okres I - Szkoła Podstawowa nr 225 im. Józefa Gardeckiego w Warszawie

Idź do spisu treści

Menu główne:

okres I

Wydarzenia > 2016/2017

Spotkanie autorskie z p. Katarzyną Pakosińską

Początek roku 2017 stał się w naszej szkole czasem wielu spotkań  autorskich. W środę 11 stycznia gościliśmy panią Katarzyna Pakosińską artystkę kabaretowa, aktorkę, dziennikarkę, ale także autorkę książek dla dzieci, której wizytówką jest piękny uśmiech i ogromne poczucie humoru. Na spotkaniu Pani Katarzyna opowiadała o swoich książkach: „Malina, cud - dziewczyna” i „Malina szał - dziewczyna”. Obie pozycje opowiadają o przygodach dziesięcioletniej dziewczynki. Pierwsza część „Malina cud-dziewczyna” zabiera nas do świata wypełnionego dziecięcą zabawą i poszukiwaniem odpowiedzi na najbardziej dociekliwe pytania każdej młodej dziewczyny.  Bohaterka jest uczennicą szkoły podstawowej; inteligentna, nieśmiała i sprytna.

Atutem książki jest to, że czytelnik wciąż jest wciągany w akcję i musi wykonywać różne zadania. „Malina szał-dziewczyna” to druga część przygód głównej bohaterki, która  ukończyła już klasę czwartą i rozpoczęła szalone wakacje. Malina jest trochę nieśmiała, wciąż coś gubi. Ma ogromną wyobraźnię. Dużo też mówi. Dzięki Malinie czytelnika czeka wspaniała zabawa z największym skarbem, jaki posiadamy, czyli wyobraźnią. Bo wtedy nie ma rzeczy niemożliwych! Podczas spotkania dzieci zadawały artystce pytania na tematy związane z pisaniem książek i występami scenicznymi. Próbowały rozśmieszyć Gościa opowiadając krótkie anegdoty.  Na zakończenie spotkania pani Pakosińska dała się namówić na występ artystyczny i zaśpiewała dla wszystkich piosenkę. Na koniec nastąpiła ważna chwila, na którą wszyscy zawsze czekają z niecierpliwością, czyli rozdanie autografów. Jak zwykle przy takiej okazji bywa, do pisarki ustawił się „długi sznur”. Dzieci prosiły autorkę o podpis na książce, którą zakupiły chwilę wcześniej lub sam autograf. Można było również zrobić pamiątkową fotografię. Spotkanie okazało się dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem i dobrą zabawą. Niewątpliwie należały do bardzo udanych. Autorka jest niezwykle miłą, ciepłą i serdeczną osobą, z dużym poczuciem humoru. Spotkanie autorskie było zainicjowane przez bibliotekę i świetlicę szkolną w ramach akcji promującej czytanie.

Spotkanie autorskie z p. Barbarą Szelągowską i p. Moniką Jędrychowską

W poniedziałek  9 stycznia 2017r. uczniowie  klas drugich i trzecich  brali udział w  spotkaniu  z p. Barbarą Szelągowską, autorką książek dla dzieci oraz ilustratorką, p. Moniką Jędrychowską.
Spotkanie odbyło się pod hasłem „Figle słowne i takie tam…”. Odpowiedni dobór utworów (wierszy, zagadek i krótkich opowiadań) pań zachęcał dzieci do czytania rozwijającego umiejętności poznawcze. Uczniowie obejrzeli też film, który  przedstawiał różne techniki tworzenia ilustracji, jak również prezentował możliwości programów graficznych do tworzenia rysunków. By zaangażować bezpośrednio uczniów w spotkanie, autorki zaprosiły dzieci do udziału w quizie, w czasie którego rozwiązane zostało  na tablicy 18-literowe hasło. Na koniec goście odpowiadali na pytania uczniów, dotyczące ich pracy. Następnie  każdy uczestnik dostał książkę z dedykacją i autografem od autorki i ilustratorki. Spotkanie autorskie było zainicjowane przez bibliotekę i świetlicę szkolną.

Koncert muzyczny pt. "Magia świąt"

19 grudnia klasy 0-I uczestniczyły w koncercie muzycznym pt. "Magia świąt". Dzieci wysłuchały pastorałek wykonanych  w aranżacji jazzowej. Wszyscy z radością i ochotą śpiewali znane polskie kolędy.

Wizyta dr Adama Bodnara – Rzecznika Praw Obywatelskich

16 grudnia br. w
naszej szkole miała miejsce niezwykła uroczystość. Uczniowie klas 6a i 6d zaprezentowali apel w związku z obchodzonym w dniu 10 grudnia Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Gościem honorowym był Pan dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich i Pani Anna Grzelak, główny specjalista w Zespole Kontaktów z Mediami i Komunikacji Społecznej. Uczniowie przedstawili scenkę dramową, będącą nawiązaniem do hasła przewodniego apelu "Stop mowie nienawiści!". Celem przedstawienia było ukazanie różnych rodzajów "inności" i stereotypowych, zazwyczaj krzywdzących, reakcji na tę "odmienność". Główną myślą przekazu było zwrócenie uwagi, że różnice między ludźmi nie powinny być powodem wykluczania czy obrażania kogokolwiek.

Młodzi aktorzy podkreślali, że różnorodność jest wielką wartością i że każdy człowiek ma prawo do szacunku, wolności myśli, wyznania, wyboru miejsca do życia. Jakakolwiek "inność" nie może być powodem do szydzenia, obrażania i znieważania człowieka, zarówno słowem, jak i czynem. Problemy przedstawione w dramie przez uczniów stały się powodem szerszych rozważań. Pan dr Adam Bodnar w czasie swojego wystąpienia zwracał wielokrotnie uwagę na konieczność respektowania praw człowieka i reagowania na wszelkie przejawy mowy nienawiści. Pan Bodnar nawiązał do istniejących dokumentów, chroniących prawa człowieka- Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Europejskiej Deklaracji Praw Człowieka i Konstytucji Rzeczpospolitej. Pan Rzecznik opowiedział o swojej pracy, a podczas rozmowy odpowiadał na wiele pytań, zadawanych przez uczniów. Możliwość spotkania z Rzecznikiem Praw Obywatelskich była dla społeczności szkolnej niezwykłym wyróżnieniem, albowiem Pan Adam Bodnar był na spotkaniu z uczniami szkoły podstawowej po raz pierwszy. Wzruszającą dla uczestników spotkania i Gości chwilą było też wspólne wysłuchanie pięknej poetyckiej kolędy "Dla Tęczowego Boga", dedykowanej ofiarom wojny domowej w Syrii i przeprowadzonego w dniu 13 grudnia wśród ludności cywilnej pogromu.

Święto Pluszowego Misia

Na początku grudnia  biblioteka i świetlica szkolna zorganizowały dla wszystkich uczniów z oddziałów przedszkolnych oraz klas pierwszych Święto Pluszowego Misia. Uczniowie  przynieśli do szkoły swoje ulubione maskotki. Różnokolorowe, mięciutkie, puchate, małe i całkiem duże misie towarzyszyły dzieciom podczas lekcji i wspólnej zabawy.W bogatej, bajkowej scenerii i misiowych strojach uczniowie  bawili się wraz ze swoimi milusińskimi. Program artystyczny na tę okazję przygotowali uczniowie z klasy 0"b" oraz aktywu bibliotecznego.  Przedstawili oni kilka ciekawostek dotyczących historii pluszowego misia oraz zaprezentowali rymowanki i piosenki o głównym bohaterze uroczystości. Zabawa została uwieńczona rozdaniem nagród laureatom konkursu plastycznego pt. „Mój przyjaciel Miś”. Do organizatorów wpłynęło wiele pięknych prac. Wśród nich znalazły się rysunki, wydzieranki, plakaty, figurki, a nawet ręcznie szyte przytulanki. Pomysłowość i precyzja wykonania prac jest godna najwyższego podziwu. Łącznie przyznano 37 nagród rzeczowych, a każdy uczestnik na zakończenie otrzymał słodkie  „małe co nieco". Nagrody w konkursie ufundowała Rada Rodziców Szkoły i Rada Rodziców Świetlicy.
Jeszcze raz gratulujemy laureatom!

Dzień Praw Dziecka

25 listopada br. w
naszej szkole uczniowie klas 3-6 udali się w podróż w czasie. Ich wędrówka rozpoczęła się w czasach prehistorycznych, zakończyła w teraźniejszości. Dzięki tej podróży uczniowie poznali rys historyczny kształtowania się prawa w różnych miejscach na przestrzenie dziejów. Informacje te zaprezentowali aktorzy z klasy 5b, którzy wraz z rodzicami napisali scenariusz wędrówki w czasie. Młodzi, utalentowani aktorzy wcielili się w postacie m. in. jaskiniowców, Króla Hammurabiego, cesarza Justyniana, królów z czasów średniowiecza czy sygnatariuszy Deklaracji Praw Dziecka. O prawach przysługujących dzieciom w czasach współczesnych widzowie mogli się dowiedzieć ze scenek, podczas których na pytania odpowiadali sędziowie w dostojnie wyglądających togach. Nie zabrakło tez piosenek. Laureatka „Talentu Woli” pięknie wykonała piosenkę „O prawach dziecka”, a wszyscy aktorzy zaśpiewali na koniec piosenkę pt. „Kolorowe dzieci”.

„Kolba chemiczna”

We wtorek 21 listopada
br. w naszej szkole odbyły się warsztaty chemiczne pt.: „Kolba chemiczna” prowadzone przez pana Łukasza Bacha. W przedstawieniu brały udział klasy 0-1 oraz zaproszona grupa przedszkolna. Dzieci były bardzo podekscytowane różnymi doświadczeniami chemicznymi wykonywanymi przez wyjątkowego Gościa. Chętnie uczestniczyły w różnych eksperymentach. Podczas trwania przedstawienia dzieci dowiedziały się, jak mieszają się różne ogólnodostępne, spożywcze substancje oraz jakie to ma znaczenie dla nauki, co to jest suchy lód, w czym rozpuszcza się styropian oraz jak powstają bańki mydlane.
Kwasy, zasady, wiązania, ekstrakcja, dysocjacja… jednym słowem - chemia. Może być zabawna i kolorowa, a czasem nawet wybuchowa - można się bawić, ale trzeba uważać!

Sportowy sukces naszych uczniów

W piątek 18 listopada w Gimnazjum nr 48 przy ul. Deotymy odbyły się finały uczniów klas II – IV Szkół Podstawowych w ramach programu „Od zabawy do sportu”. Mistrzem Dzielnicy została nasza szkoła. Będziemy reprezentować dzielnicę Wola w rozgrywkach ogólnomiejskich!!! Trzymamy kciuki za naszych małych sportowców!!!

Dzień Dobrego Jedzenia

Listopad 2016 roku w
naszej szkole obfituje w akcje promujące zdrowe odżywianie. 8 listopada, w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania uczniowie wzięli udział w programie edukacyjnym „Śniadanie Daje Moc”, a 16 listopada br. to Dzień Dobrego Jedzenia. Odbył się on pod hasłem „Jesienna kuchnia”. Tradycyjnie, przy zaangażowaniu rodziców, na korytarzach pojawiły się stoliki a na nich przekąski na bazie jesiennych przetworów. Stoiska prezentowały się przepięknie – estetycznie i kolorowo. Kusiły, a smakoszy nie brakowało… Degustacji surówek, sałatek, szaszłyków, koreczków towarzyszyły westchnienia i zachwyty. Prawdziwa uczta dla oczu i podniebienia.
Z okazji Dnia Dobrego Jedzenia odbyły się również zajęcia dydaktyczne, na temat przygotowywania przetworów i przetwarzania żywności. Dzieci dowiedziały się, jak we właściwy sposób suszy, kisi, zamraża się i marynuje warzywa i owoce. Każda klasa wykonała plakat na temat jesiennej kuchni.
Podsumowaniem obchodów Dnia Dobrego Jedzenia było przedstawienie pt.: „Smacznie, zdrowo, kolorowo”, które przygotowali uczniowie klasy II B po kierunkiem wychowawców. W prosty i żartobliwy sposób, za pomocą ponadczasowych wierszyków i piosenek, mali aktorzy przypomnieli zasady prawidłowego odżywiania. „Addio pomidory”… Tegoroczny Dzień Dobrego Jedzenia na długo pozostanie w pamięci uczniów.

Narodowe Święto Niepodległości w klasach IV-VI

10 listopada br. z okazji Narodowego Święta Niepodległości społeczność naszej szkoły uroczyście świętowała. Uczniów klas 4-6 klasa 6c zaprosiła na przedstawienie pt. „Lekcja w Muzeum Niepodległości”. Były to niezwykłe zajęcia, ponieważ wzięły w nich udział duchy bohaterów narodowych, którzy walczyli o odzyskanie państwowości polskiej na przestrzeni 123 lat. Młodzi aktorzy, wcielający się w poszczególne postacie, opowiedzieli o nadziei, wytrwałości i zaangażowaniu Polaków, którzy niejednokrotnie poświęcili swoje życie w walce o wolność.
W przedstawieniu usłyszeliśmy pieśni patriotyczne: „Miejcie nadzieję”, „Taki kraj” oraz  „Pierwsza brygada”. Spotkanie zakończyło się odczytaniem życzeń dla naszej Ojczyzny: wolnej i niepodległej Jubilatki świętującej 98. rocznicę odzyskania niepodległości. Uczniowie pracowali pod kierunkiem p. Ewy Pietruszki i p. Anny Janik.
Klasy I – III na akademię zaprosiła klasa 3a. Składała się z dwóch części: powstańczej – upamiętniającej Powstanie Warszawskie 1944 roku i poetyckiej – ukazującej piękno naszej Ojczyzny. Dzieci w strojach galowych miały na sobie elementy ubrań wojskowych, np. czapki, koszule, kurtki a na ręku własnoręcznie uszytą opaskę biało czerwoną. W czasie apelu dzieci śpiewały piosenki powstańcze  „Hej, chłopcy bagnet na broń” i „Warszawskie dzieci”. Dla wszystkich uczniów ten dzień był niezwykłą lekcją historii i patriotyzmu.


Mała Akademia Jazzu - dwuletni program dla klas 4-5

27 października 2016 r. zostanie zapisany w historii
naszej szkoły jako dzień wprowadzenia innowacji edukacyjnej - Małej Akademii Jazzu - formy edukacji estetycznej dzieci i młodzieży na kanwie muzyki, mająca na celu przygotowanie do uczestnictwa w kulturze, kształtowanie nawyków i potrzeb kulturalnych, rozwój zainteresowań, kultury osobistej, słuchu muzycznego, poczucia rytmu, ogólnego umuzykalnienia. Mała Akademia Jazzu (MAJ) narodziła się w Gorzowie Wielkopolskim w Jazz Clubie „Pod Filarami”, jej rektorem jest pan Bogusław Dziekański, odznaczony Medalem – Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W ciągu 30 lat działalności edukacja muzyczna dzieci i młodzieży pod nazwą Mała Akademia Jazzu dotarła do prawie 40 tysięcy słuchaczy. Zajęcia odbywają się w szkołach i klubach, a prowadzą je wybitni jazzmani.

Nasza szkoła jest pierwszą szkołą w Warszawie, która zaprosiła MAJ do współpracy, dzięki temu uczniowie będą mieli możliwość odbyć dwuletnią podróż po Krainie Muzyki pod opieką wybitnych muzyków. W pierwszym roku prezentowany będzie jazz tradycyjny i klasyczny, jego rozwój i charakterystyczne składniki w oparciu o instrumentarium akustyczne, a w drugim roku jazz współczesny i jego elektroniczne instrumentarium.W tych ogólnych ramach, w pierwszym roku realizowane są takie tematy jak: rytm, improwizacja, początki wokalistki jazzowej (pieśni pracy, gospel, blues), gitara akustyczna, saksofony, puzon, instrumenty etniczne, perkusja, aranżacja. W drugim roku edukacji: współczesna gitara elektryczna, rytmy świata jazz i folklor, współczesna wokalistka jazzowa, skrzypce i współczesna wiolinistyka, improwizacja wykorzystaniem syntezatorów, współczesne instrumentarium elektroniczne, wykorzystanie w muzyce komputera. Pierwszą audycję w szkole poprowadził Leszek Dranicki - polski wokalista i gitarzysta z pogranicza jazzu i bluesa, kompozytor, grafik, publicysta, pedagog. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali opowieści o korzeniach współczesnej kultury muzycznej. Rytm, improwizacja, początki wokalistki jazzowej (pieśni pracy, gospel, blues) – to temat spotkania uczniów z panem Leszkiem Dranickim. Opowieści towarzyszyły utwory, dzięki którym uczniowie na pewno zapamiętają pierwszą audycję Małej Akademii Jazzu. Pan Bogusław Dziekański, który towarzyszył muzykowi napisał do pani dyrektor:
„Jeszcze raz dziękuję za opiekę nad nami. W pamięci mam żywe reakcje Pani młodych podopiecznych i pozytywne reakcje nauczycieli, którzy nam towarzyszyli w trakcie zajęć.
Dla mnie to też było przeżycie, gdyż było to wejście na nowy teren i powrót pamięcią do lat, kiedy na swoim terenie budowałem zręby tej działalności”.
Warto nadmienić, że w maju 2015 roku rozpoczęto projekt badawczy nad dorobkiem i znaczeniem Małej Akademii Jazzu dla systemu edukacyjnego, realizowany przez dr. Andrzeja Białkowskiego z UMCS w Lublinie. Badaniami zainteresowane są europejskie środowiska naukowe. Mała Akademia Jazzu jest jedyną w Europie tego typu praktyką z tak długoletnim doświadczeniem.
Kolejne spotkanie w ramach Małej Akademii Jazzu już 1 grudnia br.
Jego tematem będzie improwizacja w jazzie na przykładzie kolęd i piosenek świątecznych.

Dzień  Patrona Roku 2016
                                     
Tradycją  naszej szkoły są uroczystości upamiętniające patrona roku. W  tym roku również odbył się apel dla klas 4 -6 poświęcony Patronowi Roku 2016 - Henrykowi Sienkiewiczowi. Spotkanie rozpoczęła prezentacja multimedialna o życiu i twórczości pisarza. Apel prowadzony był w konwencji konkursu dla uczniów klas piątych i szóstych. Zespoły reprezentujące klasy odpowiadały na pytania dotyczące patrona i jego biografii oraz czterech najsłynniejszych powieści z  jego twórczości. Uczniowie mieli za zadanie rozpoznać prezentowane na scenie postaci fikcyjne, historyczne, rekwizyty nawiązujące do fabuły utworów literackich oraz tytuły piosenek wykonanych przez kolegów.
Szczególnie podobał się występ uczennicy i ucznia z klasy piątej, którzy w kostiumach z epoki zaśpiewali „Dumkę na dwa serca”.

W czasie obrad jury widzowie mogli obejrzeć prezentację multimedialną o Oblęgorku. Apel zakończyło wręczenie dyplomów i nagród zwycięskim zespołom. W czasie tej uroczystości  zostali również nagrodzeni zwycięzcy konkursu „Czy znasz Quo vadis i jej autora” przygotowanego przez bibliotekę szkolną w związku z akcją „Narodowego czytania” oraz autor najlepszej notatki z „Rodzinnego czytania Quo vadis”. Wszystkie nagrody ufundowała Rada Rodziców szkoły, dyplomy pamiątkowe wykonał uczeń klasy piątej.

Dzień Żytniego Chleba

Jak co roku w klasach 0-3 obchodziliśmy Dzień Żytniego Chleba. Uczniowie razem z nauczycielami przygotowywali kanapki z chlebem żytnim. Pomysłowość w dekorowaniu i eksponowaniu chleba wszystkich zaskoczyła. Oczy cieszyły widokiem, zapach zachęcał do degustacji potraw. Wszyscy chętnie sięgali po smakowite kanapki. Jak zwykle można było liczyć na kreatywność i zaangażowanie rodziców przy przygotowaniu stołów.

Dzień Komisji Edukacji Narodowej

Dnia 13 października uczniowie kl. 5b i kl. 6c zaprezentowali humorystyczną akademię podczas, której podziękowali wszystkim pracownikom szkoły oraz nauczycielom za trud i zaangażowanie w ich wychowanie. Natomiast dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie z klas I-III przygotowali dla wszystkich pracowników szkoły z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej wspaniałe kolorowe niespodzianki. Na korytarzach pojawiły się ogromne kolorowe bukiety z własnoręcznie wykonanych kwiatów oraz tradycyjne życzenia. Wszystkim pracownikom oświaty składamy serdeczne życzenia cierpliwości, a także codziennej pasji oraz realizacji w życiu osobistym i zawodowym.

Uroczystość Dzielnicowego Ślubowania Uczniów Klas Pierwszych

Dzień 13 października 2016 roku uczniowie klas pierwszych wolskich szkół podstawowych zapamiętają na długo. Tego bowiem dnia złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na ucznia przez obecnych podczas uroczystości: Pana Michała Szczerbę – Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Panią Gryżynę Orzechowską -  Mikulską - Burmistrz Dzielnicy Wola m. st. Warszawy oraz Panią Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Wola – Panią Mariolę Zielińską.
W uroczystości uczestniczyli także dyrektorzy wolskich szkół podstawowych, nauczyciele, wychowawcy, redaktor naczelny Gazety Woli i Bemowa, rodzice pierwszoklasistów oraz dzieci z przedszkola Nr 310.

Uroczystość rozpoczęła się polonezem w wykonaniu uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej Nr 225. Z uczuciem zatańczony polonez wycisnął niejedną łezkę w oku zgromadzonych rodziców i gości. Następnie głos zabrała Pani Elżbieta Krużyńska – Dyrektor szkoły oraz Pan Michał Szczerba – Poseł na Sejm i Pani Grażyna Orzechowska – Mikulska – Burmistrz Dzielnicy Wola. Życzyli oni uczniom klas pierwszych dużo radości z codziennej podróży w cudowny świat nauki oraz wielu przyjaciół. Pani Burmistrz złożyła także życzenia wszystkim Dyrektorom i nauczycielom z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Pani Dyrektor Elżbieta Krużyńska zwróciła uwagę na szczególny charakter uroczystości. Odbywa się ona w roku, w którym nasza Dzielnica obchodzi stulecie  przyłączenia terenów Woli do Warszawy. „Ludzie mają wiele niespełnionych marzeń. Jednym z nich jest możliwość przenikania w czasie. Do tej pory takiego urządzenia nie wymyślono, ale my, dziś, 13 października 2016 roku, w pewnym sensie przenosimy się do XXII wieku, do roku 2116. Podczas dzisiejszej uroczystości, w roku stulecia naszej Dzielnicy Woli, zakopiemy Kapsułę Czasu z pamiątkami i przesłaniem dla Mieszkańców Woli, a szczególnie Uczniów Wolskich Szkół Podstawowych w roku 2116” – powiedziała Pani Dyrektor.
W Kapsule Czasu, wykonanej ze stali nierdzewnej, umieszczone zostały: zdjęcia i film z dzisiejszej uroczystości, pamiątki przyniesione przez uczniów z wolskich szkół, przesłanie do mieszkańców Woli  roku 2116, numer Kuriera Wolskiego, Gazety Woli i Bemowa, przedmioty codziennego użytku, cennik produktów spożywczych w sklepiku szkolnym, jadłospis ze szkolnej stołówki, słoiczek miodu prace plastyczne uczniów „Moja szkoła za sto lat” – to, co opowie o naszym obecnym życiu przyszłym pokoleniom.
Kapsułę Czasu uroczyście zakopano obok rosnącego na terenie szkoły Dębu Pamięci. Przykryta została kamieniem z tabliczką „Kapsuła Czasu. Otworzyć w roku 2116”. Ogromną atrakcją dla uczniów był gość specjalny – MAGIK, który  zauroczył wszystkich widzów niezwykłym pokazem, pełnym humoru i sztuczek. Po występach Magika-Iluzjonisty, nastąpił uroczysty odbiór nagłośnienia sali gimnastycznej – inwestycji zrealizowanej w ramach II edycji budżetu partycypacyjnego. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem.
Ten dzień na pewno na długo pozostanie tegorocznym pierwszoklasistom w pamięci. Mamy nadzieję, że do roku 2116 – będą mieli wtedy 106 lub 107 lat. Z rozrzewnieniem obejrzą wtedy zdjęcia i film z dzisiejszej uroczystości oraz opowiedzą Pierwszoklasistom w roku 2116 o naszej Dzielnicy.

XVI Dzień Papieski

Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego łączymy się w modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiamy się w nauczanie św. Jana Pawła II. Hasło tegorocznego XVI Dnia Papieskiego brzmi: „Jan Paweł II – bądźcie świadkami miłosierdzia”.  Do tradycji naszej szkoły należy włączenie się w obchody ogólnopolskiego Dnia Papieskiego. Uczniowie z klasy VI a, pod kierunkiem katechetki Pani Katarzyny Szczawińskiej przygotowali krótką inscenizację na podstawie przypowieści o miłosiernym samarytaninie, w której przypomnieli nam, że jeśli będziemy pamiętali o miłości Boga do nas, jeśli będziemy starali się kochać innych i żyć dostrzegając drugiego człowieka i jego potrzeby, nasze życie będzie dużo bogatsze.

Klasa 5a w Salonie Hondy

W dniu  30 września 2016r. uczniowie klasy 5a udali się do salonu samochodowego Honda Plaza,  przy ulicy Malowniczej.  Gospodarz salon sprzedaży był sponsorem nagród dla uczniów w konkursach zrealizowanych w ramach projektu „Żyjemy w świecie wielu kultur – KRAJ KWITNĄCEJ WIŚNI”. Dodatkową nagrodą była wycieczka jednej klasy do salonu. Wycieczkę tę wylosowała podczas Dnia Kultury Japońskiej w naszej szkole (czerwiec 2016 r.) klasa 4a, obecnie już 5a. Szczęśliwi zwycięzcy mogli podziwiać w salonie  auta i motocykle marki Honda. Specjalista do spraw marketingu,  pan Krzysztof Dobrzański  pokazał dzieciom dział samochodów używanych i zapoznał z procesem ich pozyskiwania. Przekazał też kilka rad dla rodziców uczniów, czyli na co mają zwrócić uwagę kupując auto.
Uczniowie poznali też specyfikę pracy handlowca.

Duże zainteresowanie nowymi samochodami wykazały szczególnie dziewczynki. Chłopców bardziej interesował serwis samochodowy i motocyklowy, praca mechanika i narzędzia, z których korzystają. W dziale sprzedaży młodzież szkolna oprócz oglądania pojazdów poznała i przymierzała specjalne kombinezony na skuter i motocykl, otrzymała też kilka cennych uwag , jak ważny jest bezpieczny strój.  Uczniowie odpoczęli  w ogrodzie japońskim.  Zobaczyli też inne miejsce, w którym klienci czekają na swoje samochody.
Na koniec gospodarz poczęstował wszystkich firmowymi japońskimi  łakociami. Była to udana i pouczająca wycieczka, pierwsza lekcja doradztwa zawodowego, przedmiotu, który pojawi się w planie uczniów w siódmej i ósmej klasie.

Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego klas 4-6 w roku szkolnym 2016/2017

W dniach 22 i 23 września uczniowie klas 4 -6 uczestniczyli w wyborach do Samorządu Uczniowskiego klas 4 – 6. W wyniku głosowania do pracy w SU zostali wyłonieni następujący uczniowie:

Skład:
Przewodniczący:

Magdalena Iwanek kl.6c - 66 głosów
Zastępc
y:
Adam Pawlak kl.6d - 63 głosów
Mateusz Walkowski kl.6c - 63 głosów
Sekretarz:
Adam Mendalka kl. 6b - 50 głosów
Sekcja imprez:
Kornel Musiał kl. 6d - 41 głosów
Szymon Koseła
kl. 6d - 25 głosów
Prowadzący apele SU:
Katarzyna Serzycka kl. 5b - 15 głosów
Maksymilian Życiński
kl. 6d - 15 głosów
Sekcja dekoracyjna:
Ciesielski Oskar kl.5c - 18 głosów
Joanna Bartosiewicz
kl. 5c - 17 głosów
Jan Petrykowski
kl. 6a - 13 głosów
Hanna Królikowska
kl.5b - 11 głosów

Kampanię wyborczą uświetniły plakaty przygotowane przez kandydatów. Wyniki zostały ogłoszone na apelu dnia 7 października 2016r.


Spotkanie integracyjne uczniów klasy 1a

Dnia 2 października 2016r.  odbyło się spotkanie integracyjne klasy 1a. Uczniowie wraz z rodzicami, rodzeństwem oraz wychowawczyniami spotkali się w parku na kole. Świetną zabawę udało się zorganizować dzięki harcerzom znanym już w naszej szkole. Uczestnicy zabawy zostali podzieleni na 3 grupy, każda grupa podążając za mapą napotykała po drodze zadania, m.in.
nadawanie i odczytywanie morsem, rozbijanie namiotu, chodzenie po linie. Na koniec wszyscy chętnie zasiedli do pysznej zupy grochowej. Bawiliśmy się tak dobrze, że prawie zapomnieliśmy o robionych nam zdjęciach.

Piknik Rodzinny

17 września w naszej szkole odbył się II Piknik Rodzinny. Na ten dzień zaplanowaliśmy mnóstwo atrakcji : malowanie buziek, tworzenie papierowych dzieł sztuki japońską techniką origami i konstruowanie balonowych zwierzątek. Był przygotowany również kiermasz z niespodziankami, gdzie każdy los-cukierek wygrywał nagrodę. Czas pikniku uatrakcyjniały też pokazy sportowe – judo – w wykonaniu małych sportowców z UKJ SP 225 i ich trenerki, Pani Eweliny Basińskiej. Uczniowie pokazali akrobacje, rzuty i podstawowe techniki w tej dyscyplinie sportu. Umiejętności w dziedzinie karate pokazali adepci tej sztuki trenujący  pod okiem panów Kamila Trzcińskiego i Sławomira Chomińskiego z UKS Kokoro. Dech zapierały pokazy rozbijania dłonią betonowych bloczków. Niezwykłych przeżyć dostarczyły pary trenujące taniec towarzyski, Karina Tarach i Antek Pacan oraz Michalina Buczyńska i Kamil Tarach.

Uczniowie pokazali się w repertuarze tańców latynoamerykańskich, a ich energia udzieliła się wszystkim uczestnikom, którzy nieśmiało podrygiwali w gorących rytmach samby. Klub Tańca Towarzyskiego Progress i trener Aleksander Kluszczyński jak zawsze rozgrzali atmosferę naszych szkolnych uroczystości. Nasz piknik odwiedzili również czworonożni goście – drużyna Psiej Szkoły Bemowo dała pokaz  posłuszeństwa. Po pokazie odbył się psi rajd po  „torze pokus”, składającym się z psich zabawek, piłeczek i parówek. Ten trudny egzamin z posłuszeństwa zdały tylko dwa psy, które przywołane  ominęły pokusy i przybiegły wprost do przewodnika. Pozostałe cztery wybrały skorzystanie z nadarzającej się okazji  i zanim dotarły do przewodnika, zjadły smakołyki. Mieliśmy też możliwość nauczenia się prawidłowego zachowania w sytuacji zagrożenia ludzkiego życia. Pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej w wykonaniu ratowników medycznych był niezwykle pouczający. Każdy z nas bowiem może znaleźć się w sytuacji wymagającej udzielenia komuś pomocy, a  od tego, czy zadziałamy w odpowiedni sposób, zależeć może czyjeś życie. Warto więc było skorzystać z krótkiej praktycznej lekcji udzielonej przez zawodowców z Fundacji Anikar. Drużyna harcerska, działająca w naszej szkole , przygotowała dla dzieci mnóstwo zabaw sportowych, tor przeszkód i zabawy zespołowe. Z całą pewnością harcerze nie mieli sposobności, aby na pikniku nudzić się – chętnych do wspólnej zabawy było wielu. Naszym gościem był też Pan Piotr Furtak – fotograf z Dogshots.pl, który robił piękne portrety każdemu chętnemu- zarówno psiakom, jak i ludziom. Nasz piknik był bowiem prawdziwie rodzinny i tego dnia w szkole pojawiły się również nasi domowi pupile – psy. O podniebienia gości zadbała szkolna stołówka Pani Honoraty Pawłowskiej, która zaprosiła na degustację wyrobów własnej produkcji – pysznych pierogów, ciasta i napojów miętowo- cytrynowych. Do dyspozycji gości był również food truck Street Meat, serwujący zdrowe hamburgery i dania wegetariańskie. Podczas pikniku dopisali zarówno goście, jak i pogoda. Były mamy, tatusiowie, babcie i  dziadkowie, ciocie prawdziwe i „przyszywane”, psiaki duże i małe i nawet jeden kot. A najważniejsze dla nas- na twarzach gości uśmiechy. I pytania po zakończeniu – kiedy następny piknik?
Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę i zapraszamy za rok. Dziękujemy serdecznie Basi Staudt za otwarcie pikniku piękną piosenką Małej Syrenki. Składamy też wielkie wyrazy uznania Pani Marii Misiak – Niedźwiadek za rewelacyjne poprowadzenie naszej imprezy.


Wystawa żywych owadów: Phasmatodea

Dnia 17 września 2016r. odbyła się w naszej szkole wystawa żywych okazów owadów: Phasmatodea (straszykowate). Phasmatodea to rząd owadów do których należą straszyki, patyczaki, liścienie obejmujący w tej chwili około 3 tys. gatunków. Nazwa rzędu pochodzi od łacińskigo ‘phasma’ – znaczącego “widno, zjawa, duch”. Wynika to z ich nocnego, skrytego trybu życia jaki prowadzą. Zwierzęta te zamieszkują tropikalne i subtropikalne strefy klimatyczne całego świata. Największa ich różnorodność występuje w południowo-wschodniej Azji i Ameryce południowej. W Europie jedynie kilka gatunków patyczaków występuje na południu kontynentu. Swoim wyglądem i zachowaniem zwierzęta te upodabniają się do otoczenia, niemalże zlewając się z nim.

Potrafią do złudzenia przypominać patyk, gałązkę, kawałek kory, świeży zielony lub nawet zeschły liść. W czasie wystawy, która została zorganizowana w sali 208 przy pomocy i ogromnym wsparciu rodziców z klasy 5b każdy uczestnik mógł nie tylko zobaczyć owady w terrariach ale również dotknąć i wziąć je na rękę. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zarówno uczniów jak i ich rodziców. Mamy nadzieję, że to dobry początek popularyzacji nauk przyrodniczych w naszej szkole.

Inauguracja roku szkolnego 2016/2017

1 - go września uśmiechnięci, pełni energii i entuzjazmu przywitaliśmy się ze swoimi przyjaciółmi na uroczystym rozpoczęciu nowego roku szkolnego 2016/2017.
Część oficjalną w klasach 0 - III poprowadziła Pani Wicedyrektor Iwona Wrona, a w klasach IV-VI Pani Dyrektor Elżbieta Krużyńska. Uroczystość w klasach starszych uświetnił zabawny występ klasy 5c. W bieżącym roku naukę w naszej szkole rozpoczynają dzieci w czterech oddziałach przedszkolnych i w dwóch klasach pierwszych. Dołączyli do nas nowi nauczyciele, wszystkich witamy bardzo serdecznie i życzy owocnej pracy.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego