okres I - Szkoła Podstawowa nr 225 im. Józefa Gardeckiego w Warszawie

Idź do spisu treści

Menu główne:

okres I

Wydarzenia > 2015/2016


Bezpieczne i zdrowe ferie zimowe


Już kolejny rok  uczniowie klas 0-III przed feriami zimowymi w ramach programu "Bezpieczne życie " przygotowali prace plastyczne pt."Bezpieczne i zdrowe, zabawy i sporty zimowe".W klasach omówili zasady bezpiecznego spędzania ferii zimowych. Urządzili wystawy swoich prac w klasach i na korytarzach.Ich działania  miały na celu wzmocnienie poczucia samodzielności, odpowiedzialności i zaradności oraz propagowanie zdrowego stylu bezpiecznego życia.


Bal karnawałowy klas 0 – III


W środowe przedpołudnie, 28 stycznia, odbył się - tak długo oczekiwany przez uczniów - bal karnawałowy.
W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, księżniczek, motylków i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców dzieci mogły pobawić się ze szkolnymi kolegami, a także rodzicami i nauczycielami. Rozrywkę uczestnikom balu zapewnił pan Aleksander Kluszczyński - instruktor tańca towarzyskiego, który nikomu nie pozwolił się nudzić. Dzieci bawiły się świetnie, pląsy na parkiecie i wspólne zabawy wyczerpały siły tancerzy. Podczas krótkiej przerwy wszystkie dzieci udały się na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Pyszne przekąski i słodkości zregenerowały siły i można było dalej się bawić. Następny bal już za rok.


55-lecie Szkoły Podstawowej Nr 225 im. Józefa Gardeckiego


22 stycznia 2016 r. zostanie zapisany w kronice Szkoły Podstawowej Nr 225 im. Józefa Gardeckiego jako wyjątkowo uroczysty jubileusz - 16 stycznia minęło 55 lat od dnia, podczas którego aktem Ministra Oświaty nadano Szkole imię Józefa Gardeckiego, rzeźbiarza, pisarza oraz wychowawcy młodzieży.
W uroczystości uczestniczyli:
Pani Dorota Sokołowska - Mazowiecki Kurator Oświaty,
Pan Michał Serzycki - Radny Dzielnicy Wola,
Pani Grażyna Orzechowska Mikulska - Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola,
ks. dr Infułat Jan Sikorski,
Dyrektorzy wolskich szkół, przedszkoli i poradni psychologiczno-pedagogicznych,
Nauczyciele - Emeryci,
Absolwenci, Rodzice i Uczniowie.
Na uroczystości obecna była także rodzina Józefa Gardeckiego, która na zaproszenie szkoły przyjechała z Anglii.
Do zaproszonych Gości, którym obowiązki służbowe uniemożliwiły udział w tym wydarzeniu społeczność szkolna otrzymała pisemnie gratulacje i życzenia. Napisali do nas między innymi Pani Aneta Kordowska Dyrektor Generalny Gabinetu Marszałka Sejmu, Pan Jarosław Gowin Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Pan Krzysztof Strzałkowski Burmistrz Dzielnicy Wola. Goście mieli możliwość poznania historii Szkoły i jej Patrona - Józefa Gardeckiego. Z zainteresowaniem publiczność wysłuchała też informacji o szkole dzisiejszej – sukcesach uczniów, przyznanych wyróżnieniach i certyfikatach. Uroczystość uświetnił program artystyczny - występy szkolnego chóru oraz przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy 2d, które wprowadziło zebranych w obchody kolejnej rocznicy - 100-lecia włączenia Woli do Warszawy. W organizację uroczystości aktywnie włączyli się rodzice uczniów. Wszyscy goście z zachwytem wysłuchali piosenki w wykonaniu mamy trojga uczniów, która dedykowała ją wszystkim Babciom i Dziadkom zgromadzonym na sali.
Ponieważ każdy jubileusz wymaga odpowiedniej oprawy, nie zabrakło jej w Szkole Podstawowej Nr 225 - na zakończenie uroczystości na salę wjechał tort w kształcie tarczy. Po uroczystości goście mieli możliwość porozmawiania w specjalnie na tej dzień przygotowanej kawiarence.


Spotkanie autorskie z Barbarą Szelągowską.

W środę, 20 stycznie 2016r., dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas pierwszych brali udział w spotkaniu z p. Barbarą Szelągowską, autorką książek dla dzieci, oraz ilustratorką, p. Moniką Jędrychowską. Podczas spotkania autorskiego, uczniowie  bawili się przy muzyce ze stonogą, odgadywali zagadki dotyczące zwierząt, poznali znaczenie słów: pisarz, ilustrator, drukarnia, księgarnia oraz utrwalały zasady korzystania z książek. Na koniec każdy dostał książeczkę z dedykacją i autografem od autorki. Spotkanie autorskie było zainicjowane przez bibliotekę i świetlicę szkolną, w ramach akcji promującej czytanie.


Spotkanie z H. Ch. Andersenem

Zabierz nas do krainy baśni, niezapomniany panie Andersenie. Niechaj przez chwilę chociaż nam się zdaje, że może każde spełnić się marzenie!


Dnia 18 stycznia w naszej szkole odbył się apel zorganizowany przez bibliotekę i świetlicę szkolną podsumowujący  konkurs czytelniczy i plastyczny pt. "W świecie pana Andersena". Z tej okazji dla dzieci z klas I i II został ogłoszony konkursy plastyczny "Moja ulubiona baśń", a dla uczniów klas III i IV konkurs "Mistrz pięknego czytania". Konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Nagrody laureatom ufundowane przez Radę Rodziców i Radę Rodziców Świetlicy podczas apelu wręczyła Pani Dyrektor. Aktyw biblioteczny przygotował również część artystyczną. W baśniowej scenerii i strojach bohaterów z baśni przedstawiono życie i twórczość pana Andersena. Dzieci wysłuchały wierszy i piosenek o baśniopisarzu. Uczniowie mogli również wykazać się wiedzą na temat znajomości tytułów baśni, które rozpoznawały po przedstawieniu rekwizytu lub przeczytaniu krótkiego fragmentu prezentowanego przez zwycięzcę konkursu "Mistrza pięknego czytania". Podczas imprezy uczniowie rozwiązali także krzyżówkę, której hasło związane było z bohaterem apelu. Finałem imprezy było "małe co nie co" dla każdego dziecka.


"Psia gwiazdka"

Po raz kolejny w roku szkolnym 2015/2016 uczniowie klas 0-III realizują projekt „Warszawa Stolicą Czystości”, którego integralną częścią jest program „Wspieranie edukacji ekologicznej w placówkach oświatowych m.st. Warszawy”. W grudniu uczniowie wzięli udział w akcji charytatywnej "Psia gwiazdka" na rzecz zwierząt ze schroniska NA PALUCHU. Dzieci przynosiły do szkoły dary typu koce, ręczniki, karmy itp. które zostały przewiezione do schroniska. Wszystkim darczyńcom wrazliwym na los zwierząt -dziękujemy.


Świąteczna licytacja bombek


Dnia 16 grudnia 2015r. odbyła się po raz kolejny licytacja bombek wykonanych przez Dyrekcję i nauczycieli naszej szkoły. Wylicytowana kwota wynosi 1320,00 PLN i zostanie przekazana do Rady Rodziców SP 225 i przeznaczona na dofinansowanie do wyjazdów na wycieczki i Zielone Szkoły.
Serdecznie dziękujemy Dyrekcji, nauczycielom, uczniom oraz rodzicom, którzy brali udział w tej akcji charytatywnej.




APEL „ JAN DŁUGOSZ”

Już od 5 lat  nasza szkoła realizuje projekt ,którego celem jest to poznanie historii i zasług ogólnopolskiego Patrona Roku. 14 grudnia uczniowie klas 4 – 6 mogli zapoznać się z życiem i działalnością Patrona Roku 2015 Jana Długosza. Koło historyczne przygotowało dla swoich kolegów apel poświęcony pierwszemu polskiemu historykowi. Było to przedstawienie z elementami fantastyki. Uczniowie przy pomocy rodziców skonstruowali wehikuł czasu, którym młoda aktorka – dziennikarka, przeniosła się do Krakowa roku 1460. Przeprowadziła tam wywiad z Janem Długoszem w jego pracowni. Pytania do historyka uczniowie przygotowali sami. Wywiad przeprowadzono w scenerii średniowiecznej komnaty z muzyką chorałową w tle.
Zadbano również o odpowiednie kostiumy. „ Podróż w czasie” była wielkim wydarzeniem,  więc przygotowano mini konferencję prasową, podczas której uczniowie zdawali bohaterce
dnia pytania w wielu językach. Apel stanowił uzupełnienie gazetki dydaktycznej dla uczniów klas 4-6 i pomocą do wykonania pracy długoterminowej z historii poświęconej Patronowi Roku 2015  Janowi Długoszowi.


Święto Pluszowego Misia


Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest on towarzyszem dzieci, przyjacielem oraz powiernikiem największych sekretów i tajemnic.
We wtorek 1 grudnia 2015 roku biblioteka szkolna zorganizowała w oddziale przedszkolnym  Święto Pluszowego Misia.  W dniu tym najważniejszymi gośćmi stały się pluszowe misie. W bogatej, baśniowej scenerii i misiowych strojach uczniowie zerówki bawili się wraz ze swoimi milusińskimi. W klasie dzieci gościły panią wicedyrektor i panią kierownik świetlicy. Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia uczniowie z aktywu bibliotecznego  przygotowali również część artystyczną, w której zaprezentowali młodszym kolegom zabawę muzyczno-ruchową  i  nauczyli ich  piosenek „Jedna łapka, druga łapka” i „Jadą, jadą misie”. Podczas imprezy dzieci wysłuchały historii pluszowego misia i kilku informacji o niedźwiedziach. Wzięły udział także w  tańcu z maskotkami i quizie  wiedzy o misiach, bohaterach literackich oraz niedźwiedziach. Na koniec uroczystości zadaniem dzieci było wykonanie pracy plastycznej, pt „Kubuś Puchatek”. Finałem  obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia było słodkie  „Małe co nieco".           


Zdr
owe drugie śniadanie w wolskich podstawówkach


Zdrowe kanapki oraz świeże warzywa i owoce będą otrzymywać uczniowie wolskich szkół podstawowych w ramach dzielnicowej kampanii promującej zdrowe żywienie. Akcja obejmie ok. 6 tys. uczniów, a Dzielnica na ten cel przeznaczy 400 tys. zł.
Przekonanie najmłodszych do zdrowych posiłków nie jest łatwym zadaniem. W związku z tym Dzielnica Wola rusza z kampanią promującą zdrowe żywienie. – Skala i zasięg przedsięwzięcia jest bezprecedensowy. Akcja obejmie ok. 6 tys. uczniów ze wszystkich wolskich podstawówek – zapowiada Grażyna Orzechowska-Mikulska, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola.

Już od 1 grudnia wszystkie dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III szkół podstawowych otrzymają codziennie zdrowe kanapki na drugie śniadanie. Natomiast uczniowie klas IV-VI, dwa razy w tygodniu otrzymają świeże warzywa i owoce. – Zdajemy sobie sprawę, że regularne przygotowywanie zdrowych i pełnowartościowych posiłków jest dużym wyzwaniem także finansowym, dlatego nasza akcja jest całkowicie bezpłatna i na pewno pozwoli na odciążenie domowych budżetów – podkreśla Grażyna Orzechowska-Mikulska.
Zdrowe drugie śniadania będą również pretekstem do edukacji i promocji zdrowego trybu życia. W kampanię zaangażowani są dyrektorzy, nauczyciele i wychowawcy wszystkich wolskich podstawówek.

Akcja potrwa do końca marca 2016 r. Zważywszy na zasięg i skalę przedsięwzięcia należy mieć nadzieję, że rozpoczęty w ten sposób proces promocji zdrowego żywienia na Woli stanie się początkiem pozytywnych zmian w tym obszarze i będzie godnym do naśladowania przykładem dobrej inwestycji w zdrowie najmłodszych mieszańców naszego miasta.


Andrzejki

Dnia 30 listopada SU klas 4-6 wraz z harcerzami zorganizowali ANDRZEJKI dla uczniów klas starszych. W trakcie imprezy zarząd SU zorganizował dyskotekę, a harcerze przygotowali w dwóch salach wróżby andrzejkowe oraz ciekawe gry i zabawy. Dziękujemy serdecznie Dyrekcji szkoły oraz wszystkim zaangażowanym osobom w organizację tej imprezy szkolnej. SU klas 4 - 6



Obchody Święta Narodowego 11 listopada

10 listopada odbył się uroczysty apel dla klas 4-6 upamiętniający rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W pierwszej części uroczystości młodzież zapoznała się z historią walk o niepodległość naszego kraju - od Powstania Kościuszkowskiego do I wojny światowej. Historia ta ilustrowana była prezentacją multimedialną, wierszami i pieśniami patriotycznymi. Druga część apelu poświęcona była bohaterowi dnia niepodległości – Józefowi Piłsudskiemu w związku z obchodzoną w tym roku 80 rocznicą Jego śmierci.
Uczniowie mogli usłyszeć historię życia i działalności patriotycznej J. Piłsudskiego oraz wspomnienia o marszałku uzupełnione prezentowanymi zdjęciami archiwalnymi,   wierszami i pieśniami z epoki. Na zakończenie apelu uczniowie nawiązali do współczesnych postaw młodzieży i patriotycznego obowiązku walki o siłę i niezależność Ojczyzny. Młodzież szkolna i pracownicy szkoły uczcili również święto narodowe przypiętymi biało-czerwonymi kokardkami lub rozetkami. Apel ten bpokazany również 13 listopada pensjonariuszom Domu Opieki przy ul. Elekcyjnej 6.


WOLSKI DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA

Już od wielu lat w naszej Dzielnicy Wola organizowana jest ta ciekawa impreza prozdrowotna. W roku szkolnym 2015/2016 odbyła się w Szkole Podstawowej nr 234 im. Juliana Tuwima. Nasi uczniowie z klasy 4b Katarzyna Serzycka, Lilianna Dwórznik oraz Marcin Zarembowicz godnie reprezentowali naszą szkołę. Byliśmy najmłodszymi uczestnikami. Zadaniem dla uczniów było przygotowanie trzech potraw - zdrowego twarożku, kanapek i szaszłyków owocowych z określonych produktów i w ściśle limitowanym czasie.  Nasi przedstawiciele mocno się napracowali. W przygotowaniu tego śniadania czyli zgromadzeniu do niego produktów pomogli nam kochani rodzice. Dziękujemy! Niestety nie zdobyliśmy tytułu Masterchef ale otrzymaliśmy od komisji zdecydowane uznanie
.


Halowy turniej piłki nożnej "Niepodległość na sportowo"


20 listopada 2015r. w Zespole Szkół nr 122 odbył się halowy Turniej w piłkę nożną pod hasłem "Niepodległość na sportowo". W turnieju rywalizowały drużyny uczniów z klas piątych i szóstych wolskich szkół podstawowych. Nasza Szkoła zajęła II miejsce.
W skład drużyny wchodzili: Szymon Kosakowski, Eryk Demczuk, Piotr Szpakowski, Szymon Wiśniewski, Mateusz Krejner, Łukasz Zawadzki, Paweł Tischner, Aleksander Tyszka.
Drużynę przygotował nauczyciel wychowania fizycznego Radosław Rudnicki. Życzymy dalszych sukcesów !!!


Dzień Dobrego Jedzenia  

W piątek, 6 listopada, podczas przerwy śniadaniowej  na korytarzach w Szkole Podstawowej Nr 225 pojawiły się przygotowane przez uczniów z klas młodszych stoiska z propozycjami zdrowych potraw, które powinno się spożywać na drugie śniadanie. W szkole realizowany jest Program Edukacyjny pt. „Śniadanie Daje Moc”, dlatego w tym roku szkolnym w ramach obchodów Dnia Dobrego Jedzenia uczniowie dzielili się wiedzą  dotyczącą tego, jak ważnym posiłkiem jest śniadanie. Podczas degustacji można było spróbować różnych rodzajów jogurtów, twarogów, szaszłyków owocowych lub warzywnych oraz napojów mlecznych. Dzieci zachęcały również do picia wody, zgodnie z hasłem „Wybieram wodę”. W obchody Dnia Dobrego Jedzenia włączyli się również rodzice i nauczyciele, wspierając dzieci podczas przygotowania poczęstunku. Praktyczne lekcje zdrowego żywienia cieszą się wśród uczniów ogromnym zainteresowaniem. Na pewno pozwalają dostrzec, że zdrowe jedzenie jest smaczne.  


Spotkanie z Panią Magdaleną Podbylską

We wtorek 27 października , klasa II a wraz z wychowawcą spotkała się z Panią Magdalena Podbylską – pisarką książek dla dzieci. Autorka "Tajemnic" dzięki swoim rekwizytom przeniosła dzieci nad ocean, gdzie uczniowie wysłuchali fragmentu książki pt. "Tajemnice Zatoki Delfinów". Na koniec spotkania był czas na pamiątkowe wpisy, autografy i zdjęcia.


Certyfikat Wars i Sawa


26 października 2015 r. w Centrum Nauki Kopernik odbyła się również  gala przedłużenia certyfikatów  Warsa i Sawy przyznanych szkołom wspierającym uzdolnienia wśród uczniów.  Wnioski o przedłużenie certyfikatów szkoły składały do końca minionego roku szkolnego, ale wyniki obrad Kapituły do ostatniej chwili trzymane były w tajemnicy.Dziś, z dużą satysfakcją możemy już oznajmić, że nasza szkoła znalazła się w gronie tych, które Kapituła uhonorowała przedłużeniem certyfikatu, na czas nieokreślony. Ponadto, wniosek naszej szkoły Zespół i Kapituła ocenili jednomyślnie na najwyższym poziomie.


Dzień Chleba Żytniego

W dniach 19 – 23 października b.r. w naszej uczniowie obchodzili Dni Chleba Żytniego. Z tej okazji  w  klasach 0 - III odbyły się zajęcia dotyczące zdrowego odżywiania. Najmłodsi uczniowie poznali zawody związane z wytwarzaniem chleba oraz cały proces – od ziarenka do bochenka – składający się na  jego otrzymanie. Zdobyte wiadomości dzieci przedstawiły za pomocą kolorowych rysunków i plakatów. Punktem kulminacyjnym przedsięwzięcia było przygotowanie przez każdą klasę stoiska z przekąskami na bazie chleba żytniego. Prezentacja stoisk i degustacja spotkały się z uznaniem całej społeczności szkolnej. Serdeczne podziękowania należą się Rodzicom, którzy tradycyjnie już włączyli się w obchody Dni Chleba Żytniego. Szczególną inwencją wykazali się Rodzice uczniów z klasy I D, przygotowując pokaz różnych rodzajów mąki oraz zbóż. Stoisko wyposażyli w przyciągający wzrok strój piekarza. Wszyscy długo  będą wspominać zapach i smak żytniego chleba.


Dzień Papieski


Dnia 15 października 2015 r. w naszej szkole w sposób szczególny uhonorowano wielkiego i świętego Polaka
Jana Pawła II. Tegoroczny temat Dnia Papieskiego podkreśla wartość rodziny i wielkość odpowiedzialności jaka spoczywa na rodzicach. Uczniowie z klas: 5c i 6b pod kierunkiem p. Katarzyny Szczawińskiej oraz p. Anny Janik, odpowiedzialnej za oprawę muzyczną, przygotowali występ artystyczny o Papieżu, który wielokrotnie nauczał o potrzebie troski o rodzinę. Wszyscy zebrani wysłuchali słów Ojca Świętego skierowanych do dzieci i rodziców, a na zakończenie wspólnie odśpiewali pieśń „Jesteś Królem”.


,,Do krainy wiedzy drzwi Wam otwieramy” – uroczystość pasowania na ucznia klasy pierwszej


To był bardzo ważny dzień dla najmłodszych klas. Uczniowie klas pierwszych przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób.
14 października od samego rana panowała w szkole wyjątkowa atmosfera. D
zieci z sześciu klas pierwszych zostały uroczyście przyjęte w poczet pełnoprawnych uczniów naszej szkoły. Uroczystość ślubowania słowem wstępu rozpoczęła pani Dyrektor Elżbieta Krużyńska. Gorąco powitała rodziców, krewnych, nauczycieli, uczniów, a szczególnie serdecznie klasy pierwsze.  
W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Dzieci otrzymały swoje pierwsze dokumenty
legitymacje oraz tarcze szkolne.
Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia.  Pierwszoklasiści pod okiem swoich wychowawców: p. Doroty Miśkiewicz, p. Grażyny Błaszczyk, p.Anny Dziedziejko, p.Grety Piekut, p.Urszuli Sienkiewicz, p. Joanny Długoszewskiej przygotowali program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Na zakończenie uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia.
Pani Dyrektor życzyła pierwszakom sukcesów w nauce. Do życzeń dołączyli się zaproszeni goście. Również rodzice pamiętali o święcie dzieci. Przybyli w licznym gronie, zorganizowali "słodkie" przyjęcie. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.  


Próbny sprawdzian klas szóstych

W sobotę, 10 października w Szkole Podstawowej Nr 225 im. Józefa Gardeckiego już po raz drugi odbył się próbny sprawdzian z udziałem rodziców uczniów klas szóstych. Uczestniczyło w nim 74 uczniów oraz około 100 członków ich rodzin. Sprawdzian szóstoklasisty to pierwszy tak ważny w życiu młodzieży egzamin. Niezwykle istotnym jest, aby uczniowie otrzymali wsparcie nie tylko w szkole, ale także w rodzinie. Wielu uczniom towarzyszyło dwoje rodziców. Pojawili się także babcie i dziadkowie zatroskani o edukację wnucząt.  Opiekunowie na pewno pomogli dzieciom oswoić się z nową i trudną sytuacją - pokazując ją jako ważny, ale i naturalny etap przygotowujący do życiowych wyzwań i innych egzaminów.
Sprawdzian próbny składał się z dwóch części:
części I
języka polskiego i matematyki
części II - języka angielskiego.
Wsparcie rodziców obniżyło u dzieci napięcie i spowodowało wzrost poczucia pewności siebie. Wspólne pisanie próbnego sprawdzianu uświadomiło dzieciom, że jest to zadanie ważne i należy do niego podejść ambitnie. Dzięki temu uczniowie zwiększyli swoją motywację do pracy.Podczas wspólnego rozwiązywania zadań rodzice mogli zaobserwować, jak dziecko radzi sobie podczas sprawdzianu, w czym jest dobre, a nad czym powinno jeszcze popracować. Z czego wynikają błędy? Czy z wolnego tempa, czy nadmiernego pośpiechu? Określonych zainteresowań, braku wiedzy, zaległości w nauce, czy niedostatecznej kontroli odpowiedzi? Posiadając taką wiedzę, rodzice lepiej rozumieją swoje dziecko i łatwiej mogą mu pomóc w przygotowaniach do sprawdzianu.
Sobotnia próba była wstępem do intensywniejszej współpracy w zakresie bardziej świadomego i przy udziale rodziców, strategicznego przygotowania uczniów do pierwszego w życiu poważnego egzaminu.


Projekt KIDSPEAK

Wizyta przedstawicieli z innych krajów w naszej szkole w ramach projektu "Kidspeak" w piątkowe popołudnie, 9 października dobiegła końca.
Szkoła już po raz czwarty gościła na tygodniowych warsztatach studentów z innych krajów.  W tym roku byli to młodzi ludzie z Iranu, Malezji i Niemiec. Studenci przybyli do Polski w ramach projektu "Kidspeak" realizowanego przez międzynarodową organizację studencką AIESEC. Cele projektu to przede wszystkim przybliżenie kultury krajów, z których pochodzą goście oraz rozwijanie kompetencji językowych uczniów, gdyż projekt realizowany jest w języku angielskim.  Zajęcia prowadzono za pomocą różnych metod, takich jak nauka poprzez gry, zabawę oraz inne zajęcia interaktywne oraz prezentacje. Podczas zajęć prowadzonych przez Jessicę, Julię i Poorię nasi uczniowie mieli możliwość poszerzenia swej wiedzy z zakresu geografii, historii czy też kultury i obyczajów Turcji i Tunezji. Wspaniałą pamiątką dla uczniów są ich imiona zapisane w języku perskim i chińskim. Wiele radości sprawiło dzieciom uczenie się alfabetu i wymowa bardzo trudnych, a zarazem zabawnych  dźwięków.  Jestem pewna, że wszyscy zapamiętali również wspaniałą przyrodę Malezji i sposób przyrządzania herbaty.    Przedsięwzięcie przyniosło wszystkim dużo radości oraz niezapomniane doświadczenia. Planujemy kontynuować takie spotkania w kolejnych latach.
Najważniejsze korzyści wynikające ze współpracy to: wzrost zdolności językowych
uczniów, pogłębienie wiedzy uczniów dotyczącej bogactwa kulturowego innych krajów, rozbudzenie ciekawości świata; niezapomniane doświadczenie dla rodzin goszczących u siebie wolontariuszy. Projekt zwraca uwagę na wielokulturowość, jest więc doskonałym uzupełnieniem cyklicznie realizowanego szkolnego projektu „Żyjemy w świecie wielu kultur”.


Konkurs na najlepszą gazetkę

Konkurs na najlepszą gazetkę klasową trwa już kolejny rok szkolny i cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów. Zadaniem każdej klasy jest opracowanie ściennej gazetki klasowej zgodnie z tematem na dany miesiąc. W porównaniu do poprzedniego roku uczniowie wszystkich klas starają się przygotowywać gazetki w terminie. Komisja sprawdzająca uczy się sprawiedliwego oceniania a sale klasowe są bardziej estetyczne. W wyznaczonym terminie wyznaczeni uczniowie z każdej klasy sprawdzają gazetki przyznając punkty w skali ocen od 1 do 6. Koordynator Ola Szenajch podlicza punkty. W czerwcu na apelu podsumowującym konkursy szkolne przyznawana jest nagroda dla klasy, która uzyskała najlepszy wynik. Najważniejszym jednak celem tego konkursu jest rozwijanie odpowiedzialności za powierzane zadanie oraz poszerzanie wiedzy i uwrażliwianie uczniów. Poniżej przedstawiamy zestawienie tematyczne gazetek klasowych na rok szkolny 2015/2016.

MIESIĄCE - TEMATYKA / HASŁO
wrzesień, październik - Z pola na stół uczyń jedzenie
listopad, grudzień - Bezpieczeństwo w szkole i poza nią
styczeń, luty - Nobliści polscy
marzec, kwiecień - Wola nasza dzielnica
maj, czerwiec  - Zwierzęta hodowane w domu



Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji w dniu 7 października br. odbyła się  Gra Miejska ulicami Starego Miasta „ Ortograficznym Szlakiem 7 Inteligencji „ . Grę – po raz drugi – zorganizowali metodycy ds. pomocy psychologiczno- pedagogicznej WCIES, Pani Anna Zych i Pani Zofia Komorowska. Uczestnikami gry byli uczniowie ze szkół biorących udział w programie Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją. Uczniowie naszej szkoły również w tym roku uczestniczyli w grze, byli to Oliwia Zielińska z klasy 5d, Bartek Karczmarczyk i Maks Kaca z klasy 5a, a opiekę nad nimi sprawowała Pani Anna Kowalewska. Uczniowie otrzymali mapy z oznaczonymi na nich specjalnymi punktami, które musieli odnaleźć, a następnie wykonać przygotowane zadania. Ich wykonanie wymagało wykazania się wieloma rodzajami inteligencji – np. muzycznej, ruchowej, matematycznej, interpersonalnej, a także umiejętnością współpracy w zespole. Innowacją tegorocznej zabawy był udział psa, Meli , której „panią” jest nasza Pani reedukator, Anna Tanajewska. Na jednym z punktów kontrolnych Mela prezentowała swoje umiejętności w zakresie posłuszeństwa, pokazywała też różne sztuczki. Pani Ania opowiedziała uczestnikom o trudnościach, które razem z psem, adoptowanym ze schroniska, musiały pokonać, aby móc wzajemnie się rozumieć i aby osiągnąć takie efekty. Wszyscy uczestnicy gry dołączyli też do apelu organizatorów i przynieśli ze sobą dary dla psiaków ze Schroniska w Nowym Dworze Mazowieckim.
Mimo że było zimno tego dnia, humory dopisały wszystkim. Uśmiechnięte buźki uczestników były najlepszym dowodem, że zabawa udała się na medal. Następna gra już za dwa lata…Czekamy
.


Certyfikat Szkoły Przyjaznej Wolontariatowi

30 września 2015 r. odbyła się Stołeczna Kapituła Klubów Ośmiu, która miała miejsce w Katolickim Centrum Kultury „Dobre Miejsce”. Uroczystą częścią Kapituły było wręczenie Certyfikatów dla Szkoły Przyjaznej Wolontariatowi. Certyfikaty przyznawane są dla szczególnie wyróżniających się szkół, które szerzą idee i wspierają wolontariat wśród młodzieży. W tym roku udało się i nam. Do grona takich Szkół dołączyła nasza szkoła  - Szkoła Podstawowa Nr 225 im. Józefa Gardeckiego w Warszawie.



Szkoła Podstawowa Nr 225 im. Józefa Gardeckiego – Szkołą z pomysłem na aktywność społeczną!


26 października 2015 r. w Centrum Nauki Kopernik na uroczystości wręczenia  Honorowych Wyróżnień „Szkoła z Pomysłem” Prezydenta m. st. Warszawy gościło wiele szkół.
Jedną z 11 szkół, które otrzymały Honorowe Wyróżnienie Prezydenta m. st. Warszawy
była Szkoła Podstawowa Nr 225 im. Józefa Gardeckiego. Uczniowie reprezentujący szkołę odebrali z rąk Pana Włodzimierza Paszyńskiego - Zastępcy Prezydenta m. st. Warszawy, Pani Joanny Gospodarczyk – Dyrektor Biura Edukacji Urzędu m. st. Warszawy oraz Członków Kapituły czwarte już Honorowe wyróżnienie.
Szkoła może poszczycić się Honorowymi Wyróżnieniami Prezydenta m. st. Warszawa:
Szkoła z pomysłem na edukację międzykulturową (2012)
Szkoła z pomysłem na edukację teatralną (2013)
Szkoła z pomysłem na edukację ekologiczną (2014)
Szkoła z pomysłem na aktywność społeczną (2015)


"Na jagody"


Grupa teatralna składająca się z uczniów klasy IIIc miała zaszczyt wystąpić w Zamku Królewskim - w Arkadach Kubickiego podczas Festiwalu Książki dla Dzieci i Młodzieży "Czytajmy" w ramach projektu "Pięknie mówić, pięknie grać". Mali aktorzy na deskach sceny zaprezentowali spektakl "Na jagody". Cudna scenografia, piękne kostiumy, muzyka  oraz kultura słowa zaciekawiła widzów. Na koniec dzieci otrzymały gromkie brawa.


Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Wybory do Samorządu Uczniowskiegoklas 4 - 6 przeprowadzono we wrześniu 2015r., a wyniki ogłoszono 18.09.2015r. Kandydaci do SU przygotowali plakaty wyborcze. Uczniowie klas 4 - 6 wybrali na drodze głosowania skład Zarządu Samorządu Uczniowskiego klas 4 - 6.
Poniżej przedstawiamy skład SU na rok 2015/2016.
Korneliusz Musiał 5d – przewodniczący
Szymon Gong 6b – zastępca przewodniczącego
Jakub Żywno 6b – sekretarz
Aleksandra Szenajch 6d – koordynator konkursu ‘Gazetka klasowa’
GRATULUJEMY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

W głosowaniu na Rzecznika Praw uczniowskich brali udział uczniowie klas IV – VI. Głosowanie odbywało  się podczas  lekcji GDDW w dniu 14 września 2015r we wszystkich klasach.
W wyniku głosowania Rzecznikiem Praw Uczniowskich została pani Małgorzata Kosterska.




Szkolny psiak


Z radością informujemy, że od czerwca tego roku mamy własnego, naszego szkolnego psiaka!
Ponieważ niemożliwa byłaby prawdziwa adopcja, skorzystaliśmy z adopcji wirtualnej i zaopiekowaliśmy się sierotką z zaprzyjaźnionego schroniska w Nowym Dworze Mazowieckim. Nasza rola jako opiekunów ogranicza się do wpłacania co miesiąc kwoty 50 zł na pokrycie kosztów utrzymania psinki. Każdy, kto ma w domu czworonoga wie, że jest to naprawdę symboliczna opłata. Nasz psiak nazywa się Szarik, bardzo źle znosi pobyt w schronisku, chudnie i tyje na przemian, mimo że badania lekarskie nie wykazały żadnej choroby. Zajrzyjcie, prosimy,  na stronę Fundacji Przyjaciół Braci Mniejszych i zapoznajcie się z naszym psiakiem.Może Szarik znajdzie nowy dom u kogoś z nas?

http://www.fundacjapsom.pl/szar/


Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

Słoneczną pogodą 1 września w naszej szkole rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2015/2016.  Uczniowie wypoczęci i zadowoleni po wakacyjnym odpoczynku przywitali szkołę i nowych kolegów z klas pierwszych. W tym roku szkolnym nasza uroczystość składała się z trzech części. Każdą uświetnił program artystyczny przygotowany przez uczniów oraz rodziców. Wszystkim naszym uczniom życzymy, aby nowy rok szkolny dostarczył niezapomnianych wrażeń, nowych wiadomości i umiejętności.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego