Menu główne:
Aukcja bombek
W grudniu odbyła się po raz kolejny licytacja bombek wykonanych przez Dyrekcję i nauczycieli naszej szkoły. Wylicytowana kwota wynosi 2270,00 złotych. To absolutny rekord! Pieniądze przeznaczone zostaną na dofinansowanie do wyjazdów uczniów z naszej szkoły. Wszystkim Darczyńcom serdecznie DZIĘKUJEMY!
Akcja charytatywna na rzecz Domu Samotnej Matki w Laskach
W dniach 01 – 18 grudnia 2017r. nasi uczniowie uczestniczyli w Akcji charytatywnej na rzecz Domu Samotnej Matki w Laskach. Zbieraliśmy środki czystości (takie domowe np.: mleczka do czyszczenia wanny, płyny do mycia podłóg, płyn do prania czy do płukania); kosmetyki/środki czystości dla mam; kosmetyki/środki czystości dla dzieci (oliwki, puder czy mleczka do pielęgnacji skóry); pieluchy i mokre chusteczki; żywność (ale taka z długim terminem ważności: kaszki dla dzieci, olej, ryż, płatki, dżem, kawa, herbata, kakao, etc.); ubrania dla dzieci i dla mam: (choć mają jakiś zapas, na pewno nie powiedzą nie). Dom Samotnej Matki w Laskach mieści się w zacisznej okolicy, wśród domów jednorodzinnych i niczym nie wyróżniałby się na tym osiedlu, gdyby nie fakt, że mogą tam znaleźć pomoc i schronienie kobiety i ich dzieci, które znalazły się w bardzo niekomfortowej i trudnej sytuacji. Poznaliśmy dziewczynkę w wieku 9 lat, urocza, drobniutka dziewczynka, z długimi blond warkoczami, która zawsze potrzebowała i będzie potrzebować opieki swojej mamy. Dziewczynka jest niewidoma (urodziła się bez oczu), jej mama to przemiła, serdeczna młoda kobieta, drobna ale niezwykle dzielna i silna. Musi taka być, bo tylko w tym domu znalazła pomoc i wsparcie dla siebie i swojej córki. Najwięcej zebranych zostało kosmetyków dla dzieci oraz środków czystości. Bardzo potrzebnych, wręcz niezbędnych w tym miejscu. Ilośc zebranych i przekazanych rzeczy przerosła oczekiwania pani Dyrektor DSM w Laskach. Prosiła o przekazanie OGROMNYCH podziękowań i gratulacji, że małe dzieci i młodzież potrafią jednak być wrażliwi i okazac wsparcie potrzebującym. Szkoła otrzymała pisemne podziękowanie z DSM w Laskach. Warto pomagać!
Oddziały przedszkolne z wizytą w Domu Opieki Społecznej Budowlani
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, część dzieci z grup 0a i 0b odwiedziło Dom Opieki Społecznej Budowlani. Uczniowie wystąpili w koncercie świąteczno-
Szlachetna Paczka
Tradycją naszej szkoły jest pomaganie potrzebującym. Kolejny już rok pomagamy w ramach akcji „Szlachetna Paczka” organizowanej przez Stowarzyszenie „Wiosna”. Zdecydowaliśmy się pomóc starszej osobie, pani Jadwidze, która jest osobą samotną i w trudnej sytuacji finansowej.
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu rodziców i uczniów udało się nam zebrać kwotę 3800 zł i przeznaczyć ją na zakup niezbędnych artkułów: pralki, kurtki zimowej oraz bardzo duże zapasy żywności, kosmetyków i chemii gospodarczej. 10 grudnia wszystkie zakupione artykuły zostały dostarczone przez wolontariuszy Stowarzyszenia „naszej” Pani.
Relacja z wręczenia paczki Rodzinie.
Pani Jadwiga była wzruszona nadciągającymi prezentami już od sobotniego popołudnia, gdy to kurier przywiózł jej upragnioną pralkę. Gdy następnego dnia przywieźliśmy resztę paczek, od razu dziękowała i cieszyła się z każdej sztuki żywności, którą wyjmowaliśmy, aby je ujrzała. Bardzo wzruszającym momentem była sytuacja, gdy pani Jadwiga chciała dać kolegom noszącym paczki 20 zł, aby "chociaż wróciło się im za benzynę".
Co chce przekazać wolontariusz?
Dziękuje za współpracę, dziękuję za pomoc i serce okazane pani Jadwidze. Dziękuję za spore zaangażowanie, aby zawartość paczek była dobrana idealnie a ich wygląd wprowadzał świąteczną aurę. Dziękuję za to, że prezenty, zestaw kosmetyków, był ponad to, co wskazała pani Jadwiga. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.
Co chce powiedzieć od siebie Rodzina?
Pani Jadwiga bardzo dziękuje za paczkę, mówiła że czuje się bardzo samotna, więc tym bardziej jest jej miło, że prezenty zorganizowała cała szkoła. Zapraszała w odwiedziny, na herbatę.
Jeszcze raz gorąco dziękujemy wszystkim darczyńcom za okazaną pomoc.
Szczególowe rozliczenie i rachunki znajdują się w sekretariacie szkoły.
„Tak! On jest Królem”
W środę 20 grudnia br. w drodze do Betlejem odwiedziła nas Święta Rodzina.
Zmęczeni wędrowcy -
Mieliśmy to szczęście, że Pan Jezus narodził się wśród nas...
Jak co roku, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia cała nasza społeczność szkolna spotkała się na jasełkach, by wspólnie poczuć magię Świąt. W tym roku jasełka były wyjątkowe. W główne role wcieli się nauczyciele. Zaskoczyli wszystkich barwnymi kreacjami, olśnili strojami i własnoręcznie wykonanymi rekwizytami. I chociaż wszyscy znają dzieje narodzenia Pana Jezusa z zapartym tchem śledzili przedstawienie, a nawet spontanicznie włączali się odpowiadając na pytania przepięknych, białych aniołów. Aktorom, uczniom i zaproszonym Gościom – emerytowanym nauczycielom, dopisywał wyśmienity humor. Uroczystą, świąteczną atmosferę podkreślały śpiewane przepiękne polskie kolędy i pastorałki. Zachwyt wzbudzili mędrcy ze Wschodu i ubodzy pasterze, którzy jak nakazuje tradycja przynieśli Dzieciątku dary. Hasającemu wśród publiczności diabełkowi nie udało się nikomu wyrządzić żadnej szkody. Sympatią publiczność otoczyła występującą gościnnie w roli psa pasterskiego Melusię. Na zakończenie za swój piękny występ debiutujący aktorzy zostali nagrodzeni długimi i rzęsistymi oklaskami na stojąco. Tegoroczne jasełka na długo pozostaną w pamięci.
Anioły bożonarodzeniowe -
Przepiękne aniołki bożonarodzeniowe, wykonane przez najmłodszych uczniów naszej szkoły, zostały zaprezentowane na wystawie. Prace można podziwiać w kościele pod wezwaniem Świętego Józefa ONMP. Zachęcamy do odwiedzenia wystawy i zapoznania się z twórczością dzieci, z której jesteśmy dumni. Dzieła zaskakują różnorodnością technik plastycznych i niekonwencjonalnym podejściem do tematu.
„Zmartwienie Wisły” przedstawienie klasy IIb
12 grudnia 2017 roku grupa teatralna składająca się z 12 uczniów klasy IIb przedstawiła spektakl pt. „Zmartwienie Wisły”. Młodzi aktorzy popisali się swoim talentem – wyrazistą polską mową oraz prawidłowym akcentem logicznym. Zadbali również o właściwą scenografię i barwne kostiumy. Widownia obdarowała aktorów gromkimi brawami.
Dnia 06.12.2017r. klasa 6b wraz z wychowawcą uczestniczyła w spektaklu operowym ‘Czarodziejski Flet’ w Operze Narodowej w Sali Moniuszki. Premiera Czarodziejskiego fletu odbyła się 30 września 1791 roku w Wiedniu. Dyrygował Mozart. Operę przyjęto wspaniale. Każdego wieczoru sala była pełna. W liście do żony Mozart wyznał: „Kiedy siadam do fortepianu, żeby zaśpiewać coś z mojej opery, to zaraz muszę przerwać – zbyt wielkie to robi na mnie wrażenie”. Przedstawienie bardzo nam się podobało! W trakcie przerwy zwiedzaliśmy gmach Teatru Wielkiego W drodze powrotnej jechaliśmy zabytkowym tramwajem, w którym rozbrzmiewały kolędy grane na saksofonie. Były to niezapomniane chwile a cała wycieczka uwrażliwiła nas na piękno muzyki.
"Co tak pięknie gra?..." prezent od Marszałka Województwa Mazowieckiego
Z okazji Mikołajek otrzymaliśmy od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika niezwykły prezent – książkę pt. „Co tak pięknie gra? Poznajemy instrumenty muzyczne”. Książka ma być dla nas nie tylko miłą i ciekawą lekturą, ale także inspiracją do poznawania i rozwijania edukacji muzycznej na Mazowszu. Wiecej informacji.
Podziękowanie za Narodowe Czytanie
Nasza szkoła otrzymała podziękowanie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polski za udział i zaangażowanie w akcji Narodowego Czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Uczniowie otrzymali pamiątkowy egzemplarz tego arcydzieła waz z wpisem Pary Prezydenckiej.
Koncert Mikołajkowy oraz uroczysty odbiór systemu oddymiania
5 grudnia 2017 r. zostanie zapamiętany przez społeczność naszej szkoły jako dzień, który wprowadził uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości w magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia oraz dzień, podczas którego uroczyście odebrany został nowoczesny, elektryczny system zabezpieczeń pożarowych i system oddymiania klatek schodowych, dzięki czemu szkoła jest miejscem bezpiecznym. Połączone chóry uczniów klasy 5c i 7d oraz solistki z 6c i 7b zaprezentowały wiązankę utworów świątecznych w języku polskim i angielskim oraz skecz ze św.Mikołajem i reniferem w roli głównej. Z prezentacji Power Point wszyscy zebrani poznali historię św.Mikołaja oraz tradycję wręczania prezentów, by następnie móc wziąć udział w quizie o gościu w czerwonym stroju. Na koniec 7c zaśpiewała a capella hiszpański utwór, a następnie wszyscy wykonali przebój „Last Christmas”.
Wycieczka klas szóstych do Sejmu i Muzeum Ziemi
04.12.2017r. uczniowie klas VI a, VI b, VI c pod opieką wychowawców uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Sejmu. Głównym punktem wyjścia było serce demokratycznego państwa, czyli Parlament RP. Uczniowie zapoznali się m.in. z historią Sejmu, jego funkcjami, organami, procesem ustawodawczym, ale też dowiedzieli się, ile zarabia zawodowy poseł czy też w jaki sposób karana jest nieobecność posła na głosowaniu. Ponadto była to okazja do zobaczenia od środka Sali Posiedzeń Sejmu i Senatu, holu głównego(tablica upamiętniająca posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, tablica upamiętniająca parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, gablota z laskami marszałkowskimi), Sali Kolumnowej i korytarza marszałkowskiego. Tego typu inicjatywa wyjścia edukacyjnego pozwala na zapoznanie się z ważnymi instytucjami życia społecznego, które najczęściej widuje się tylko na ekranie telewizora. Drugim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Ziemi PAN, pani przewodnik zapoznała uczestników z przeszłością geologiczną naszej planety. Uczniowie śledzili zapisy istnienia życia utrwalone w skałach, poznali zjawiska geologiczne, które kształtowały oblicze planety, a także zostali zapoznani z kolejnymi okresami dziejów Ziemi. Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudziła wystawa poświęcona meteorytom pn. „Meteoryty – kamienie z nieba” prezentująca m.in. unikatowe zbiory kamieni z Pułtuska i Łowicza. Dostępne poza gablotami skały i skamieniałości, możliwość dotknięcia i sfotografowania eksponatów oraz pokazanie możliwości wykorzystania minerałów np. w sztuce zdobniczej -
Uczniowie klasy 7d z wizytą w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich
W dniu 28 listopada br. klasa 7d z nauczycielami -
Dzień Misia 2017
24 listopada 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole niezwykłe święto – Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji wszyscy uczniowie przyłączyli się do akcji charytatywnej – podziel się maskotką z kolegą z Kenii. Uczniowie klas III c i VI a wraz z wychowawcami przygotowali program artystyczny dla kolegów z młodszych klas. Głównymi bohaterami uroczystości zostały postaci z wierszy Jana Brzechwy. Korytarze wypełniły kolorowe pluszaki w kształcie ulubionych przytulanek dzieci. Był czas na piosenki, scenki teatralne i zagadki, natomiast zwieńczeniem uroczystości było rozstrzygnięcie świetlicowego konkursu plastycznego pt. „Mój przyjaciel miś” kierowanego do uczniów klas 0-
Dzień Dobrego Jedzenia
16.11.2017r. był w naszej szkole Dniem Dobrego Jedzenia. W tym roku realizowany był pod hasłem "Na straganie". Uczniowie z klas 0-
Obchody Święta Niepodległości
Dnia 13 XI w ramach uczczenia 99 rocznicy Święta Niepodległości uczniowie klas IV – VII mieli możliwość obejrzenia montażu słowno – muzycznego pt.:Szabla w wykonaniu uczniów klasy 7d i koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu kl. 5c oraz duetu uczennic z kl. 7c i M.Prusak z kl. 7a. Celem uroczystości było wzbogacenie wiedzy uczniów, kształtowanie szacunku dla historii minionych pokoleń, uświadomienie małym Polakom roli wartości w życiu narodu, oraz uświadomienie młodemu pokoleniu, że Święto Narodowe jest ważne, a obowiązkiem rodziny i szkoły jest pielęgnowanie tradycji narodowych.
Musical „Robin Hood”
W środę 8 listopada klasa dwujęzyczna 7c wraz ze swoimi nauczycielkami angielskiego obejrzała w Kinie Luna musical „Robin Hood” w języku angielskim w wykonaniu aktorów z teatru z Edynburga Manhattan Children’s Theatre, która to grupa teatralna została zaproszona przez polską instytucję The English Theater Company. Manhattan Children’s Theatre to teatr objazdowy założony w 2002 r. w Nowym Jorku (stąd w nazwie słowo Manhattan) pierwotnie jako organizacja non-
Konkurs recytatorski "Dobre wychowanie"
W październiku oddziały przedszkolne i klasy pierwsze wzięły udział w konkursie recytatorskim „Dobre wychowanie”. Konkurs miał na celu przybliżenie dzieciom zasad dobrego zachowania oraz przyswojenia kulturalnych zwrotów używanych w życiu codziennym. Do udziału w konkursie zgłosiło się wielu chętnych uczniów. Zadaniem dzieci było nauczenie się wiersza polskiego autora i wyrecytowanie go przed komisją. W piątek – 10 listopada – zostały ogłoszone wyniki konkursu oraz odbyło się rozdanie nagród. Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach! Wszystkie nagrody ufundowała Rada Rodziców.
„Śniadanie daje moc”
Już po raz trzeci w naszej szkole klasy I-
Podziękowania Fundacji Przyjaciele Braci Mniejszych
Takie oto podziękowanie znaleźliśmy na stronie Fundacji Przyjaciele Braci Mniejszych:
Dziękujemy społeczności szkolnej Szkoły Podstawowej nr 225 w Warszawie za przekazane nam dary. We wrześniu br.uczniowie klasy 7d prowadzili sprzedaż książek na rzecz naszego schroniska, a za uzyskaną kwotę kupili 28 kg karmy suchej i 24 puszki karmy mokrej dla szczeniąt. W październiku w szkole odbył się Piknik Rodzinny z wieloma atrakcjami, m.innymi z jarmarkiem rozmaitości, z którego cały dochód (1500 zł) został przeznaczony na zakup bud dla naszych psiaków. Kupiliśmy trzy nowe budy za które bardzo serdecznie dziękujemy. Podziel się!
KidSpeak
W piątkowe popołudnie 20 października 2017 r. dobiegła końca wizyta w naszej szkole wolontariuszy z innych krajów w ramach międzynarodowego projektu KidSpeak AIESEC. AIESEC to największa na świecie międzynarodowa organizacja studencka, której celem jest umożliwienie młodym ludziom odkrywania i rozwoju własnego potencjału. Jednocześnie dzięki różnorodności kulturowej, religijnej, etnicznej jej członków, wpływa ona pozytywnie na społeczeństwo, budując wśród młodzieży tolerancję oraz szacunek dla innych kultur. AIESEC (wymawiane ai-
Uczniowie mieli możliwość swobodnie porozmawiać w języku angielskim, osłuchać się z nim, a także zadawać pytania gościom. Był to tydzień pełen wrażeń, atrakcji i zabaw, a także – co ważne -
Dzień Chleba Żytniego
Dnia 18.11.2017r. dla klas 0-
Dzień Edukacji Narodowej w oczach uczniów
14 października to dzień, w którym wszyscy pracownicy szkoły mają swoje święto. Nie zapomnieli o tym nasi uczniowie – w podzięce za codzienny trud przygotowali wyjątkową wystawę. Była ona miłym zaskoczeniem i niespodzianką. Wzbudziła wiele pozytywnych emocji i wrażeń.
Dzień Papieski
16 października 1978 r. to data, która na zawsze pozostanie w pamięci i sercach każdego Polaka. To dzień, w którym biskup krakowski, kardynał Karol Wojtyła, został wybrany na głowę Kościoła katolickiego. 264. namiestnik Chrystusa na ziemi, Papież Polak! Pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II był niezwykły i bardzo bogaty. Nasz rodak ukazywał jak wielką wartość w oczach Boga stanowi każdy człowiek, stworzony przez Niego z miłości. Poprzez swoje liczne pielgrzymki chciał dotrzeć do każdego przekazując orędzie pokoju i miłości. Dzień Papieża Jana Pawła II został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w hołdzie papieżowi-
Dzielnicowa uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej wydarzenia z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej
Dnia 16 października 2017 r. społeczność szkolna dzielnicy Wola m. st. Warszawy uczciła Pamięć Patrona Roku 2017 -
Druga część uroczystości miała miejsce u zbiegu ulic Żytniej i Wolność, gdzie znajduje się zapomniane Miejsce Pamięci Narodowej, jedyna pamiątka po Insurekcji Kościuszkowskiej w Warszawie, o czym wspominają historycy w książkach „Insurekcja Kościuszkowska w dziejach i tradycji” Tadeusza Swata oraz artykuł „O czym mówią pomniki i kamienie” Andrzeja Stawarza [w:]„Warszawskie pamiątki Insurekcji Kościuszkowskiej”. Z okazji 200-
,,Do krainy wiedzy drzwi Wam otwieramy” – uroczystość pasowania na ucznia klasy pierwszej
7 października br. to był bardzo ważny dzień. Dzieci z czterech klas pierwszych zostały uroczyście przyjęte w poczet pełnoprawnych uczniów naszej szkoły. Uroczystość ślubowania słowem wstępu rozpoczęła pani Dyrektor Elżbieta Krużyńska. Gorąco powitała rodziców, krewnych, nauczycieli, uczniów, a szczególnie serdecznie klasy pierwsze. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Zanim jednak maluchy zostały przyjęte do grona społeczności szkolnej musiały przedstawić to, czego już się w szkole nauczyły. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Pierwszoklasiści pod okiem swoich wychowawców przygotowali program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Na zakończenie Pani Dyrektor życzyła pierwszakom sukcesów w nauce. Do życzeń dołączyli się zaproszeni goście. Również rodzice pamiętali o święcie dzieci. Przybyli w licznym gronie, zorganizowali "słodkie" przyjęcie. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.
Piknik rodzinny
Sobota 7 października br. była dniem kolejnego już dorocznego Pikniku Rodzinnego. Już 3 raz spotkaliśmy się na szkolnym boisku, aby wspólnie -
Międzynarodowy Dzień Seniora
W dniu 5 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Seniora. Jest to ciche, skromne i właściwie nieznane szerzej święto, w odróżnieniu od hucznie obchodzonego Dnia Dziecka. W tym roku uczniowie klasy 3b naszej szkoły odwiedzili znajdujący się opodal szkoły Dom Pomocy Społecznej "Budowlani". Dzieci przygotowały laurki i zaśpiewały swoje ulubione piosenki. Pomogły też seniorom w układaniu bukietów z żywych kwiatów, a następnie odpowiadały na specjalnie dla nich przygotowane przez Pana Edwarda zagadki. Spotkanie zakończyło się wspólnymi tańcami i pysznym posiłkiem. Był to naprawdę niezwykły dzień -
Obchody Dnia Pamięci o Cywilnych Ofiarach Powstania Warszawskiego
W dniu 2 października br. zaplanowano apel dla klas szóstych i siódmych w związku z obchodzonym w Warszawie DNIEM PAMIĘCI O CYWILNYCH OFIARACH POWSTANIA WASZAWSKIEGO. Na szkolną uroczystość zaproszono rodzinę powstańca Jana Rodowicza ps. „Anoda”. Spotkanie z historią rozpoczęła najpopularniejsza pieśń powstańczej Woli „Pałacyk Michla”. Następnie gość opowiadał o losach wojennych i powojennych „Anody” i jego pokolenia, ilustrując je pamiątkami rodzinnymi. Uczniowie w skupieniu i z zainteresowaniem słuchali opowieści i zadawali pytania. W tygodniu poprzedzającym spotkanie mogli zapoznać się z bohaterem uroczystości, bowiem biblioteka szkolna udostępniała chętnym album o „Anodzie” wykonany przez ucznia klasy szóstej. Spotkanie z historią zakończyła pieśń powstańcza „Marsz Mokotowa” oraz minuta ciszy za pomordowanych powstańców i ludności cywilną naszego miasta. Uczniom przypomniano, że szkoła opiekuje się Miejscem Pamięci Narodowej – zbiorową mogiłą tzw. „Rzezi Woli”, gdzie udała się szkolna delegacja, aby złożyć kwiaty i zapalić znicz. Uczniowie klas szóstych i siódmych otrzymali zadanie sporządzenia notatki o wspomnianym wyżej Miejscu Pamięci. Uroczystości towarzyszyła okolicznościowa dekoracja.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W dniu 29 września br. obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Przygotowania do tego dnia trwały cały tydzień -
Z wizytą w Chatce Spełnionych Marzeń
27 września br. dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z wychowawcami wyjechały na wycieczkę do Chatki Spełnionych Marzeń pod Piasecznem. Wyjazd miał na celu poznanie oraz zintegrowanie się grup w przeuroczych okolicznościach przyrody. Tematem przewodnim było Święto Pieczonego Ziemniaka. Dzieci dowiedziały się skąd przywędrowały do nas ziemniaki, jakie przygody przeżyły podczas tej długiej drogi oraz jakie są ich nazwy w różnych regionach Polski. Nasi najmłodsi uczniowie brali również udział w olimpiadzie ziemniaczanej oraz wykonali podczas warsztatów artystycznych ludziki z ziemniaków, ozdabiając je innymi darami natury -
Warsztaty laboratoryjne w BIOCEN
Dnia 20 września 2017r. uczniowie klasy 7c wraz z nauczycielem biologii i wychowawcą odwiedzili BIOCEN i uczestniczyli w warsztatach laboratoryjnych. „Zobacz DNA!”. Uczestnicy warsztatu dowiedzieli się, co to jest kwas deoksyrybonukleinowy, gdzie występuje i dlaczego jest taki ważny dla żywych organizmów. Uczniowie wykonali test genów, na podstawie którego wspólnie prześledzili szereg cech zarówno budowy, jak i fizjologii swojego ciała. Dowiedzieli się również, jak zbudowane są komórki roślinne i zwierzęce. Na zakończenie zajęć izolowali DNA roślinne. Zajęcia sprawiły uczniom wiele radości i pogłębiły ich wiedzę biologiczną.
Wystawa Miniatur
19 września 2017r. uczniowie klas 6a, 6b, 6c byli uczestnikami Wystawy Miniatur, która mieści się w unikatowych secesyjnych wnętrzach dawnego Banku Wilhelm Landau, obiektu, który uniknął zniszczenia w czasie II Wojny Światowej. Uczniowie przenieśli się na ulice przedwojennej Warszawy. W trakcie zwiedzania uczniowie dowiedzieli się, które budowle zniknęły z panoramy miasta, poznali ich historię i architekturę. W opowieści o dawnej Warszawie wplecione były ciekawostki obyczajowe. Dodatkowo uczestnicy zobaczyli oryginalny mały skarbiec oraz sejf w dawnym Banku Wilhelm Landau. Budynek, w którym znajdował się Bank powstał w 1906 roku i jest jednym z niewielu secesyjnych obiektów, który przetrwał wojnę.
Wystawa dzieł sztuki Dalego i Warhola
Klasa 7d w ramach realizacji programu języka polskiego 18 IX br. oglądała wraz z przewodnikiem unikatową wystawę dzieł sztuki Dalego i Warhola. Zaprezentowano tam ponad 120 oryginalnych prac obu artystów starannie wyselekcjonowanych z prywatnych kolekcji i fundacji sztuki, ukazujących różnice i podobieństwa w ich twórczości. Część eksponatów zaprezentowano po raz pierwszy szerokiej publiczności. Były też oryginalne grafiki, rzeźby i szkice. Na zmysł węchu działała Świątynia Zapachu Salvadora Dalego. Wielkie dzieła sąsiadowały tam ze słynnymi instalacjami i projektami komercyjnymi oraz zdjęciami, traktowanymi jako specyficzny zapis chwili. Na wystawie znajdowała się również replika wnętrz owianego sławą Factory Warhola – legendarnego nowojorskiego atelier artysty. Dla miłośników muzyki prawdziwą perełką było pozyskanie od prywatnego kolekcjonera, unikatowej i wcześniej nieprezentowanej kolekcji oryginalnych okładek płyt wielu zespołów współpracujących z Andym, m.in. Rolling Stones czy Velvet Underground. Wystawę uczniowie opuścili przechodząc przez spektakularną Bramę Chupa Chups, do których opakowanie zaprojektował Dali.
Międzynarodowy Dzień Kropki.
15 września po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. W placówkach oświatowych na całym świecie organizowane jest wiele działań związanych z tym dniem. Święto pozwala każdemu dziecku wykazać się kreatywnością i odwagą. Tego dnia dzieci z klas 0-
Spotkanie z kulturą Japonii
12 września 2017 r. uczniów klas siódmych odwiedziła grupa 22 japońskich Przyjaciół, a wśród nich Pani Michi Nouto – japońska piosenkarka i Pan Rennon Lee – światowy mistrz Zui Quan. W ramach wymiany kulturalnej, do tej pory odwiedziłam Hiszpanię, Kambodżę, Wietnam i Sri Lankę. Tym razem przyjechałam do Polski. Śpiewam piosenki o miłości i pokoju – powiedziała o sobie Pani Michi.Jej piosenki były przeurocze, jak ona sama. Tłumaczyła młodzieży, jak ważny jest w życiu uśmiech i kontakt z drugim człowiekiem. Jak ważne jest okazywanie radości. Ostatnią piosenkę wykonali wszyscy: Goście i Uczniowie, a był nią utwór „Szła dzieweczka do laseczka”. Japończycy uważają ją za swoją, ich dzieci uczą się jej w przedszkolu. Treść poza pierwszym wersem trochę różni się od naszej, piosenka w wersji japońskiej opowiada o ptakach w lesie, koszeniu trawy, o jedzeniu obento (japońskie drugie śniadanie), o kwiatach kwitnących na łące oraz o złapaniu się za ręce, śpiewaniu i tańczeniu. Pan Rennon Lee to wielokrotny Mistrz Sztuk Walki.
Uważa, teorie sztuk walki są praktyczną naukę łączącą wiedzę, działanie i moralność, jakie powinny być wykorzystywane w życiu, aby ani samemu nie przegrywać, ani nie pozwalać na przegrywanie innym. Mistrz przeprowadził kilkuminutowe szkolenie dla wszystkich obecnych. Na zaciekawionych twarzach uczniów widać było, że im imponuje. Japończykom towarzyszył tłumacz, więc nie było najmniejszego problemu ze wzajemnym zrozumieniem. Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania przed Gośćmi swoich umiejętności wokalnych i sportowych. Śpiew utalentowanej uczennicy oraz pokazy karate i judo zachwyciły Gości. Jednym z ważnych punktów spotkania była możliwość zapisania swoich marzeń na kwadratowych Chustach Kokorozashi. Powstała z połączenia chust (z dwustu krajów świata) wielka flaga zaprezentowana zostanie na stadionie podczas olimpiady w Tokio w 2020 roku. Wizytę zakończyła wymiana podarunków i pączkowa uczta. Dla naszych uczniów to było kolejne spotkanie z kulturą Japonii, w 2016 roku uczestniczyli bowiem w projekcie „Żyjemy w świecie wielu kultur – Kraj Kwitnącej Wiśni” (Projekt zrealizowany był w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych). Odwiedziny Gości z Japonii, tak jak projekt sprzed roku, zaciekawiły uczniów i rozbudził w nich ciekawość świata. Takie spotkania to wspaniała lekcja, która dostarcza nie tylko wiedzy, daje też możliwość kształtowania cech, które ułatwiają porozumienie na płaszczyźnie kultur – otwartość na drugiego człowieka i tolerancję.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
Dnia 4 września uroczysćie rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2017/2018. Uczniowie wypoczęci i zadowoleni po wakacyjnym odpoczynku przywitali szkołę, kolegów oraz nauczycieli. Wszystkim naszym uczniom życzymy, aby ten rok dostarczył niezapomnianych wrażeń, nowych wiadomości i umiejętności.