkanie to przyniosło dużo wrażeń i pozytywnych emocji. Dzieci z utęsknieniem czekają na następną taką okazję.

Zabawa andrzejkowa

26 listopada nasza świetlica zorganizowała zabawę andrzejkową. Bawili się wszyscy nasi uczniowie.
Kolorowe światła, głośna muzyka i szalone tańce z panem Aleksandrem - każdy znalazł coś dla siebie! A po wspaniałej zabawie w sali gimnastycznej - słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców Świetlicy.

Lekcja multimedialna w Bibliotece Publicznej

Dnia 20 listopada 2015r. wychowankowie świetlicy z grupy V (kl. 1e) pod opieką pani Urszuli Sienkiewicz (wychowawcy klasy) pani Aleksandry Augustynowicz (bibliotekarza szkolnego) oraz Katarzyny Potempy (wychowawcy świetlicy grupy V-ej) udali się do Biblioteki Publicznej przy ulicy Redutowej. Odbyła się tam lekcja multimedialna, dotycząca twórczości Juliana Tuwima. Na tablicy multimedialnej wyświetlane były wiersze poety „Kotek”, „Zosia”odczytywane przez narratora. Następnie po każdym lirycznym utworze dzieci miały zadanie do wykonania, polegające na ułożeniu puz
zli lub wyszukaniu różnic pomiędzy dwoma ilustracjami. Wychowankowie świetlicy doskonalili umiejętność posługiwania się komputerem, a także spostrzegawczość oraz małą motorykę.

Zajęcia w Bibliotece Publicznej

Dnia 19.11.2015r. uczniowie z klasy 3a udali się na lekcję biblioteczną do Biblioteki Dla Dzieci i Młodzieży Nr 36 przy ul Redutowej 48. Tematem spotkania był  SAVOIR-VIVRE. Dzieci aktywnie uczestniczyły w lekcji. Pani z biblioteki podzieliła klasę na cztery pięcioosobowe grupy. Każda grupa miała wybrać lidera grupy, który po cichej naradzie miał odpowiadać na zadane pytania. Dzieci odgrywały również scenki przedstawiające zasady dobrego wychowania. Na koniec pani bibliotekarka przeczytała dzieciom opowiadanie dotyczące dobrego wychowania. Było przy tym dużo radości i zabawy. Dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat „Savoir-vivre”. Spotkanie zorganozowała nam p. A. Augustynowicz.

BAJKI Z JA-BAJKI

Na początku października w  świetlicy przy Szkole Podstawowej Nr 225 rozpoczęły się warsztaty teatralne prowadzone przez aktorki pantomimy z Fundacji Sztuka Ciała. Projekt „Ja-Bajka” obejmował 12 godzin zegarowych, w trakcie których dzieci uczyły się budowania lalek, pracy z rekwizytem, prostych zadań aktorskich, pracy w grupie oraz elementów techniki pantomimy. Efektem pracy był przygotowany przez dzieci pokaz, który odbył się 17 listopada. Mali aktorzy dzielnie się spisali, pokaz podobał się wszystkim zebranym gościom.
Projekt współfinans
owany był przez m.st. Warszawa, Dzielnica Wola. Organizatorem była Fundacja Sztuka Ciała.

Spotkanie z poezją Ks. Jana Twardowskiego


Świetlicowy konkurs recytatorski "Spotkanie z poezją Ks. Jana Twardowskiego” odbył się w listopadzie 2015 roku. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas 0, 1, 2, 3 i 4. Uczestnicy indywidualnie recytowali dowolnie wybrany wiersz
. W konkursie wzięło udział 77 uczestników. Jury wyróżniło i nagrodziło 57 uczniów. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez Radę Rodziców Świetlicy.

Spotkanie z panią Agnieszką Frączek autorką poezji dziecięcej

Dnia 5 listopada 2015 roku naszą świetlicę odwiedził wyjatkowy Gość - pani  Agnieszka Frączek. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas pierwszych. Na co dzień, poetka jest adiunktem w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem nauk humanistycznych, autorką licznych prac z dziedziny językoznawstwa. Największą przyjemność sprawia jej pisanie właśnie dla dzieci. Jako pisarka literatury dziecięcej, jest mistrzynią humoru i dowcipnych porównań. Podczas spotkania autorka czytała swoje wiersze. Uczniowie zadawali również pytania dotyczące twórczości, jak również życia rodzinnego autorki. Najciekawsze okazały się pytania o zwierzęta należące do poetki, czyli 4 kotki i jednego za to dużego psa. Agnieszka Fraczek opowiadała dzieciom o tym jak się pisze książki i ile osób jest zaangażowanych w jej przygotowanie do druku. Jako autorka wielu opowiadań i wierszy dla dzieci, pisząc je zawsze myśli o tym jak rozbawić dzieci i zarazem nauczyć prawidłowej wymowy i pisowni. Uczestnicy spotkania mogli zakupić książkę oczywiście z autografem autorki.

Z wizytą w Straży Pożarnej

Dnia 29.10.2015r. wychowankowie świetlicy z grupy V odwiedzili Jednostkę Ratowniczo -  Gaśniczą nr 15, mieszczącą się przy ulicy Młodzieńczej na warszawskim Targówku. Dzieci zostały oprowadzone po pomieszczeniach mieszkalnych (kuchniach, jadalniach, sypialniach itd.) oraz zapleczu rekreacyjnym (siłowni, salach do gry w bilarda, ping-ponga itp.), a także części szkoleniowej (sala konferencyjna). Uczniowie mieli okazję obejrzeć z bliska sprzęt, jakim dysponuje Jednostka: wozy strażackie, koparkę, quada oraz stan ich wyposażenia. Z wizualizowana została czynność kompletnego nakładania kolejnych części garderoby przez strażaka, która dla ciekawych nie powinna przekroczyć 45 sekund. Dzieci zostały także zaznajomione z obowiązkami, jakie spoczywają na strażaku, pełniącym dyżur na stanowisku pracy. Kulminacyjną częścią wycieczki był pokaz reakcji w sytuacji kryzysowej, kiedy to do punktu kontrolnego przychodzi komunikat z wiadomością o groźnym zdarzeniu. Strażacy zjechali po rurach, wskoczyli w ubrania, następnie do samochodu i ku przerażeniu dzieci rozległy się syreny – odetchnęły z ulgą, gdy zostały poinformowane, że to był fałszywy alarm. Miłą niespodzianką dla uczestników wycieczki okazało się spotkanie z psami tropiącymi, demonstrującymi swoje umiejętności. Atrakcją były poszukiwania strażaka ukrytego pod powierzchnią ziemi, które oczywiście zakończyły się sukcesem. Dziękujemy ślicznie za zaproszenie.

Dzielnicowy Konkurs Plastyczny Dla Świetlic Szkolnych "Postacie z utworów Jana Brzechwy"


W dniu 22 października 2-osobowy zespół z naszej świetlicy w składzie: Barbara Trynkiewicz i Maria Sałatka - klasa 3a wraz z wychowawcą udał się na warsztaty plastyczne pt: "Postacie z utworów Jana Brzechwy" do Szkoły Podstawowej Nr 222 im. Jana Brzechwy.
W warsztatach uczestniczyli także uczniowie klas III objęci opieką świetlicy z innych w wolskich placówek. Dyrektor SP 222 Ewa Chłosta przywitała przybyłych gości, życząc im owocnej pracy. Po wylosowaniu tytułu wiersza Jana Brzechwy dzieci przystąpiły do pracy. Zadaniem uczestników warsztatów było samodzielne wykonanie pracy plastycznej z powierzonych materiałów. Wręczenie nagród przez panią Kierownik Świetlicy Adelę Koźlińską oraz część artystyczna w wykonaniu uczniów klasy IIc, przygotowaną przez wychowawcę świetlicy p. Mariolę Kokowską, zakończyły imprezę. Prace plastyczne wykonane przez uczestników warsztatów zostaną pokazane na wystawie okolicznościowej z okazji jubileuszu 50-lecia Szkoły Podstawowej Nr 222 im. Jana Brzechwy w dniu 26 listopada 2015 r.

KONCERT MUZYCZNY „DZIECI-DZIECIOM” W ZWPEK

Dnia 21.10.2015 roku uczniowie przebywający w świetlicy udali się do ZWPEK przy ul. Brożka 1a na Koncert Muzyczny „DZIECI-DZIECIOM” w wykonaniu wychowanków Zespołu Szkół muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Warszawie. W koncercie uczestniczyli uczniowie z grupy X i VII. Tematem przewodnim był taniec pt: „Polka”, zaś wiodącym instrumentem, na którym uczniowie wykonywali utwory był ksylofon. Dzieci wysłuchały wielu przeróżnych utworów, poznały nazwy, charakterystykę i pochodzenie instrumentów, na których grali młodzi artyści. Publiczność chętnie dzieliła się swoimi muzycznymi doświadczeniami, zaskakując organizatorów koncertu niebanalną wiedzą, dotycząca zarówno wykonywanych utworów jak i pojawiających się na scenie instrumentów.

 

Międzyszkolny konkurs plastyczny „JESIENNE DRZEWO”

W październiku 2015r. uczniowie
naszej świetlicy zostali zaproszeni do wzięcia udziału w Międzyszkolnym konkursie plastycznym „ Jesienne drzewo ”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa Nr 238  im. Christo Botewa w Warszawie. Tematyką konkursu zainteresowała się duża ilość  uczniów uczęszczających  na świetlicę z klas  I – III. Wszystkie prace zostały bardzo starannie wykonane, każda była inna, ale na każdej podkreślony został akcent jesiennego drzewa. Komisja miała trudny orzech do zgryzienia, ponieważ mogła wybrać tylko po trzy prace z każdego poziomu. Po zebraniu gotowych prac i dostarczeniu do Szkoły Nr 238, z niecierpliwością czekaliśmy  na wiadomość o wynikach konkursu. I doczekaliśmy sięw połowie października drogą mailową doszła wiadomość, że czwórka uczniów z naszej szkoły została nagrodzona. Z tej okazji 28 października 2015 r. koordynator konkursu p. A. Godun wraz z laureatami udała się na podsumowanie konkursu. W pierwszej części zaproszeni goście mogli obejrzeć przedstawienie przygotowane przez dzieci tamtejszej szkoły pod tytułem „Las”. W drugiej natomiast wszystkim laureatom wręczono dyplomy i nagrody książkowe, a opiekunom podziękowania za przygotowanie uczniów do tego konkursu. Z wielkim zadowoleniem i radością uczennice wróciły do szkoły, gdzie mogły pochwalić się „jesiennym sukcesem”.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego