Menu główne:
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017
W piątek, 23 czerwca br. w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. W uroczystości wzięli udział uczniowie, rodzice i nauczyciele. Szkolny chór zadbał o oprawę muzyczną uroczystości, a uczniowie klas piątych zaprezentowali ciekawy program artystyczny. Najbardziej uzdolnieni i pracowici uczniowie zostali nagrodzeni książkami, dyplomami oraz listami gratulacyjnymi. W tym roku "klasą na medal" została klasa 4b. Gratulujemy!!! Dyrektor Szkoły Podstawowej Pani Elżbieta Krużyńska życzyła uczniom, rodzicom i nauczycielom słonecznych, radosnych i pełnych wrażeń wakacji. Miejmy nadzieję, że uczniowie po tym wyjątkowym czasie powrócą do szkoły 4 września zadowoleni i pełni energii do nauki i zabawy.
Zielona szkoła w Kątach Rybackich
Na początku maja, w ramach tygodnia turystyki szkolnej, klasa 6d i 6a wraz z opiekunami: p.Dubielecką, p.Tanajewską, p.Basińską i p.Szczawińską, wyjechała pociągiem na zieloną szkołę do Kątów Rybackich, by poznać faunę i florę Zalewu Wiślanego oraz wybrzeża Morza Bałtyckiego. Podczas wycieczki do Gdańska uczniowie mogli posłuchać od przewodniczki o obronie Westerplatte i Poczty Polskiej oraz odbyli ciekawą lekcję w niedawno otwartym Muzeum Solidarności, by dowiedzieć się o trudnej historii po 1989r. W ośrodku, mimo niesprzyjającej pogody odbyły się zajęcia w blokach sportowych, które służyły budowaniu relacji, współpraca i wzajemnej komunikacji pomiędzy uczniami. Wszyscy wrócili zdrowi i zadowoleni z wyjazdu.
Filmowa gra miejska pt. Filmowy Express
W dniu 5.06. Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty wraz z gimnazjum Integracyjnym nr 52 w Warszawie zorganizował dla wszystkich uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami filmową grę miejską pt. Filmowy Express. Jej tegoroczny tematem była szkoła filmowa -
Klasa 6d i COMIC CON
W dniu 2.06. klasa 6d pod opieką wychowawcy wybrała się do Nadarzyna na organizowany po raz pierwszy w Polsce COMIC CON korzystając z możliwości bezpłatnego wejścia dla szkolnych grup zorganizowanych. Było to prawdziwe święto dla fanów książek, komiksów, filmów, seriali i gier. W jednym miejscu odbywały się spotkania ze światowymi gwiazdami filmów i seriali, prezentowano nowinki wydawnicze, najciekawsze inicjatywy artystyczne i rozrywkowe, a także liczne konkursy, warsztaty i koncerty. Można też było zagrać w gry fabularne, wideo, pobawić się na symulatorach jazdy czy zdobyć autograf pisarza.
Do atrakcji należały: Spotkania z gwiazdami, autorami i rysownikami, wielkie roboty, smoki i statki kosmiczne, strefy: Gwiezdnych Wojen, Gry o Tron, i Wikingów, Wioska Fantastyki, największy konkurs Cosplay w Polsce, Aleja Artystów, strefa inicjatyw, warsztaty, prelekcje, pokazy, liczne konkursy i kon certy.
Wehikuł czasu
W dniu 31.05. klasa 6d pod opieką wychowawcy, Ireny Dubieleckiej brała udział w grze terenowej pt.: WEHIKUŁ CZASU . Podczas spaceru uczestnicy przenieśli się w magiczną podróż w czasie aż do XVIII wieku. Po drodze czekały wszystkich zadania do wykonania. W ten sposób dostosowany do wieku uczestników zaprezentowano tajemnice XVIII wiecznej, letniej rezydencji Stanisława Augusta. Plenerowa przygoda w Łazienkach została poprzedzona małym „co nieco” z okazji Dnia Dziecka.
III Warszawski Przegląd Twórczości Dzieci i Młodzieży. Debiuty –– „Brożka Kultury” 2017
Pod koniec maja odbyła się uroczysta gala finałowa "Brożka Kultury" 2017. Nasi uczniowie wykazali się wieloma talentami i zdobyli miejsca na podium: -
-
-
-
-
Pieczę nad przygotowaniami do konkursu sprawowała pani Anna Janik. Gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy dalszych sukcesów!!!
Spotkanie z p. Mariną Hulią
W dniu 30 maja gościliśmy w naszej szkole Panią Marinę Hulię, działaczkę społeczną, laureatkę wielu nagród, w tym m.innymi nagrody im. Ireny Sendlerowej " Za naprawianie świata". Pani Marina od dłuższego czasu pracuje z dziećmi czeczeńskimi, które wraz z rodzinami opuściły swój kraj w obawie przed prześladowaniami i utratą życia. W oczekiwaniu na możliwość wjazdu do Polski rodziny te mieszkają na terenie Białorusi. Pani Marina dla uchodźczych dzieci na dworcu kolejowym w Brześciu urządziła szkołę, nietypową, bo bez tablic i ławek, zeszytów i książek. Niemniej mimo tak trudnych warunków Pani Marina uczy czeczeńskie dzieci-
Dzień Rodziny w klasie Ib
25 maja 2017 roku uczniowie klasy Ib zaprosili swoich młodszych kolegów oraz Rodziców do Bajkowej Krainy. O godz. 10:30 przedstawienie zostało zaprezentowane dzieciom z oddziałów przedszkolnych oraz uczniom klasy II b. Podczas tego spotkania honorowym gościem była Pani Dyrektor Elżbieta Krużyńska. Kolejne wystąpienie o godzinie 17:15 miało miejsce przed Rodzicami uczniów. Wystąpiła Śnieżka z radosnymi Krasnoludkami. Jaś i Małgosia zaprzyjaźnili się z Czarownicą. Czerwony Kapturek, Wilk oraz Gajowy doszli do porozumienia. Kot w Butach dzielnie bronił przestraszonych Zajączków. Zapracowany Kopciuszek otrzymał pomoc. Królewicz odczarował Królewny zamienione w żabki. Wróżki oraz Iskierka rozweselały wdziękiem.
Podsumowanie dzielnicowego etapu konkursu matematycznego „ MAŁA OLIMPIADA MATEMATYCZNA”
W tym roku nasza szkoła kolejny raz zorganizowała i przeprowadziła dzielnicowy etap konkursu matematycznego dla klas III „Mała Olimpiada Matematyczna” w Ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych 2016/2017. Uroczyste podsumowanie etapu dzielnicowego konkursu oraz rozdanie dyplomów i nagród dla najlepszych matematyków odbyło się 18 maja o godz. 10:00. W konkursie wzięło udział 33 uczniów klas III z 11 wolskich szkół. Komisja konkursowa przyznała 2 pierwsze miejsca, dwa drugie miejsca, cztery miejsca trzecie oraz wyróżniła 9 osób. Do etapu warszawskiego przeszło 4 uczniów z 3 szkół ( po jednym uczniu z SP nr 26 i SP nr 222, oraz dwóch uczniów z SP nr 225). Wszystkim laureatom oraz uczestnikom konkursu życzymy dalszych sukcesów.
Święto Konstytucji 3 Maja
27 kwietnia 2017r.odbył się uroczysty apel dla klas 4 – 6 upamiętniający rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy 4b zaprezentowali społeczności szkolnej z tej okazji przedstawienie. Dzieci zaprosiły widzów do biblioteki, gdzie mądre księgi przekazały wiedzę o powstaniu, znaczeniu i roli Konstytucji 3 Maja. Historia ta ilustrowana była prezentacją multimedialną przedstawiająca ciekawostki dotyczące uchwalenia konstytucji. Usłyszeć można było również piosenkę związaną ze świętem.
Dzień książki
Od kilku lat tradycją szkoły są obchody Światowego Dnia Książki. W tym roku tematem przewodnim uroczystości dla klas 4-
Manifest Ekologiczny
Dnia 21 kwietnia 2017r. w ramach obchodów nasza szkoła już po raz czwarty zorganizowała Manifest Ekologiczny ulicami Woli. Trasa przemarszu: J. Brożka – Ks. Janusza – Obozowa – Deotymy – Park Moczydło – stadion Olimpia – Górczewska – Ks. Janusza – J. Brożka. W manifeście wzięło udział: 400 uczniów wraz z nauczycielami. Przemarsz rozpoczął się o godz. 10:00 a zakończył o 11:45. Manifest został zorganizowany w ramach obchodów Dnia Ziemi, który ogłoszony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi w 2009 roku. Uczniowie manifestowali hasła na rzecz ochrony naszej planety związane ze znaczeniem wody dla środowiska przyrodniczego i człowieka, nawiązując do ogłoszonego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Roku 2017 -
Konkurs Międzyklasowy „Baranek Wielkanocny”
Zapraszamy do obejrzenia przepięknych prac plastycznych wykonanych przez najmłodszych uczniów naszej szkoły w ramach Konkursu Międzyklasowego „Baranek Wielkanocny” organizowanego przez Samorząd Uczniowski klas 0-
Dziękujemy wychowawcom, którzy pomagali podczas wykonywania prac.
Pierwszy dzień wiosny
W dniu 21 marca obchodziliśmy w naszej szkole święto Pierwszego Dnia Wiosny. W tym roku bawiliśmy się inaczej niż zawsze, integrując się w klasach i w całej społeczności uczniowskiej przez ścisłą współpracę rywalizując w konkurencji na wiosenne przebranie. Zespoły klasowe przygotowywały się do konkursu na najpiękniejszy wiosenny stój. Uczennice klas 6a przywołały wiosnę piosenką „Tyle słońca w całym mieście” , a chłopcy przeprowadzili niezwykle pouczającą prezentację pierwszej pomocy. W celu uczczenia tego radosnego święta uczniowie kl. 6b i 6d przedstawili „problem kidnapingu zimowego” czyli na wesoło podsumowali złą zimę. Wystąpiło trio w stylu lat 60 z piosenką „Kaj uwięziony” z kabaretu Potem. Na zakończenie do wspólnej zabawy zaprosił nas szkolny chór, który zachwycił zebraną społeczność szkolną piosenkami: „Troszeczkę ziemi” oraz „ Chodź pomaluj mój świat”. Piękne wykonanie zachęciło zarówno dzieci jak i grono pedagogiczne do włączenia się i wspólnego radosnego śpiewu. To było prawdziwe święto zabawy i radości w naszej szkole i każdy poczuł, że nadeszła zielona, wesoła i słoneczna wiosna.
Obchody Dnia Patrona SP 225
Tradycyjnie, jak co roku, nasza szkoła obchodziła Dni Patrona – artysty – rzeźbiarza Józefa Gardeckiego. Uczniowie klas 0 – III z rodzicami uczestniczyli z tej okazji w IV Rodzinnym Festiwalu Rzeźby, a wszyscy uczniowie szkoły odbyli multimedialny spacer po Warszawie, z którą związane było życie Józefa Gardeckiego. Rzeźby, wykonane tym razem z gąbki, można podziwiać na wystawie do końca marca. Komisja konkursowa, jak zawsze, miała bardzo trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców. Zachwycały motywy roślinne będące tematem przewodnim – przepiękne, monumentalne kaktusy, lilie wodne, tulipany, gałązki wierzbowe. Wyróżniał się również majestatyczny lew – król zwierząt. Autorzy dzieł wykazali się pomysłowością i zadbali o detale. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 21 marca w pierwszy dzień wiosny, dlatego zgromadzeni na apelu uczniowie klas młodszych zaprezentowali przepiękne zielono – żółte stroje wiosenne, które doceniła osobiście Pani Wiosna obecna w szkole, mimo licznych obowiązków. Spotkanie napełniło wszystkich radością, energią i dobrym humorem. Dzieci długo będą wspominały te wydarzenia.
Spotkanie klas 0 -
Dnia 20.03.2017r. dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas pierwszych brali udział w spotkaniu z autorką książek dla dzieci p. Barbarą Szelągowską oraz ilustratorką p. Moniką Jędrychowską. W trakcie warsztatów dzieci dowiedziały się na czym polega praca autora i ilustratora. Poznały etapy powstawania książek; od pomysłu poprzez druk, aż do sprzedaży w księgarni. Przez całą lekcję uczniom towarzyszyła kolorowa i bardzo wesoła stonoga Jadzia. W czasie zajęć autorka zapoznała dzieci ze swoimi utworami, poprzez czytanie opowiadań i wierszyków, a w celu włączenia do udziału w zajęciach zaprosiła do odgadywania zagadek i wspólnych zabaw. Na koniec każdy uczestnik otrzymał w prezencie książeczkę pt. "Kasia, Daniel i Szczęściarz na tropie... " z dedykacją i autografem autorek. Spotkanie autorskie było zainicjowane przez bibliotekę i świetlicę szkolną, w ramach akcji promującej czytanie.
Dzień Europy
Dnia 7 marca br. w naszej szkole został zorganizowany Dzień Europy dla oddziałów przedszkolnych. W wydarzeniu uczestniczyła również zaproszona grupa z pobliskiego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 310. Zerówki wzięły aktywny udział w poznawaniu tradycji i kultury wybranych krajów europejskich. Podróż po wyjątkowych krajach rozpoczął pokaz mody. Każda klasa zaprezentowała charakterystyczne stroje dla danego kraju. W Hiszpanii dzieci zaznajomiły się z tradycją związaną z narodowym tańcem, a także poznały wiele ciekawostek, na przykład o tym, że w hiszpańskiej miejscowości odbywa się raz do roku największa bitwa na pomidory -
"Akcja reanimacja”
Pod koniec lutego zakończyła się zbiórka książek dla szkolnej biblioteki. Ponad 600 kolorowych pozycj dumnie spoczywa teraz na bibliotecznych regałach. Akcję tę zainaugurowała Rada Rodziców. Chcąc wzbogacić i odmłodzić księgozbiór biblioteki, a tym samym zachęcić dzieci do częstszego sięgania po książki. Uczniowie i nauczyciele wspólnie przynieśli 600 woluminów, z czego 512 wpisanych zostało do księgi inwentarzowej głównej. Najwięcej książek przyniosły uczennice z 3b; Zuzanna Radziwiłowicz -
Projekt KIDSPEAK
Nasza szkoła już po raz siódmy gościła na tygodniowych warsztatach studentów z innych krajów. W tym roku byli to młodzi ludzie z Indonezji i Ukrainy. Studenci przybyli do Polski w ramach projektu "Kidspeak" realizowanego przez międzynarodową organizację studencką AIESEC. Cele projektu to przede wszystkim przybliżenie kultury krajów, z których pochodzą goście oraz rozwijanie kompetencji językowych uczniów, gdyż projekt realizowany jest w języku angielskim. Zajęcia prowadzono za pomocą różnych metod, takich jak nauka poprzez gry, zabawę oraz inne zajęcia interaktywne oraz prezentacje. Podczas zajęć prowadzonych przez Nabillę, i Alexa nasi uczniowie mieli możliwość poszerzenia swej wiedzy z zakresu geografii, historii czy też kultury i obyczajów Indonezji i Ukrainy. Wspaniałą pamiątką dla uczniów są ich imiona zapisane w języku ukraińskim. Wiele radości sprawiło dzieciom uczenie się alfabetu i wymowa bardzo trudnych, a zarazem zabawnych dźwięków. Wszyscy zapamiętali również wspaniałe indonezyjskie wyspy , ogromną różnorodność ostrych potraw oraz ukraińskie krajobrazy i nowoczesne miasta. Uczniowie uczyli się tradycyjnych tańców z krajów, z których pochodzili wolontariusze. Przedsięwzięcie przyniosło wszystkim dużo radości oraz niezapomniane doświadczenia. Planujemy kontynuować takie spotkania w kolejnych latach. Najważniejsze korzyści wynikające ze współpracy to: wzrost zdolności językowych uczniów, pogłębienie wiedzy uczniów.
"Wśród bogów na Olimpie" -
Niecodzienna lekcja języka polskiego miała miejsce 10 lutego br. Tego dnia do krainy mitów przenieśli nas uczniowie klas piątych, którzy w ramach lekcji podsumowującej przygotowali prezentację wybranego bohatera mitologii greckiej. Piątoklasiści pięknie przebrani za bogów i boginie, z atrybutami w dłoni, w ciekawy sposób opowiadali o sobie. Wśród bogów na Olimpie znaleźli się: Zeus, Posejdon, Helios, Afrodyta, Artemida, Hermes, Atena, Hades z Cerberem, Demeter, Kora oraz Syzyf.
Dzień Bezpiecznego Internetu
8 –go lutego 2017 r., uczniowie koła teatralnego klasy 6c, zaprezentowali społeczności szkolnej przedstawienie z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. W tym roku święto obchodzone jest pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepsze” i właśnie temu hasłu podporządkowany był pokaz uczniów klasy szóstej. Dzieci przeniosły się w świat fantazji, by razem z bohaterami znanych i lubianych baśni przeżyć przygody, które mogą spotkać młodych użytkowników Internetu w realu i które nie zawsze są przyjemne i bezpieczne. Czerwony Kapturek przestrzegał przed kontaktami z nieznajomymi z Internetu, Jaś i Małgosia przekonywali do konieczności zabezpieczenia komputera i korzystania ze stron przeznaczonych dla dzieci, Królewna Śnieżka opowiedziała o przykrych skutkach zamieszczania zdjęć na portalach społecznościowych, zaś Pinokio przekonał się jak bardzo bezbronni mogą być łatwowierni użytkownicy sieci. Jak to w baśniach bywa, wszystko dobrze się skończyło, a uczniowie naszej szkoły uzbroili się w wiedzę o zagrożeniach i zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu.
Bal karnawałowy
08.02.17r. odbył się bal karnawałowy dla uczniów klas 0-
Spotkanie z kartografem
Dnia 7 lutego klasa IVc na lekcji przyrody gościła tatę uczennicy – Pana Marcina Szymczaka. Pan Marcin jest kartografem. Przybliżył dzieciom etapy powstawania mapy. Uczniowie sami mogli wczuć się w rolę kartografa i z wielkim zaangażowaniem kreślili mapę okolicy szkoły.
IV edycja konkursu „Ze Strażą Miejską Bezpiecznie”
2 lutego, 68 drużyn z warszawskich podstawówek, wzięło udział w II etapie IV Edycji Konkursu „Ze Strażą Miejską Bezpiecznie". Do III etapu zakwalifikowały się szkoły, których uczniowie zdobyli najwięcej punktów w danej dzielnicy. W kolejnym etapie Dzielnicę Wola, będzie reprezentowała nasza szkoła. Do 10 marca drużyna powinna dostarczyć pracę plastyczną na temat: „Bezpiecznie na drodze ze Strażą Miejską”. Natomiast 23 marca, odbędzie się druga część trzeciego etapu konkursu, polegająca na prezentacji sposobów udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowym przejeździe rowerem w Miasteczku Ruchu Drogowego. Wszyscy, którzy podjęli niełatwe wyzwanie i przystąpili do konkursu, zostaną nagrodzeni. Każdy uczeń weźmie udział w losowaniu roweru górskiego. Zwycięzcy otrzymają nagrody specjalne, przekazane przez partnerów konkursu. W tym roku finał konkursu odbędzie się 20 kwietnia w Teatrze Kamienica. Trzymamy kciuki za naszych zawodników!!!
Przedstawienie pt. "Rodzinka"
Na początku lutego uczniowie klasy 3d zaprezentowali swoim kolegom z klas młodszych przedstawienie pt.” Rodzinka”. Młodzi aktorzy wcielili się w postacie dobrze nam znane i bliskie. W krzywym zwierciadle w żartobliwy sposób ukazali model polskiej rodziny. Widownia żywo reagowała i śmiała się z zabawnych sytuacji. Nie zabrakło też piosenek z dawnych lat takich jak „Wojna domowa”, „Orkiestry dęte”. Przesłaniem przedstawienia było motto "Może i Wy coś w swojej rodzince zmienicie?!”
Pasowania na czytelnika
Dnia 24.01.2017r odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I, które na stałe wpisało się do kalendarza imprez szkolnych.Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, czyli wypożyczania książek, dzięki czemu mogą rozwijać umiejętność czytania. Pasowanie to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak dzieci złożyły przyrzeczenie, obejrzały przedstawienie przygotowane przez aktyw biblioteczny. Uczniowie klasy I odgadywali też baśniowe zagadki sprawdzające znajomość bohaterów słynnych utworów. W obecności Pani Dyrektor skupione i poważne uroczycie przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie. Pani Dyrektor pogratulowała wszystkim uczniom i życzyła wspaniałych przygód w świecie książek oraz wręczyła pamiątkowe zakładki. Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, bo pierwsza wypożyczona książka zapada na długo w pamięci. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Teraz biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.