okres II - Szkoła Podstawowa nr 225 im. Józefa Gardeckiego w Warszawie

Idź do spisu treści

Menu główne:

okres II

Wydarzenia > 2017/2018

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018

Koniec lekcji, klasówek i prac domowych – rok szkolny 2017/2018 zakończony, a przed nami dwa miesiące wakacji. Uroczyste zakończenia roku szkolnego, które miało miejsce 22 czerwca 2018 r., zgromadziło uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. W tym roku uroczystość została podzielona na trzy spotkania. Każde składało się z częsci oficjalnej, na której Pani Dyrektor i wychowawcy wręczali świadectwa uczniom z najlepszymi wynikami w nauce  oraz części artystycznej. W mogliśmy podziwiać "Jezioro łabędzie" w wykonaniu uczniów z klasy 3f oraz specjalnie na ten dzień przygotowany muzyczny występ nauczycieli z naszej szkoły. Tegoroczne zakończenie roku było wyjątkowe. Pożegnaliśmy naszą koleżankę, pani Danutę Bartniczak, która po ponad 40 latach pracy w oświacie odchodzi na zasłużoną emeryturę.

Pani Dyrektor Elżbieta Krużyńska wypowiadała się o niej z niezwykłą serdecznością i podkreślała prawdziwe zamiłowanie do pracy nauczycielskiej. Podziękowała za wkład pracy, kompetencje i profesjonalizm w wykonywaniu powierzonych obowiązków oraz przekazała życzenia zdrowia i pomyślności w życiu osobistym. Do podziękowań dołączyli się także uczniowie z kl. 2b. W piękniej piosence, napisanej specjalnie na tę okazję i wyjątkowo wzruszających życzeniach podziękowali za lata pracy poświęcone dzieciom. W oczach wielu uczniów, kolegów z pracy, ale i rodziców pojawiły się łzy wzruszenia. Tych nie była w stanie powstrzymać także główna bohaterka, która podziękowała zgromadzonym osobom za życzenia i miłe słowa skierowane pod jej adresem. Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor pogratulowała uczniom wyników, podziękowała nauczycielom i pracownikom za całoroczną pracę, rodzicom za zaangażowanie w życie szkoły i złożyła wszystkim życzenia dobrego wypoczynku oraz radosnych i bezpiecznych wakacji. Chwilę później nauczyciele wraz z wychowankami udali się do sal, aby podsumować miniony rok szkolny.

„Szkoły Aktywne w Społeczności”


„Szkoły Aktywne w Społeczności” – jest to międzynarodowy program, którego celem jest upowszechnianie idei i rozwój placówek promujących partnerstwo między szkołą a społecznością lokalną. Nasza szkoła przystąpiła do projektu w tym roku szkolnym. Tym samym staliśmy się uczestnikami międzynarodowego programu „Szkoła jako centrum rozwoju społeczności lokalnej”, realizowanego od 2003 roku przez wiele instytucji i organizacji z 12 krajów Europy i Azji. W Polsce realizatorem programu jest Federacja Inicjatyw Oświatowych – ogólnopolska organizacja pozarządowa. Na Mazowszu FIO realizuje go w partnerstwie z trzema placówkami doskonalenia zawodowego nauczycieli: Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Warszawskim Centrum Innowacji Społeczno-Edukacyjnych i Szkoleń oraz Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów.  Dnia 4 czerwca 2018r.uczestniczylismy w konferencji dotyczącącej projektu ,,SAS”. Prezentowaliśmy na niej akcje społeczne i charytatywne, które organizuje nasza szkoła. Na samym początku konferencji przygotowaliśmy stoisko z informacjami o szkole. W programie konferencji była m.in. rozmowa video z Chris, autorką projektu ,,SAS” na całym świecie oraz wykład o patriotyzmie. Ostatnim punktem programu była prezentacja szkół. Każda placówka omówiła akcje, które zrobiła w tym roku. Naszą szkołę reprezentowały panie Iwona Wrona, Katarzyna Szczawińska i Anna Tanajewska z psem Melusią. Była też delegacja uczniów ze szkolnego koła wolontariatu Magda Sosnowska z kl. 7a i Kuba Fabijańczuk z kl. 7d.

II Warszawski Konkurs Plastyczno – Techniczny dla uczniów Szkół Podstawowych „Mój Przyjaciel Robot”

Jesteśmy pełni podziwu dla kreatywności i pomysłowości uczniów naszej szkoły, którzy przekazali swoje prace na konkurs „MÓJ PRZYJACIEL ROBOTY” zorganizowany przez Szkoła Podstawowa nr 109  im. Batalionów Chłopskich.  Roboty były wykonane z kreatywnością i wykorzystanie materiałów odnawialnych. Prace 10 uczniów zostały nagrodzone i wyróżnione.  

Uczniowi
naszej szkoły zostali nagrodzeni w kategoriach wiekowej 11-12 lat:

II miejsce

Marcin Z z 6B
Wyróżnienie:
Sebastian M z 5B  
Piotr C. z 5C

Kategoria wiekowej 13-14 lat:
III miejsce

Liliana D. – 6B
Wyróżnienie
Hanna K. – 6B ,
Karolina P. –  6B.
Miłosz G. – 6B,
Oskar C. – 6C,
Karolina W.– 6C,
Maria W. -  6C.

Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

„Akademia Bezpiecznego Puchatka”

W tym roku szkolnym uczniowie klas pierwszych brali udział w  „Akademii Bezpiecznego Puchatka”. Głównym celem tego programu jest wdrożenie uczniów  do przestrzegania bezpieczeństwa na drodze, w szkole, w domu i w czasie zabawy. Dzieci z wielkim zapałem i satysfakcją uczestniczyły w lekcjach dotyczących bezpieczeństwa, realizowanych w oparciu o starannie opracowane pod względem merytorycznym i metodycznym materiały edukacyjne. Nauczyły się na zajęciach wierszy i piosenek, rozwiązywały zagadki, brały udział w zabawach ruchowych. Ponadto obejrzały krótkie filmy o prawidłowym zachowaniu się na drodze. W ramach realizacji programu uczniowie otrzymali książeczki z grami i zabawami, które pomogły utrwalić wiedzę o najważniejszych zasadach ruchu drogowego oraz jak unikać zagrożeń i jak bezpiecznie spędzać czas w domu, w szkole i w czasie zabawy. Kubuś Puchatek „przypomniał” o konieczności noszenia odblasków, by być widocznym na drodze. W wyniku podjętych działań zdobyliśmy Certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka”.

Piknik militarny


W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w piątek 15 czerwca klasy 7b i 7c uczestniczyły w pikniku wojskowo-historycznym „Polskie drogi do niepodległości” w SP 387. Grupa historyczno-rekonstrukcyjna „Szare Szeregi” zaprezentowała podczas plenerowego pokazu samochody pancerne, harcerską pocztę polową, barykadę i tor sprawnościowy oraz powstańczy szpital polowy. Uczniowie wzięli udział również w warsztatach szycia opasek na epokowych maszynach oraz obejrzeli (i mogli potrzymać) karabiny używane przez walczących. Organizator pokazu – ubrany w mundur z czasów Szarych Szeregów - opowiadał niezwykle ciekawie o tym, jak Polska odzyskiwała niepodległość, przenosząc umysły uczniów w tamte trudne czasy. Najwięcej uciechy dostarczyła uczniom przejażdżka samochodem pancernym „Chwat” (jedyną zrekonstruowaną repliką pojazdu na świecie) oraz… musztra przeprowadzona przez ich rówieśników z grupy rekonstrukcyjno-historycznej. Nie było lekko: „Baczność, spocznij, dwójki twórz, biegnij, padnij, biegnij, padnij!”. Uczniowie wykonywali komendy w sposób bardzo zdyscyplinowany.

Konkurs Piosenki Angielskiej

W piątek 15 czerwca br. odbył się VII Festiwal Piosenki Angielskiej zorganizowany przez panią Jolantę Szostak. W festiwalu wzięło udział 8 uczestników  z klas IV
VII. Entuzjaści śpiewu i tańca mieli okazję do wspólnej zabawy i sprawdzenia swoich umiejętności lingwistyczno wokanych. W przerwie, podczas obrad jury wszyscy uczniowie i nauczyciele wspaniale bawili się śpiewając karaoke. Ideą festiwalu jest popularyzowanie piosenek obcojęzycznych oraz promowanie piosenki  jako formy nauki języka obcego. Ta forma służy również integracji uczniów różnych klas oraz daje możliwość skonfrontowania własnych umiejętności z innymi uczniami. Pierwsze miejsce zdobyła Wiktoria D. z klasy VIIb , drugie miejsce Magdalena P. z klasy VIIa, a trzecie miejsce Marta P. i Emilia J. z klasy Vb. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody, które zostały ufundowane przez  Radę Rodziców.

Dzień Kultury Hiszpańskiej

9 czerwca 2018 r. zostanie zapisany w kronice naszej szkoły jako Dzień Hiszpański. Tego dnia społeczność szkolna uroczyście podsumowała 9 edycję szkolnego projektu „Żyjemy w świecie wielu kultur W RYTMIE FLAMENCO”. Projekt otrzymał dofinansowanie Biura Edukacji Urzędu m. s. Warszawa w ramach XIII edycji Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych. W uroczystości uczestniczyła Radna Dzielnicy Wola Pani Bożena Krupińska, asp. sztab. Jacek Błaszczyk, Pan Manuel Ibanez Leon z Granady, delegacje wolskich szkół podstawowych z opiekunami oraz cała społeczność szkoły. W klimat uroczystości na przepięknie i po hiszpańsku udekorowanej sali gimnastycznej wprowadzili obecnych uczniowie klasy drugiej, którzy zaprezentowali swoje umiejętności językowe wykonując hiszpańską piosenkę „Companieros vayamos". Dyrektor Szkoły Pani Elżbieta Krużyńska po powitaniu Gości odczytała skierowany do uczniów list od Radcy ds. Edukacji Ambasady Hiszpanii - Joaquina Tamara Espot.

Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja tradycyjnych strojów hiszpańskich dla dzieci i dorosłych, które specjalnie na ten dzień przysłali zaprzyjaźnieni ze szkołą Hiszpanie oraz piosenka „Porque te vas” w wykonaniu uczennicy klasy 7. W trakcie trwania projektu uczniowie wzięli udział w zajęciach dotyczących kultury Hiszpanii oraz przystąpili do trzech konkursów tematycznie związanych z projektem. Podczas uroczystości nastąpiło ogłoszenie wyników oraz wręczenie atrakcyjnych, dzięki dofinansowaniu z Biura Edukacji, nagród. Nagrody wręczyła uczniom Pani Bożena Krupińska. Nie zabrakło na uroczystości także tańca hiszpańskiego zaprezentowali go ogólnopolscy mistrzowie tańca, specjalnie zaproszeni ten dzień do szkoły ze studia Tańca Progress. Z kolei uczniowie klasy 6 przypomnieli uczestnikom uroczystości układ choreograficzny do słynnej hiszpańskiej macareny. Jednym z punktów uroczystości było wręczenie przez Panią Radną Bożenę Krupińską nagród w Dzielnicowym Konkursie Geograficznym „Dotknąć Niepodległości oferta wycieczki szkolnej szlakiem miejsc związanych z odzyskaniem Niepodległości Polski” dla uczniów klas siódmych szkół podstawowych i gimnazjów DZIELNICY WOLA. Rok szkolny 2017/2018 został ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Rokiem dla Niepodległej, dlatego też, zgodnie z tematem konkursu, do uczestników uroczystości skierowana została także zachęta, by w tym szczególnym roku, znaleźć czas na zwiedzanie Polski, zwłaszcza tych miejsc, które związane są z odzyskaniem Niepodległości przez Polskę. Po prezentacjach multimedialnych nagrodzonych prac w konkursie geograficznym i konkursie „Moja wymarzona podróż do Hiszpanii” głos zabrał asp. sztab. Jacek Błaszczyk, który przypomniał zebranym zasady bezpieczeństwa podczas wakacyjnego wypoczynku, kładąc szczególny nacisk na przestrzeganie zasad zachowania w wodzie, w związku z licznymi w ostatnich dniach utonięciami w kraju. Na zakończenie spotkania nauczyciele naszej szkoły zaśpiewali piękną i znaną piosenkę "My way", którą rozsławił niegdyś Frank Sinatra. Wykonali ją w trzech językach angielskim, hiszpańskim i polskim. Jest to piosenka, która wpisuje się w etos podróży. Podróży tych małych, lokalnych, krajowych oraz tych dalekich zagranicznych i egzotycznych. Radna Dzielnicy Wola podziękowała organizatorom uroczystości i zaprosiła uczniów na XX jubileuszową edycję festynu Ulica Integracyjna w dniu 9 czerwca 2018 r. w godz. 9-15.00. Pani Dyrektor Elżbieta Krużyńska podziękowała wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości i zaprosiła na degustację potraw hiszpańskich. Dzień Kultury Hiszpańskiej -  to kolejny dobry krok przygotowujący uczniów naszej  do życia w wielokulturowym świecie.

"W krainie baśni i bajek" Dzień Rodziny w klasie 1a

28 maja 2018 roku po kilkudniowych przygotowaniach podczas zajęć nadszedł wyjątkowy dzień
dzieci z klasy 1a wystąpiły przed swoimi najbliższymi prezentując swoje aktorskie zdolności. Wszystkie dzieci wkroczyły na scenę w pięknych strojach nawiązujących do granej postaci. Narrator wprowadził publiczność w tematykę spektaklu. Przedstawienie połączyło w jedno wiele baśni i bajek gdzie Jaś i Małgosia zaprzyjaźnili się z Czarownicą, Wilk razem z Czerwonym Kapturkiem wędrowali przez las do Babci, a Złota Rybka złowiona przez Rybaka spełniała każde życzenie. Pojawili się również: Calineczka, Królewna Śnieżka wraz z Krasnoludkami, wróżki spełniające najskrytsze marzenia oraz elfy. Na zakończenie przedstawienia na scenę dostojnie wkroczyli Król i Królowa wygłaszając dla rodziców mowę pełną miłości i dobrych życzeń. Nie zabrakło również części muzycznej, podczas której dzieci zaśpiewały piosenki dla swoich najbliższych. Wszyscy uczniowie pięknie zaprezentowali swoje zdolności, które zostały nagrodzone gromkimi oklaskami publiczności.

Święto Rodziny w klasie IIb

Dnia 23 maja 2018 roku uczniowie klasy IIb zaprosili swoich bliskich na uroczystość „Święta Rodziny”. Dzieci recytowały poezję, śpiewały w języku ojczystym oraz hiszpańskim, tańczyły. Oczarowały swoim występem całą widownię. Długo rozbrzmiewały gromkie brawa. Rodzice otrzymali własnoręcznie wykonane przez dzieci „Konfitury uczuć”. Przygotowany na zakończenie spotkania smaczny poczęstunek sprzyjał integracji rodziców, dzieci i nauczycieli.

Wycieczka klasy IIb do Pałacu w Nieborowie

Dnia 24 maja uczniowie klasy 2b stali się detektywami. Rozwiązywali zagadki, odkrywali tajemnice zaginięcia zabytkowych przedmiotów z komnat  pałacu Radziwiłłów w Nieborowie. Dzięki niezwykłej kreatywności i błyskotliwych umysłów udało się odnaleźć zaginione rzeźby, biżuterię, wazę, fragment ramy obrazu. W nagrodę każdy otrzymał „złoty czekoladowy pieniążek” oraz pamiątkowy znaczek. Zabawy na świeżym powietrzu, lody i szarlotka zrelaksowały uczniów po wysiłku umysłowym.

WYGRALIŚMY PODWÓRKO NIVEA!!!


Nasza szkoła przystąpiła do konkursu w ramach wyjątkowej, ogólnopolskiej akcji społecznej Podwórka NIVEA, w której zwycięskie szkoły otrzymują nowe miejsca zabaw, które uczą i rozwijają talenty dzieci! Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu prezentacji lub filmu o talentach uczniów. Nauczyciele wraz z uczniami w sobotnie popołudnie nagrali film, w którym uczniowie zaprezentowali swoje zainteresowania i uzdolnienia. Wszyscy uczestnicy akcji musieli do 30 kwietnia br. przesłać swoje zgłoszenia. Konkurs ten składa się z dwóch etapów. W pierwszym, 10 maja br., jury wyłoniło 5 zwycięzców, pozostałych 15 zostanie wybranych w drugim etapie przez internautów. Film naszej szkoły zyskał aprobatę Komisji i szkoła znalazła się wśród 5 zwycięskich zgłoszeń wyłonionych na pierwszym etapie, bezpośrednio przez Kapitułę Konkursu! Warto podkreślić, że szkoła została wybrana jako jedyna lokalizacja w Warszawie. Już wkrótce nasi uczniowie i najmłodsi mieszkańcy Dzielnicy Wola będą bawić się w wyjątkowym miejscu.

Link do oficjalnych wyników: www.podworko.nivea.pl/

VIII MEMORIAŁ o. JÓZEFA JOŃCA SP

12 kwietnia 2018r. w Warszawie na Boisku Orlik 2012 przy ulicy Chełmskiej 23 odbył się –  VIII MEMORIAŁ o. JÓZEFA JOŃCA SP – Turniej w  Piłce Nożnej. W turnieju rywalizowali uczniowie klas szóstych i siódmych z warszawskich szkół podstawowych. Nasza Szkoła zajęła II miejsce. W skład drużyny wchodzili uczniowie klas szóstych i siódmych: Szymon, Mateusz, Łukasz, Franciszek, Kacper, Mateusz, Julian, Jan - uznany najlepszym bramkarzem turnieju. Drużynę przygotował nauczyciel wychowania fizycznego Radosław Rudnicki. Życzymy dalszych sukcesów.

Wielkanocna „SZLACHETNA PACZKA”

Informujemy, że w czasie przedświątecznym Pani Jadwiga, której pomagaliśmy przed Bożym Narodzeniem ponownie otrzymała paczkę. Pomoc była możliwa, gdyż nie wszystkie fundusze zebrane na „Szlachetną Paczkę” zostały wykorzystane na zakupy w grudniu. Po konsultacji i za zgodą Dyrekcji szkoły część zebranej kwoty została przeznaczona na zakupy wielkanocne i dezynsekcję mieszkania Pani Jadwigi. Koszt tej pomocy wyniósł 600 zł. Bardzo dziękujemy za pomoc!

"Świadectwo czasów" w Muzeum Powstania Warszawskiego


23 marca klasa 7d wraz z wychowawcą, p.Dubielecką, po raz kolejny uczestniczyła w lekcji organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego pt.:Świadectwo czasów. Podczas zajęć o pamiętnikarstwie, źródłach pisemnych i filmowych, czasopismach z okresu powstania warszawskiego uczniowie dowiedzieli się jak i dlaczego należy pielęgnować historię własnej rodziny. Zobaczyli też drukarnię powstańczą oraz listy i kartki roznoszone przez pocztę polową czy obejrzeli cenne pamiątki przekazane przez rodziny powstańców. Część zajęć odbywała się w sali, gdzie pani przewodnik pokazała prezentacji Power Point sposoby dokumentowania z tamtego okresu, następnie wszyscy obejrzeli kronikę filmową dotyczącą jednego dnia powstania, by zakończyć lekcję zwiedzaniem tematycznie powiązanych sal z ekspozycją stałą. Lekcje tego typu umożliwiają naszym uczniom żywy kontakt z historią.

Pierwszy Dzień Wiosny


W dniu 21 marca tradycyjnie, jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny, czyli pożegnanie zimy. Uroczystość przygotowała klasa 5a z wychowawcą Sylwią Bielińską oraz chór szkolny pod kierownictwem pani Anny Janik. Święto rozpoczęły trzy wiedźmy, które za sprawą magii wyczarowały czwartą porę roku
wiosnę. Uczniowie w wesołej scence klasowej postanowili przygotować marzannę i przywitać wiosnę, gdyż w taki dzień nauka nie wchodzi do głowy. Nie zabrakło również dobrego humoru, który w wiosennych dowcipach zaprezentowali chłopcy z klasy 5a. Chcemy aby tradycją tego dnia w naszej szkole stał się pokaz pierwszej pomocy. W tym roku swoje umiejętności zaprezentowały dziewczynki z klasy 5b. Chór szkolny przypomniał nam stare, znane i lubiane wiosenne piosenki wyśmienitych polskich zespołów. Nasze wysiłki nie pozostały bez odzewu, ponieważ na koniec odwiedziła nas Wiosna i obiecała, że zostanie z nami do lata.

Z wiztytą w Szkole Głównej Służby Pożarniczej

W piątek 23 marca klasa 4b pojechała do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, aby uczestniczyć w warsztatach teoretycznych i praktycznych na temat bezpieczeństwa pożarowego, pierwszej pomocy, i postepowania na wypadek wystąpienia zagrożenia. Dzieci oglądały filmy pokazujące konsekwencje np. blokowania numeru alarmowego 112, filmy z prawdziwych akcji ratowniczych, bardzo sugestywne. Potem była symulacja pożaru w – dzieci weszły do zadymionego pomieszczenia, aby poczuć, jaka to naprawdę niebezpieczna sytuacja. Wrażeń było co niemiara. Na koniec Pan Strażak prezentował wyposażenie wozu strażackiego – dzieci mogły potrzymać butlę i inne narzędzia. Elementem zaskakującym była … musztra… No cóż, dzieci rozgadały się i Pan Strażak zarządził pompki. Wszyscy musieli musztrę odbyć i nie oszukiwać przy poprawnym robieniu pompek. Po tej energicznej rozgrzewce dzieci mogły posiedzieć i zobaczyć od wewnątrz wóz strażacki. Wszyscy byli pod wrażeniem. Wycieczka bardzo się podobała.

Przedstawienie Shedload Theatre w teatrze IMKA

W Dzień Wiosny 21 marca klasa dwujęzyczna 7c obejrzała przedstawienie Shedload Theatre w teatrze IMKA na bazie powieści Richmal Crompton „Just William’s Luck”. Tytułowy bohater to jedenastoletni „niepokonany” William Brown, który uważa że może rozwiązać niemal każdy, nawet najbardziej zawikłany problem tego świata. Historia obraca się wokół prób Williama i jego przyjaciół z grupy „Wyjętych spod prawa” ożenienia swoich starszych braci, aby mogli stać się odbiorcami posiadłości zastąpionych przez prezenty ślubne. Po serii nieoczekiwanych przygód chłopcy niespodziewanie natrafiają na bandę przemytników futra i otrzymują nagrodę od policji. Shedload Theatre prezentuje klasykę Richmal Crompton w nowej, dynamicznej adaptacji; łącząc opowiadanie historii, krzyki i wrzaski, muzykę, rycerzy kwadratowego stołu, klasyczny entuzjazm „Wyjętych spod prawa” i wszystkie ich dobre intencje. Przedstawienie bardzo się podobało. Uczniowie dobrze się bawili, a jednocześnie osłuchali się z żywą mową angielską.

Obchody Dnia Patrona

Od kilku lat tradycyjnie obchodzimy w naszej szkole  „Dzień  Patrona”  Józefa Gardeckiego. Tegoroczne uroczystości odbyły się  19 marca 2018r.
Uroczysty apel przygotowała klasa 6b wraz z wychowawcą przy aktywnym zaangażowaniu rodziców klasy. Uczniowie w trakcie lekcji wychowawczej metodą burzy mózgów przedstawili swoje pomysły, które były podstawą opracowania scenariusza przedstawienia. Rodzice uczniów aktywnie pomagali w przygotowaniu dekoracji, w tym dorożki i transparentów.  W trakcie przedstawienia uczniowie prezentowali kolegom etapy z życia Józefa Gardeckiego w powiązaniu z  miejscami na Woli w Warszawie, gdzie upływało życie artysty, w tym:
1. Narodziny Józefa Gardeckiego,
2. Życie rodzinne,
3. Szkoła rosyjska,
4. Warszawska Szkoła Rysunku,
5. Działalność patriotyczna Józefa Gardeckiego,
6. Kawiarnia Europejska,
7. Wspomnienia żony Jadwigi,

a także oglądali prezentację multimedialną wzbogaconą materiałem audio, która była wspaniałym tłem nawiązującym do historii Woli końca XIX i początku XX wieku.

Dziady A. Mickiewicza w wykonaniu Teatru Młodego Pokolenia

16 marca 2018 r. do naszej szkoły przyjechali z Białegostoku aktorzy Teatru Młodego Pokolenia, by zaprezentować uczniom klas VII-ych inscenizację dramatu Adama Mickiewicza Dziady cz.II.  Zgodnie z nową podstawą programową jest to lektura, której znajomość będzie sprawdzana na egzaminie po klasie VIII, więc wszyscy mieli okazję, by utrwalić sobie fabułę, tego skomplikowanego w odbiorze dla współczesnego widza, utworu. W kanonie lektur szkolnych Dziady cz.II zajmują ważne miejsce. Dzięki przedstawieniu uczniowie mogli lepiej zrozumieć lekturę i zawarte w niej prawdy moralne, które są aktualne także w dzisiejszych czasach. Spektakl wystawiano na naszej sali gimnastycznej. Guślarz sprowadzał duchy, którym miał pomóc dostąpić zbawienia używając niezbędnych rekwizytów. Uczniowie mogli podziwiać świetny kunszt aktorów, którzy nie używając mikrofonów donośnym głosem hipnotyzowali widownię tak, że przez cały występ trwała niesamowita cisza. Przedstawienie było oryginalną lekcją literatury i w ciekawy sposób przybliżyło widzom atmosferę pogańskiego obrzędu.

V Rodzinny Festiwal Rzeźby

W naszej szkole pojawiły się potwory i zadomowił
y się na dobre. Zazwyczaj przesiadują vis-a-vis sal, w których uczą się najmłodsi. Widocznie w towarzystwie pierwszoklasistów czują się bezpiecznie. Serdecznie zapraszamy na wystawę, na której można podziwiać owoc współpracy dzieci i rodziców. Wystawa, jak co roku uświetnia obchody Dnia Patrona.Na V Rodzinny Festiwal Rzeźby wpłynęły przepiękne, pomysłowe i przyciągające uwagę rzeźby. Materiałem podstawowym w tej edycji konkursu były plastikowe butelki, tematem zaś, znane i nieznane potwory i potworki. Uczestnicy wykazali się pomysłowością, zręcznością i niebywałym poczuciem humoru. Takich dzieł nie powstydziłby się wybitny artysta rzeźbiarz nasz patron Józef Gardecki. Nie taki potwór straszny, jak go rzeźbią!

Uroczystość podsumowująca działania w roku Św. Brata  Alberta

W naszej szkole od 10 lat realizowany jest projekt „Patroni Roku”. 15 marca br. odbyło się uroczyste podsumowanie działań związanych z patronem roku 2017 św. Bratem Albertem.  W uroczystości uczestniczyły delegacje szkół wolskich. 14 szkół podstawowych  odpowiedziało na apel zbiórki darów dla bezdomnych. Akcja była najpiękniejszym hołdem złożonym św. Bratu Albertowi w jego roku. Taką formę uczczenia Świętego objął patronatem i wsparł swoim autorytetem ksiądz biskup Michał Janocha, duszpasterz dzieci i młodzieży Archidiecezji Warszawskiej. Ksiądz biskup uczestniczył w uroczystości i wręczył podziękowania szkołom zbierającym dary oraz dyplomy za konkurs „Plakat propagujący idee św. Brata Alberta”.

W przemówieniu do młodzieży Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na potrzebę dostrzegania każdego człowieka. Opowiedział zebranym bajkę, której przesłanie mówiło o uwielbieniu przez Boga ludzi o wielkim sercu, o tym, że dobro zawsze wraca do człowieka. O takich samych wartościach opowiadała siostra Marzena, Albertynka, która z doświadczenia wie, jak bardzo potrzebne jest wsparcie dla biednego, samotnego, bezdomnego. Na uroczystości obecni byli także Radna Dzielnicy Wola Pani Bożena Krupińska, ksiądz Andrzej Kamiński i dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 166, której uczniowie zebrali najwięcej darów - Pani Renata Oszkiewicz. Wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie poświęcone świętemu patronowi i jego idei, zapoznali się z życiorysem patrona w formie  prezentacji multimedialnej,  wysłuchali wywiadu z patronem w szkolnej TVP Historia, piosenek oraz wierszy ks. Jana Twardowskiego. Na zakończenie zaśpiewana została piosenka „Wszyscy ludzie nasi są”, goście zapoznali się z wystawą prac dzieci i przy poczęstunku wymieniali uwagi, doświadczenia, rozmawiali o spotkaniu wolskich szkół zintegrowanych wspólnymi działaniami.

Kolejny sukces naszych uczniów!!!

Z dumą informujemy o sukcesie drużyny reprezentującej naszą szkołę w grze miejskiej z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Drużyna w składzie: Witold D. z klasy VIId, Mateusz W. z klasy VIIc, Maksymilian Ż. z klasy VIIc zajęła drugie miejsce. Uczestnikom gratulujemy wiedzy i wytrwałości.

Uroczystość upamiętniająca rocznicę wybuchu Konfederacji Barskiej

1 marca br. uczniowie klas 5
7 spotkali się na uroczystości upamiętniającej 250. rocznicę wybuchu Konfederacji Barskiej. Apel przygotowali uczniowie klas siódmych. Konfederacja pokazana została w formie przedstawienia teatralnego, w którym wykorzystano kostiumy z epoki. W czasie spektaklu jeden z aktorów współczesny dziennikarz relacjonował wydarzenia konfederacji dla TVP Historia. Uczniowie mogli poznać i zobaczyć okoliczności wybuchu Konfederacji Barskiej, sytuację Rzeczypospolitej w Europie oraz dążenia agresywnych państw ościennych. Przedstawienie ilustrowane było prezentacją multimedialną. Apel zakończył wywiad z jednym z widzów, który wyraził swoją opinię na temat przedstawianego wydarzenia historycznego oraz „Patriotyczna pieśń konfederatów barskich”. Na koniec uroczystości Dyrektor szkoły przypomniała uczniom o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych i zachęciła do zapoznania się z gazetką okolicznościową na korytarzu szkolnym. Zwróciła też uwagę na nasze, wolne od wojny czasy, w których nie przeżywamy nieszczęść wojennych, nieobcych w historii każdej polskiej rodziny.

Kampania społeczna JESTEŚ WIDOCZNY, JESTEŚ BEZPIECZNY

26 lutego br. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, w godzinach 9:00
12:30 zorganizował dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 225 im. Józefa Gardeckiego imprezę w ramach kampanii społecznej JESTEŚ WIDOCZNY, JESTEŚ BEZPIECZNY. Swoją obecnością szkołę zaszczycili: Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Pan Wiesław Raboszuk i Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola m. st. Warszawa Pan Marek Sitarski.  Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego reprezentowali Pan Tomasz Jagodziński i Pani Beata Trzcińska. Uczniowie klas 4 7 po uroczystym otwarciu spotkania wzięli udział w trzech panelach promujących bezpieczeństwo. Przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Pani Emilia Literacka i Pani Anna Wolan przeprowadziły naukę jazdy po torze rowerowym, Funkcjonariusze Komendy Rejonowej Warszawa IV - podkom. Joanna Malina i asp. szt. Jacek Błaszczyk zaprezentowali film „Tak, chcę być bezpieczny” i omówili z uczniami jego tematykę, natomiast ratownicy medyczni z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ w Warszawie Pan  Ryszard Sporek   i Pan  Wojciech Piechowski zaprezentowali zasady pierwszej pomocy na fantomach do nauki resuscytacji krążeniowo oddechowej. Wszyscy uczniowie otrzymali zestawy zawierające elementy odblaskowe. Po tak interesującej lekcji z bezpieczeństwa odblaski na pewno nie trafią do szuflad, lecz staną się elementem ubioru uczniów.

Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki


Do tradycji szkoły należy uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na czytelnika biblioteki szkolnej. 23 lutego  uczniowie klas pierwszych spotkali się podczas apelu zorganizowanego pod hasłem „Biblioteka czeka”. Część artystyczną przygotowali dla młodszych kolegów uczniowie z klasy czwartej. Opowiedzieli o książce, o obowiązkach jakie ma czytelnik biblioteki oraz o roli książki. Młodzi aktorzy przedstawili w formie piosenki prośby, jakie książka kieruje do czytelników. Każda klasa otrzymała te zasady do wywieszenia w swojej sali. Najważniejszym momentem apelu było pasowanie
„Książka „ czytała słowa przysięgi czytelniczej, a uczniowie głośno powtarzali za nią uroczysta przysięgę. Na zakończenie nowi czytelnicy wysłuchali piosenki zachęcającej do czytania i odwiedzania biblioteki. Uroczystość zakończyło rozdanie pamiątkowych zakładek do książki, które wykonali koledzy z klas starszych.

Warszawa Lokalnie

W dniu 22 lutego w Centrum  Kreatywności Targowa odbyło się uroczyste podsumowanie projektu Warszawa Lokalnie. W działaniu, organizowanym przez Fundację Civis Polonus we współpracy z władzami Warszawy, nasza szkoła uczestniczyła od wiosny 2017 roku. Celem projektu było zwiększanie aktywności obywatelskiej młodych ludzi i integracja społeczności szkolnej z najbliższym środowiskiem lokalnym. Efektem podjętych działań jest nawiązanie stałej współpracy z Domem Pomocy Społecznej "Budowlani", znajdującym się na ulicy Elekcyjnej. Od października 2017 roku uczniowie regularnie odwiedzają pensjonariuszy Domu, każdorazowo prezentując przygotowany program okolicznościowy - piosenki na Dzień Seniora, wróżby Andrzejkowe, wspólne kolędowanie i przedstawienie na Dzień Babci i Dziadka. Mieszkańcy Domu zawsze z wielką radością i niecierpliwością oczekują naszych uczniów. Od pracowników Domu wiemy,że jesteśmy jedyną szkołą, której uczniowie odwiedzają mieszkańców, wprowadzając odmianę i trochę zamieszania. Wzajemne spotkania bardzo młodych ludzi z seniorami przynoszą obu stronom korzyści, wiemy,że jesteśmy sobie nawzajem potrzebni.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - święto ustanowione w czasie 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku i obchodzone od tej pory corocznie. Upamiętnia ono wydarzenia w mieście Dhace (obecnie stolica Bangladeszu), gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji, w trakcie której domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim, należącym wówczas do Pakistanu. Poza upamiętnieniem wymienionych wydarzeń, głównym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest promocja wielojęzyczności oraz zwrócenie uwagi na chronienie różnorodności językowej, bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków i kultur. Pierwsze obchody w Polsce zorganizowano 11 lat temu. Tegoroczne hasło święta brzmiało: „Wysokiej jakości edukacja, język(i) nauczania a efekty edukacyjne”. Chronimy język po to, by nie zagubić tożsamości kulturowej. Szacuje się, że polski jest językiem ojczystym około 45 milionów ludzi. W różnym stopniu zna go niemal 50 milionów ludzi na świecie. Podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Polskiego klasa 4 b wraz z wychowawcą, p.Prokopowicz, przeprowadziła wśród uczniów klas IV-VII sondę ortograficzną. Zagadki ortograficzne wylosowało 145 uczniów. Poprawnych odpowiedzi udzieliło aż 89 %, czyli 129 uczniów, biorących udział w zabawie językowej. Jest to niezwykle pozytywnie zaskakujący wynik, zważywszy na ostatnie oceny z dyktand ortograficznych i narzekania na zawiłość polskiej ortografii. Uczniowie klasy 7d przeprowadzali zaś ankietę wśród dorosłych z pytaniami dotyczącymi znajomości części mowy, zdania czy naszych laureatów Literackiej Nagrody Nobla i okazało się, że jeśli nie uczęszczamy do szkoły to raczej zapominamy, więc poprawnych odpowiedzi w zależności od pytania było od 40 do 65%, a przepytano ok.60 osób. Uczniowie p.Dubieleckiej z klas VII-ych wykonali też prace dotyczące archaizmów i pochodzenia naszego języka czy ciekawostek z nim związanych, które można zobaczyć na korytarzu II piętra. Do obchodów włączyła się również szkolna biblioteka, która zorganizowała konkursy dla uczniów i przygotowała tablicę informacyjną. Tego dnia wszyscy poloniści przeprowadzili lekcje na temat naszego języka i obchodów święta, a zainteresowani uczniowie mogli wykazać się bezbłędnie czytając łamigłówki językowe.

Wolski Tydzień Integracji


W tym roku szkolnym ramach Wolskiego Tygodnia Integracji uczniowie klasy 6C przygotowali dla oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III cykl warsztatów pt. Mistrz Zmysłów. Na zajęciach dzieci z klas 0-3 mogły wykonywać wiele ćwiczeń z wykorzystaniem lub wyłączeniem zmysłów słuchu, wzroku, węchu i dotyku. Podczas zabawy uczestnicy mogli dostrzec, że choć patrzenie czy słuchanie to naturalne czynności, na które niekoniecznie zwracamy na co dzień uwagę, to ich zaburzenie może mieć wielki wpływ na naszą sprawność. Starsi koledzy przypomnieli o możliwych zagrożeniach dla naszych zmysłów i udzielili rad, jak je wspomagać. Przygotowane prezentacje multimedialne i możliwość samodzielnego wykonywania prostych eksperymentów były dla obu stron – młodszych dzieci oraz starszych kolegów i koleżanek – ciekawym i kształcącym doświadczeniem.

Zabawa walentynkowa w oddziałach przedszkolnych

Co to są walentynki? Kto to był św. Walenty? Czy walentynki są tylko dla zakochanych?
Na te pytania  dzieci z oddziałów przedszkolnych uzyskały odpowiedzi podczas zorganizowanej dla nich zabawy walentynkowej. Najmłodsi uczniowie, rozwiązując zagadki i zadania, poznały ciekawostki i zwyczaje związane z obchodami tego wyjątkowego dnia. Na zakończenie wspólnej zabawy grupy nawzajem obdarowały się wykonanymi przez siebie walentynkami oraz zatańczyły „taniec przyjaźni”. Mamy nadzieję, iż ten dzień przyniósł dzieciom wiele pozytywnych wrażeń, a sprawianie radości i okazywanie pozytywnych uczuć stanie się dla nich codziennością.

Wirtualna adopcja

W styczniu uczniowie klasy 2b wraz z wychowawczynią adoptowali wirtualnie pieska o imieniu Smyk. Piesek ten przebywał w Schronisku dla Zwierząt prowadzonym przez Fundację Przyjaciele Braci Mniejszych w Nowym Dworze Mazowieckim. Smyka zaprosił do swojego domu uczeń tejże klasy
Mateusz. Wspólnie z rodzicami i młodszą siostrą postanowili adoptować czworonoga. Mateusz z radością opiekuje się swoim pupilem, bawi się z nim, wyprowadza na spacer. Smyk otrzymał nowe imię na nową drogę życia. Wabi się teraz Paco.

Uczniowie 2b adoptowali wirtualnie kolejnego psiaka. Tym razem wybrali Fuksa (urodzonego w 2016r.). Jego imię oznacza szczęście, powodzenie. Mamy nadzieję, że Fuksik również  rozkocha czyjeś serce i trafi do opiekuńczej, ciepłej rodziny. Tym czasem co miesiąc dzieciaki z 2b wpłacają 50 zł na wyżywienie i leczenie Fuksa.

WOŚP 2018

W dniu 1 lutego o godzinie 11.52 zakończyła się licytacja pracy naszego ucznia, Kamila. Najwyższą kwotę zaoferował użytkownik z nickiem Marco140 - 730 zł. Licytacja nabrała tempa bezpośrednio przed zakończeniem, a możemy już zdradzić, że w imieniu naszej szkoły pracę licytowała pani Anna Tanajewska jako Mela2018. Niestety, pan Marco140 przebijał natychmiast każdą kwotę. Niemniej, mimo że nie wygraliśmy, jesteśmy szczęśliwi, że ktoś stał się posiadaczem tego niezwykłego plakatu. Cel jest szczytny, a my  cieszymy się i gratulujemy zwycięzcy i autorowi.

Lekcja gwary warszawskiej

Dnia 30.01. klasy siódme miały możliwość na terenie naszej szkoły wziąć udział w ciekawej lekcji dotyczącej historii i kształtowania się gwary warszawskiej, którą poprowadził zaproszony ze Stowarzyszenia Gwara Warszawska, pan Janusz Dziano. Oprócz obejrzenia prezentacji ze zdjęciami przedwojennej stolicy uczniowie zapoznali się ze słownictwem gwarowym wywodzącym się z języka niemieckiego, rosyjskiego i jidysz,  używanym nadal, czasem zapewne nieświadomie przez współczesnych warszawiaków. Niektórzy uczniowie otrzymali pamiątkowe znaczki. Zajęcia odbywały się w dwóch grupach: klasy 7a i 7d oraz 7b z 7c, dzięki zaproszeniu gościa przez nauczyciela j.polskiego, p.Dubielecką. Po zajęciach wszyscy pisali sprawozdania, by utrwalić zasłyszane informacje.

Bal karnawałowy klas 0 - III

30
stycznia br. odbył się bal karnawałowy dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Z tej okazji sala gimnastyczna została pięknie udekorowana przez Radę Rodziców i zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną księżniczek, kowbojów i innych barwnych postaci z bajek. Bal poprowadziła animatorka, którzy od pierwszych taktów skocznej muzyki zagrzewałą dzieci do wspólnego tańca. W trakcie zabawy, aby odpocząć trochę od tanecznego szaleństwa zostały zorganizowane konkursy, w których uczniowie chętnie brali udział. Reprezentanci każdej z klas wykonywali różnorodne zadania. Na pewno tegoroczny bal będzie niezapomniany, a uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnego. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie dekoracji i pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok.

Spotkanie z przyrodnikiem p. Marcinem Kostrzyńskim

Dnia 29 stycznia 2018r. naszą szkołę odwiedził leśnik, były myśliwy, filmowiec, obserwator dzikiego życia, obrońca praw zwierząt i wielki miłośnik zwierząt pan Marcin Kostrzyński. Przeprowadził zajęcia pokazowe w klasach 6a,6b,6c oraz 4a,4b,4c.
Od wielu lat pan Marcin Kostrzyński filmuje dziką przyrodę. Prowadzi swój kanał na YouTube pt. „Marcin z lasu”, na którym zamieszcza filmy dla dzieci pt. „Przyrodyjka, czyli o zwierzętach historyjka”, a dla dorosłych cykle „Za kamerą” i „Ekoblabla”. Laureat nagrody ,,Popularyzator nauki” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za cykl programów ,,Dzika Polska”. Tworzy unikalne materiały wideo o polskiej przyrodzie. Nagrania udostępnia bezpłatnie. Uważa, ze przyroda jest dobrem wspólnym, należy do każdego z nas i nikt nie ma prawa jej zawłaszczać.

Jako młody uczeń szybko zorientował się, że świat przyrody jest inny niż pokazują  ludzie.  Jest lepszy, poukładany i na swój sposób sprawiedliwy. Swoją przygodę z filmem przyrodniczym zaczynał w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku od Teleranka. Opowiadał tam o polskiej przyrodzie. Później realizował teleturnieje studyjne dla dzieci ,,Król zwierząt”, ,,W koło natury”, „Sówka”. Równolegle w TVP2 pracował w programach ,,Animals".
Ostatnim dużym cyklem była ,,Dzika Polska", w którym przez dziesiątki odcinków z panem Tomaszem Kłosowskim prezentował prawdziwie dziką stronę Polski. W latach 2007-2013 powstało 168 odcinków. W filmach pokazywane jest piękno polskiej przyrody, widziane zarówno okiem uczonych, jak i podróżników oraz artystów. Realizatorzy filmów odwiedzają miejsca nieznane, tajemnicze i dziwne, spotykając się przy okazji z przewodnikami i naukowcami. Dzika Polska to swego rodzaju wędrowna i stale wzbogacana, bogato ilustrowana filmowa encyklopedia polskiej przyrody.
Realizatorzy Dzikiej przyrody otrzymali nagrody:
• Nagroda PAP i Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego "Popularyzator nauki" w kategorii: dziennikarz, instytucja nienaukowa
• Nagroda Rady Programowej TV Polonia "Kryształ" za najlepszy cykl anteny w roku 2007
• Nowogard (Ogólnopolski Przegląd Filmów Ekologicznych) - Grand Prix za odcinek "Świat w ziarnku piasku"
• Sopot (Festiwal Filmów Popularnonaukowych) - Grand Prix za odcinek "Dyskretny urok śluzowca"
• Sopot (Festiwal Filmów Popularnonaukowych) - Nagroda Finalistów za odcinek "Zaklęte w bursztynie"
W ostatnich latach pan Marcin Kostrzyński regularnie udostępniam krótkie filmy na facebook.  Niektóre przekraczają 200 tys. odsłon, choć trwają nie więcej niż 30 sekund. Prowadzi również  kanał na YouTube ,,Marcin z Lasu".

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego