Menu główne:
Józef Gardecki
Warszawski rzeźbiarz, literat, publicysta.
Urodził się w 1880 r. w Warszawie, na Woli. Jego ojciec był dorożkarzem, matka zajmowała się siedmiorgiem dzieci. Od najmłodszych lat zaznał biedy, głodu i konieczności ciężkiej pracy.
Początkowo uczęszczał do ochronki dla małych dzieci, gdzie nauczył się czytać, pisać i liczyć. W wieku siedmiu lat rozpoczął naukę w rosyjskiej szkole, której jednak nie ukończył. Od 1892 r. uczył się w Warszawskiej Szkole Rysunku na Placu Teatralnym. Poznał w niej Jana Rembowskiego, późniejszego serdecznego kolegę, dzięki któremu został przyjęty na naukę zawodu cyzelera w fabryce sreber i platerów Norblina. Fabrykę tę opuścił w wieku osiemnastu lat jako czeladnik kunsztu brązowniczego i złotniczego.
W tym też czasie pracował w Robotniczym Teatrze Amatorskim. Grał w nim m.in. Kordiana w dramacie Słowackiego, Konrada w "Dziadach" Mickiewicza, Stańczyka i Pana Młodego w "Weselu" Wyspiańskiego.
Od 1901 r. studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, później uczył się rzeźby w Paryżu u samego Rodina. Podczas pierwszej wojny światowej przebywał w Szwecji.
Zarówno przed jak i po wojnie Gardecki zajmował się pracami architektonicznymi odnawiając m.in. kamienice (odnawiał rzeźby bądź zdobił sufity i ściany swoimi rzeźbami). W latach 1921 -
W 1928 r. napisał książkę pt. "Było nas trzech", dobrze przyjętą przez krytyków, później jeszcze "Bawię się na podwórzu" oraz "Trzy pory roku". Pisywał również do prasy.
W 1944 r., podczas powstania warszawskiego jego mieszkanie i pracownia zostały spalone przez Niemców, a tym samym uległ zagładzie niemal cały dorobek artystyczny.
Po wojnie, artysta pozbawiony dorobku życia, tułał się od przytułku do przytułku. Zmarł w 1952 r.
Szkoła została nazwana imieniem Józefa Gardeckiego w 1961 r.
Obecnie hol szkoły ozdabia jedna z nielicznych ocalałych rzeźb artysty
"Oracz",
symbol pracy i wysiłku.
Najważniejsze prace
Józefa Gardeckiego:
1. Kain i Abel -
2. Spragnieni -
3. Skarga -
4. Chrystus pod krzyżem -
5. Chrystus płaczący nad globem -
6. Portret malarza Kamila Witkowskiego, Kraków 1905 r. (zbiory prywatne).
7. Portret architekta Franciszka Mączyńskiego, Kraków 1905 r. (zniszczony podczas wojny).
8. Jesień -
9. Franka -
10. Król Dawid budzi naród -
11. Ekstaza -
12. Ręka starego robotnika -
13. Potęga -
14. Ramię -
15. Natchnienie -
16. Portret Pani Kalf -
17. Rozpacz -
18. Pieszczota -
19. Uśmiech -
20. Oracz -
21. Doktor Józef Skłodowski -
22. Doktor Rafał Radziwiłłowicz -
23. Higea -
24. Portret młodego lekarza -